ITV ve AMC, 2000’li yıllarında başlarında Who Wants To Be A Millionaire? (Kim Milyoner Olmak İster?) adlı yarışma programında yaşanan gerçek bir skandalı anlatacak olan Quiz isimli 3 bölümlük diziye onay verdi.

Matthew Macfadyen (Succession), Michael Sheen (Good Omens), Sian Clifford (Fleabag), Michael Jibson, Mark Bonnar (Catastrophe), Helen McCrory (Peaky Blinders) ve Aisling Bea (Hard Sun), dizinin başrol oyuncuları.

2001 yılında ITV’de yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? programına katılan Britanyalı binbaşı Charles Ingram’ın (Michael Macfadyen), seyirciler arasında oturan eşi Diana (Sian Clifford) ve yarışmacı adaylarından Cardiff Üniversitesi öğretim üyesi Tecwen Whittock (Michael Jibson) ile birlikte yarışmada hile yapmakla suçlanıp mahkemeye verilmişlerdi. Diana ve Whittock, yarışmanın sunucusu Chris Tarrant (Michael Sheen) tarafından sorulan çoktan seçmeli soruların doğru cevaplarını, kodlanmış öksürükler kullanarak Charles Ingram’a iletmekle suçlanıyorlardı.

Oyun yazarı James Graham’ın (Brexit: An Uncivil War) aynı adlı oyununa dayanacak olan diziyi Stephen Frears(A Very English Scandal, The Queen), yönetecek.

Video spoiler içerir :)

Kaynak