Beş ulusal kanal, onay-iptal durumlarının son halini önümüzdeki hafta içinde netleştirecek. Özellikle 11 Mayıs Perşembe ve 12 Mayıs Cuma geceleri dizilerin büyük çoğunluğunun haberlerinin gelmesi bekleniyor.

Variety bunun için kulislerde dolaşan son dedikoduları toparlamış. Biz de bunun özet versiyonunu 22dakika okuyucularıyla paylaşalım dedik. Şu ana kadar resmi onay ve iptal haberi gelen dizilerin bahsi aşağıda geçmiyor. İptal-devam tablosunun son hali için şuraya, TVLine tahminleri için şuraya bakabilirsiniz.

ABC

İptal Oldu: Notorious, Conviction
İptal Olacak: Imaginary Mary, The Catch, Secrets and Lies
Onay Alacak: Once Upon A Time, American Housewife, Black-ish, Speechless, The Goldbergs, Fresh Off the Boat, Designated Survivor, Quantico
Net Bir Şey Söylemek Güç: Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D., Dr. Ken, The Real O’Neals, Last Man Standing, American Crime

Gözde aile komedileri American Housewife, Speechless, The Goldbergs, Fresh Off the Boat ve Black-ish, sorunsuz yeni sezon onaylarını alacak gibi görünüyorlar.

Designated Survivor ve Quantico, başrollerindeki Kiefer Sutherland ve Priyanka Chopra gibi önemli isimler sayesinde güçlülermiş. İkisinin de yeni sezon onayı alması bekleniyormuş. Quantico reytinglerde dibe vurmasına rağmen eğer onay alırsa set New York City’den Los Angeles’a taşınabilirmiş. Once Upon a Time da onayına kesin gözüyle bakılanlardan fakat 7. sezonda bazı önemli oyuncularını kaybetmesi ve senaryoya bazı müdahaleler olması bekleniyor.

Reyting sorunları nedeniyle Imaginary Mary, Secrets and Lies ve Shondaland dizisi The Catch için işler yolunda görünmüyor. Her zaman reyting sorunu yaşayan American Crime ise diğer yandan kanala ödüller getiriyor. Yine de 3. sezonda çok ciddi izleyici kaybı yaşaması nedeniyle iptal olacak gibi duruyor. Fakat 6 bölümlük bir 4. sezon onayı da hala söz konusu.

 

Yeni saatinde izleyici kitlesini elinde tutmaya çalışan Agents of SHIELD, cuma yayınlanmasına rağmen reytinglerde sıkıntı yaşayan Dr. Ken, ABC’nin 3. sezona sıcak bakmasına rağmen reytingleri kötü olan The Real O’Neals ve kanala pahalıya patlayan Last Man Standing için net konuşmak güç.


 

 

NBC

İptal Oldu: Emerald City, Powerless
İptal Olacak: The Blacklist: Redemption
Onay Alacak: Chicago PD, Chicago Fire, The Blacklist, Law & Order: SVU, Taken
Net Bir Şey Söylemek Güç: Chicago Med, Chicago Justice, Timeless, Great News, Trial & Error, Blindspot

The Blacklist: Redemption, kötü reyting mağduru olup gidici gibi görünürken The Blacklist dönecek gibi duruyor. Taken, reytinglerde kötü bir performans gösterse de uluslararası popülaritesi ve nispeten ucuz maliyeti nedeniyle 2. sezon şansına sahip. Emektar SVU ise onayına kesin gözüyle bakılanlardan.

Dick Wolf’un dört “Chicago” dizisinden birinin sürpriz bir şekilde iptal olacağına dair bir söylenti var. Bu dizi, öncüler Chicago Fire ve Chicago P.D.‘den biri olmayacaktır. Geriye Chicago Med ve son üye Chicago Justice kalıyor. Chicago Justice’ın 13 bölümlük kısa bir sezon onayı alacağı başka bir kaynağın söylentisi olduğundan gözler Med’e çevrilmiş durumda.

2. sezonda büyük reyting kaybı yaşayan Blindspot‘ın kaderi belirsiz. Timeless, iptale yakın duranlardan. Yapımcılarından Shawn Ryan, CBS’in pilot bölümlerinden SWAT’te çalışıyor.

