23 Eylül 2019 tarihinde FOX ekranlarında yeni bir drama başladı: Prodigal Son

GİRİZGAH

İlk bölümüyle 1.0 reyting oranı ve 4.18 milyon izleyici sayısı elde eden Prodigal Son, pazartesi akşamları 9-1-1’ın arkasından yayınlanmaya devam edecek. Daha sonradan uzatma ya da kısaltma almazsa ilk sezonu klasik bir şekilde 13 bölüm sürecek.

Suç draması ve polisiye türünü harmanlayan dizinin yaratıcıları arasında Chuck ve Deception dizilerinin yaratıcısı olarak tanıdığımız Chris Fedak bulunuyor. Onun bu işteki ortağı ise Sam Sklaver. Yapımcı koltuğunda bu ikiliye Greg Berlanti, Sarah Schechter ve Lee Toland Krieger gibi isimler eşlik ediyor.

KONU

Malcolm Bright, suçlu psikolojisi üzerine uzman bir FBI çalışanıyken kendini işine fazlaca kaptırmanın beraberinde getirdiği fevri hareketleri dolayısıyla FBI’dan kovulur. Sonrasında memleketine, ailesinin yanına dönen Malcolm, eski bir tanıdığı olan New York Polis Departmanı Cinayet Masası Şefi Gil Arroyo’nun isteği üzerine New York Polis Departmanı emrinde profil uzmanı olarak göreve başlar.

İlk davası Cerrah lakabıyla bilinen ünlü bir seri katil olan babasının kopyacı katilini bulmak olur. Bu konuda yardım almak üzere de 21 yıldır hapiste bulunan ve 10 yıldır görüşmediği babasıyla temas kurar. Cerrah, uzun yıllardır görüşmediği ve sohbet etmediği oğluyla yeniden vakit geçirme fırsatı yakalayabildiği için mutlu olur ve söz konusu davada Malcolm’e yardımcı olmayı kabul eder. İkili bundan sonraki süreçte Malcolm’un karşısına çıkacak diğer davalarda da fikir alışverişinde bulunmaya devam edeceklerdir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Malcolm Bright (Tom Payne):

Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Malcolm’un özel bir yeteneği var. Katillerin kafalarının nasıl çalıştığını çok iyi biliyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri de ünlü bir seri katil olan babası elbette. Sadece katil kafası üzerine uzman değil Malcolm. Genel olarak insan davranışları üzerine sezgileri kuvvetli biri. Kendisine yalan söylendiğinde çabucak anlayabiliyor. Elbette bu özel yeteneğin beraberinde getirdiği bir takım psikolojik sıkıntıları da mevcut Malcom’un. Son derece soğukkanlı, ciddi ve zeki bir adam diyebiliriz onun için.

Aktörü The Walking Dead ve Luck dizilerinden tanıyoruz.

 


 

Dr. Martin Whitly/Cerrah (Michael Sheen):

Kariyerinde başarılı bir doktorken 1998 yılında işlediği seri cinayetler dolayısıyla tutuklanmış ve an itibarıyla özel bir hücrede hapis cezasını sürdürmekte.

Cinayet deyince ağzının suyu akmaya başlayan bir tip Martin. İnsani becerileri oldukça gelişmiş, son derece zeki bir soğukkanlı psikopat. 10 sene sonra yeniden bir fırsat yakalayıp oğluyla sohbet edebildiği için mutlu ve bu fırsatı yine kaybetmek istemiyor. Her ne kadar bir katilin yakalanmasına yardımcı olmak bünyesine ters olsa da sırf oğluyla temasta kalmak için ona davasında yardımcı olmayı kabul ediyor.

Aktörü Masters of Sex ve Good Omens dizilerinden tanıyoruz.

 


 

Jessica Whitly (Bellamy Young):

Malcolm’un annesi. Gösterişi seven, kibar ve alımlı bir kadın. Ayrıca kontrol meraklısı biri olduğunu da söylemek mümkün. Kızının hayat tercihlerinden memnun. Malcolm’un da hayatını düzene koymasını sağlayabilirse daha da mutlu olacak.

