1999-2005 yılları arasında yayınlanan 2. Star Wars üçlemesi, Star Wars: Episode I – The Phantom Menace, Star Wars: Episode II – Attack of the Clones ve Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith filmlerinde Jedi ustası Obi-Wan Kenobi’ye hayat veren Ewan McGregor, sinema için olmasa da ışın kılıcını yeniden eline alacakmış gibi duruyor.

İlk olarak bu senenin Şubat ayında söylenti şeklinde ortaya çıkan, dün yeniden birkaç sitede hortlayan haber, önemli kaynaklar tarafından da doğrulandı. Disney’in 12 Kasım 2019’da açacağı yeni yayın platformu Disney Plus’ta yayınlanacak ve Obi-Wan Kenobi’yi merkezine alacak dizi için Ewan McGregor ile görüşmeler yapılıyor.

Aslında Star Wars hayranları bir sinema filminde Obi-Wan karakterini görmeyi bekliyorlardı. 2017 yılında Disney’in, Konebi solo filminin yönetmenliği için Stephen Daldry ile görüşmeler yaptığına dair haberler de gelmişti. Fakat 2018 yılında Star Wars evreninin bir diğer önemli karakteri olan Han Solo’nun gençlik zamanlarının anlatıldığı Solo: A Star Wars Story‘nin yaşadığı büyük gişe başarısızlığı sonrası, Obi-Wan Konebi ve Boba Fett solo filmleri fikrinden uzaklaşıldı.

Obi-Wan Kenobi, Star Wars efsanesinin merkezi karakterlerinden biridir. 1977’de yayınlanan orijinal Star Wars üçlemesinin ilk filmi Star Wars: Episode IV – A New Hope‘ta, inzivaya çekilmiş, çölde yaşayan, savaştan bıkmış, yaşlı bir karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Leia Organa’nın kendisinden yardım isteyen mesajı sonrası, kendisine kısa süreliğine rehberlik edeceği genç Luke Skywalker ile maceraya geri dönüp, ne kadar bilge ve güçlü bir savaşçı olduğunu göstermişti.

Diziyle ilgili resmi haberin 23-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak D23‘de verilme ihtimali var.

Bu Disney Plus’ın 3. Star Wars dizisi olacak. Yapılamayan Boba Fett filmi ile benzer ruhlu The Mandalorian dizisi ile Rogue One: A Star Wars Story filminin öncesinde geçecek, filmde Cassian Andor karakterini canlandıran Diego Luna ile Alan Tudyk tarafından seslendirilen droid K-2SO’nun maceralarının anlatılacağı ismi henüz belli olmayan  Star Wars dizisine önceden onay verilmişti.