Trial & Error, reytinglerde başarısız olsa da Superstore ve The Good Place gibi NBC başı Bob Greenblatt’ın favori dizilerinden biriymiş ve tekrar bir şans verilmesi mümkünmüş. Great News için ise henüz başlamış olmasına rağmen düşük reytingleri ve yapımcıları Tina Fey ile Robert Carlock’ın The Sackett Sisters dizisi için çalışmaları nedeniyle iyi haberler gelmeyecek gibi duruyormuş.


CBS

İptal Oldu: Training Day, Pure Genius, American Gothic, BrainDead
İptal Olacak: The Great Indoors, The Odd Couple, Criminal Minds: Beyond Borders
Net Bir Şey Söylemek Güç: 2 Broke Girls, Elementary, Ransom, Code Black

2 Broke Girls, reytingleri iyi olsa da total izleyicide çoktan onay alan Kevin Can Wait, Man With a Plan ve Superior Donuts kadar iyi performans gösteremedi. İçerideki kaynaklar %50 şansı olduğunu söylüyor. Çok kötü reytinglerine rağmen Elementary ile birden fazla ülkenin ortaklığıyla çekilen Ransom‘ın ise şaşırtıcı bir şekilde şansları varmış. CBS başkanlarından Glenn Geller’ın favorilerinden Code Black de hala ölü değilmiş.


FOX

İptal Oldu: Pitch
İptal Olacak: Scream Queens, APB, Making History, Shots Fired, Son of Zorn, Sleepy Hollow
Onay Alacak: The Exorcist, Gotham, New Girl, Brooklyn Nine-Nine
Net Bir Şey Söylemek Güç: 24: Legacy, Prison Break, Wayward Pines, Rosewood, Last Man on Earth

Yeni diziler APB, Making History ve Son of Zorn iptal olacak. Shots Fired, mini diziydi ve ödüllerde şansı yüksek. Yine de ek bölüm alması beklenmiyor. Hayran favorisi Sleepy Hollow ile Ryan Murphy dizisi Scream Queens‘in de işleri bitti gibi duruyor.

24: Legacy, beklenen bir diziydi. Super Bowl arkasından yayınlanan ilk bölümü iyi işi çıkardı ama sonra inişe geçti. Aynı şekilde beklenen Prison Break de iyi sayılabilecek reytingler elde ediyor ve kaydedilerek izlenme oranlarında iyi durumda. Fakat FOX’un başta limitli dizi olarak duyurması nedeniyle yeni sezonu olmayabilir. (Aynı şey The X-Files’ta da olmuştu ama devam onayı almıştı.)

Wayward Pines, henüz ölmedi. Yeni oyuncular aranıyor ve önemli bir isim ilgilenirse dönme şansı hala var. Rosewood‘un da neredeyse %50 reyting kaybına rağmen dönme şansı var. Çünkü kanalın en ucuza mal olan dizilerinden biri ve cuma günleri yayınlanıyor.

İçeriden gelen dedikodulara göre The Exorcist dönecek. Brooklyn Nine-Nine ile New Girl, muhtemelen kısa final sezonlarıyla dönecekler. Gotham ve The Last Man on Earth de devam onayı ihtimali daha yüksek olanlardan.

The CW

İptal Olacak: Frequency, No Tomorrow
Net Bir Şey Söylemek Güç: iZombie, The Originals

Ek bölüm siparişi almayan yeniler Frequency ve No Tomorrow bir anlamda aylar önce iptal olmuşlardı. Geriye iZombie ve The Originals kalıyor. iZombie reyting kaybına rağmen yeni sezon anlaşması yapmaya yakınmış. The Originals giden dizi olabilirmiş ya da kanal vampir jenerasyonundan kalan son diziyi elinde tutmak isteyebilirmiş. The CW’nun sıkışık programında bu iki diziye birden onay verme ihtimali düşükmüş çünkü bu seneki pilot bölümlerden beşine onay vermeyi düşünüyormuş. Bu pilot bölümlerinin hepsinden çok memnun kalmışlar.