Aktrisi Scandal ve Dirty Sexy Money gibi dizilerden tanıyoruz.

 

 


 

Ainsley Whitly (Halston Sage):

Malcolm’un kız kardeşi. Eğitimli, başarılı, mutlu, sinir bozucu seviyede normal bir genç kadın, örnek bir evlat. TV muhabirliği yapıyor. Ağabeyiyle arası gayet iyi. Olaylar yaşandığı vakitlerde çok küçük olduğu için babasını pek hatırlamıyor. Haliyle olayın negatif psikolojik yansımaları yok ağabeyinin aksine üzerinde.

Aktrisi The Orville ve Crisis dizilerinden tanıyoruz.

 

 


 

Gil Arroyo (Lou Diamond Phillips):

Malcolm’u New York Polis Departmanı’nda işe alan kişi. Malcolm ile tanışıklıkları 21 yıl öncesine dayanıyor. Malcolm’un yeteneğine çok güveniyor ve ona değer veriyor.

Aktörü Longmire ve The Triangle gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 


 

Dani Powell (Aurora Perrineau):

Malcolm’un yeni iş arkadaşlarından biri. Hırslı, gözüpek ve yetenekli bir genç dedektif. Tavırlarında sokak havası hakim olan, havalı, az biraz da alaycı bir tip.

Aktrisi Into the Dark dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 


 

JT Tarmel (Frank Harts):

Malcolm’un yeni iş arkadaşlarından biri. Sert mizaçlı, alaycı bir tip.

Aktörü The Path ve Billions dizilerinden anımsayabilirsiniz.

 

 


 

Dr. Edrisa Guilfoyle (Keiko Agena):

Polis merkezinde çalışan bir adli tabip. Doğal, eğlenceli bir tip.

Aktrisi Gilmore Girls ve The First dizilerinden tanıyoruz.

 

 


YAZARIN NOTU

Henüz tek bölümü yayınlanmış olan Prodigal Son’ın söz konusu ilk bölümünün başından son derece memnun kalktığımı söyleyebilirim. Çekimler, kullanılan fon müzikleri derken sinematografik açıdan oldukça başarılı bir bölüm çıkmış ortaya. Çoğu dizinin fon müziklerini işlevsel bir şekilde kullanmayı bıraktığı, sessiz ve yavan sahneler kullanmayı tercih ettiği bir dönemde bu dizinin fon müziklerini oldukça aktif bir şekilde kullanmış olması epey hoşuma gitti benim. Bundan sonra da bu şekilde devam etmesini tercih ederim.

Bölümdeki diyaloglar gayet iyi yazılmıştı. Oyunculuklar da tadındaydı. Tom Payne de Michael Sheen de çok iyi iş çıkarmışlar. Tom Payne’den şüphelerim vardı aslında ama bu bölümde giderdi kesinlikle o şüpheleri. Aurora Perrineau, Into the Dark’ta boy gösterdiği 2 bölümde de dikkatimi çekmeyi başaran bir isim olmuştu. Silah tutuşunda ve koşuşunda ciddi bir problem var gibi ama kadroda olması büyük bir artı konumunda. Halston Sage’i çok hoş bulurum ve onun da kadroda olmasından memnunum. Lou Diamond Phillips’i pek fazla tanımam ama o da yakışmış rolüne. Bellamy Young’ın anneliği ise pek geçmedi bana. “Üvey anne olarak mı yazılsaydı acaba?”  diye demeden geçemedim.

İlk bölümün hikayesini ilk bölümden kapatmışlar. Bundan sonraki süreçte bölümlük polisiye hikayeler üzerinden ilerleyecekleri aşikar. Diğer bölümlere bu kadar özen göstermezler muhtemelen ama olur da aynı özeni gösterirlerse bu yılın en çok konuşulacak ulusal yenilerinden biri olabilir.

Bu da dizinin fragmanı.