BBC One, Harry Potter filmlerinin yapımcısı David Heyman‘ın Heyday Television’ı ile NBCUniversal International Studios‘un yapımı The Capture isimli komplo gerilim dizisine 2018’in Mart ayında onay vermişti. 6 bölümlük dizinin mutfağında Ben Chanan, David Heyman, Rosie Alison, Ben Irving ve Tom Coan yer alıyor.

Dizi 3 Eylül 2019 tarihinde yayın hayatına başladı ve şu ana kadar 4 bölümü yayınlandı. Bölüm süreleri 55-60 dakika arası değişmektedir.

Shaun Emery (Callum Turner), görevinden uzaklaştırılmış eski bir İngiliz askeridir. Görevinden uzaklaştırılma sebebi Afganistan’daki bir cinayetten sorumlu tutulmasıdır. Bu cinayet için ülkesinde yargılanmaktadır ve bir süre de hapis yatmıştır. Tam anlaşılamayan video kanıtları ve  iyi bir insan hakları savunucusu olan avukatı Hannah Roberts (Laura Haddock) sayesinde Shaun beraat eder ve hayatına geri döner.

Shaun yeni bir başlangıç yapmayı planlar ve kızıyla ilgili de planlar yapmaktadır. Dışarıya çıkışına verilen bir partide avukatı Hannah ile aralarında romantik bir yakınlaşma da olmuştur. Shaun, yeni hayatının çok güzel geçeceği düşüncesiyle mutlu bir şekilde evine dönerken hiç beklenmedik olaylar gerçekleşir. Avukatı bir anda ortadan kaybolmuştur ve gece yarısı ortaya çıkan CCTV görüntüleri Shaun’ı suçlu ilan etmektedir. Shaun’ın olaylardan haberi yoktur ve o görüntülerde gerçekleşen şeyleri hatırlamıyordur. Bunun üzerine bir kere daha özgürlüğü için savaşmak zorunda kalacaktır. Biri ona komplo kuruyordur; ancak kim olduğunu bilmemektedir. Canı pahasına da olsa adını temize çıkarmak için her şeyi yapacaktır ve bu sırada avukatına ne olduğunu da bulması gerekmektedir.

Rachel Carey (Holliday Grainger), Shaun’ı yakalamak için görevlendirilen birimin başındaki dedektiftir. Bir süre önce büyük bir davanın suçlularını yakalayarak rütbesini yükseltmiştir ve başarıya aç birisidir. Shaun’ın olayında bir takım şüpheler vardır; bu şeyler Rachel’a içinde bulunduğu sistemi tamamen sorgulatacak şeylerdir.

Dizide aynı zamanda ilerleyen bölümlerde Ron Perlman ve Famke Janssen de rol alıyor.

The Capture, kadrosunun çekiciliğinden dolayı başladığım bir dizi oldu; ancak kadrosunun yanında çok daha fazlasını bulduğum bir diziymiş dedim izlerken. Polisiye gerilimi çok güzel veriyorlar ve ilk dört bölüm itibarıyla da sürekleyici bir şekilde devam ediyor. Son iki bölüm de çok batmadığı sürece türü sevenlere rahatlıkla tavsiye edeceğim bir dizi olacaktır. Oyunculardan daha çok Holliday ve Callum üzerinden gidiyorlar ama ikisinin de rahatlıkla işi kotardığını söylemeliyim.

Not: Daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.