Netflix’te 15 Mayıs 2020 tarihinde yeni bir dizi başladı: White Lines

Vis a Vis, La Casa de Papel ve El Embarcadero gibi dizilerle ismini duyurmuş olan Álex Pina, dizimizin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında David Barrocal, Esther Martínez Lobato ve Alberto Úcar gibi isimler eşlik etmiş. Yapımcı koltuğunu Andy Harries, Sharon Hughff ve Chris Croucher gibi isimlerle paylaşmış. Yönetmenlik görevini ise Nick Hamm, Luis Prieto ve Ashley Way üçlüsü üstlenmiş.

Gizem, gerilim ve suç draması ögelerini harmanlayan White Lines, 10 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri 51-63 dakika aralığında değişiyor.

KONU

Manchester’da yaşayan genç bir İngiliz DJ, 20-25 yıl kadar önce 3 arkadaşıyla birlikte Avrupa’nın en önde gelen tatil ve eğlence merkezlerinden biri olan İbiza‘ya tatile gelir ve orada kalmaya karar verirler. Bir süre sonra ondan bir daha haber alınamaz. Yıllar sonra Almeria‘da ona ait olan bir ceset bulunur. Cesedi teşhis etmek için İngiltere’den İspanya’ya gelen Zoe Walker da ağabeyinin nasıl öldüğünü araştırmak üzere İbiza’ya gitmeye karar verir ve hikayemiz başlar.

Suç, şiddet, cinayet, gizem, tehlikeli ilişkiler, sırlar, uyuşturucu, müzik, dans, eğlence, seks partileri… Bu hikayede çok fazla şey var. İbiza’dan göz alıcı manzaralar ve başrolde Laura Haddock‘u izleme keyfi de cabası.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Zoe Walker karakterine The Capture, Da Vinci’s Demons ve How Not to Live Your Life gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Laura Haddock hayat veriyor.

Zoe, kocasını, kızını ve kütüphanecilik mesleğiyle meşgul olduğu sıradan hayatını İngiltere’de bırakarak yıllardır içini kemiren bu gizemi çözmeye karar veriyor. Çok sevdiği ağabeyinin başına neler geldiğini öğrenmeyi kafaya koyuyor ve eğlence diyarı İbiza’ya geliyor. Bu tehlikeli gerçeği arayış yolculuğunda bir yandan da kendisinin karanlık yönlerini keşfetmeye ve sınırlarını zorlamaya başlıyor karakterimiz.

Zoe’nin rahmetli ağabeyi Axel Collins karakterinde Jekyll & Hyde, Britannia ve Unforgotten dizilerinden anımsanabilecek Tom Rhys Harries karşımıza çıkıyor.

Axel’in Manchester’dan İbiza’ya birlikte geldiği yakın dostlarından Marcus karakterini Code 404, Temple ve Born to Kill gibi dizilerden hatırlanabilecek Daniel Mays canlandırıyor.

Marcus, İbiza’da bir hayat kurmuş kendine son 20 senelik süre zarfında. İbiza’ya birlikte geldiği kız arkadaşıyla evlenmiş, 2 kız çocuğu olmuş ve bir süre önce de boşanmış. Partilerde DJ’lik yapıyor. Ayrıca uyuşturucu işine de el atmış durumda.

Marcus’un eski karısı Anna rolünde Turn Up Charlie, The Detail ve Harlots gibi dizilerden hatırlanabilecek Angela Griffin‘i izliyoruz.

Anna, Marcus’tan boşandıktan sonra elit seks partileri organizasyonu işine girmiş, yeni bir erkek arkadaş yapmış ve hayatından oldukça memnun durumda.

Marcus ve Anna’nın büyük kızları Tanit rolünde Years and Years dizisinden anımsanabilecek Jade Alleyne, küçük kızları Matilda rolünde ise Ava Naylor karşımıza çıkıyor bu arada.

Zoe’nin küçüklüğüne India Fowler hayat veriyor. Marcus’un gençliğini Ceallach Spellman, Anna’nın gençliğini ise Kassius Nelson canlandırıyor. Ekibin 4. üyesi David’in gençliğini ise Jonny Green canlandırıyor.

Kika’nın gençliğinde Zoe Mulheims‘ı, Boxer’ın gençliğinde Rafael Morais‘i, Oriol’un gençliğinde Paúl Moré‘yi izliyoruz ayrıca.

Zoe’nin kocası Mike karakterini Britannia, The Capture ve Save Me gibi dizilerden anımsanabilecek Barry Ward canlandırıyor. Çiftin kızları Jenny rolünde ise Tallulah Evans karşımıza çıkıyor.

*İbiza’nın zengin ve kudretli ailelerinden Calafatların ayak işlerini yapan sadık elemanı Boxer karakterine Nuno Lopes hayat veriyor.

*Ailenin babası Andreu Calafat karakterini Pedro Casablanc canlandırıyor. Andreu, Axel’in cesedinin Almeria’daki arazisinden çıkmasının ardından Boxer’ı Axel’i kimin öldürdüğünü bulmakla görevlendiriyor.

*Andreu’nun eşi Conchita Calafat rolünde Belén López‘i izliyoruz. Andreu’nun arkasından iş yürüten, tehlikeli olabileceği gözlemlenen, zeki bir kadın. Oğlu Oriol ile kızı ve kocasına oranla çok daha yakın bir ilişkisi var.

*Andreu’nun oğlu Oriol Calafat karakterini Good Behavior dizisinden hatırlanabilecek Juan Diego Botto canlandırıyor. Korkulması gereken bir adam gibi görünüyor.

*Andreu’nun bir zamanlar Axel ile sevgili olan kızı Kika Calafat karakterine ise El Embarcadero, Killer Women ve No Tomorrow gibi dizilerden anımsanabilecek Marta Milans hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk bölümünü izledim ve yeterince iyi buldum. Hikayesi fena değil gibi görünüyor. Mekan seçimleri oldukça cazip. Laura Haddock’un başrolde oluşu da önemli bir artı benim için. İlk bölümün yönetmen performansını da başarılı bulduğumu söylemem gerek ayrıca. Bu ayarda devam ettiği sürece sezonu tamamlarım diye düşünüyorum. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler diliyorum.

FRAGMAN