NBC’nin 2017 baharında görücüye çıkardığı Great News, kahkaha efektsiz bir iş yeri / aile komedisi. 30 Rock ve Unbreakable Kimmy Schmidt gibi işlerle rüştünü ispatlamış komedyen Tina Fey’in arkasında olduğu bir dizi olmasıyla dikkatleri çekiyor. Fey’in yanında daha önce birlikte çalıştığı arkadaşı Tracey Wigfield (The Mindy Project, 30 Rock) var. 10 bölümlük ilk sezonunu geride bıraktı ve bölüm sayısı artması muhtemel 13 bölümlük 2. sezon onayını aldı. Üstelik çok geç bir zamanda da değil, 28 Eylül’de dönüyor. İlginizi çektiyse detaylı tanıtım için buyursunlar.

Tina Fey üzerinden reklamı yapılsa da dizinin asıl yaratıcısı Tracey Wigfield. Fey yapımcı kadrosunda ama 2. sezon itibarıyla oyuncu kadrosunda da yer alacak. Her bölüm olmasa bile sık sık görünecek. Robert Carlock (Unbreakable Kimmy Schmidt, 30 Rock) ve David Miner (Unbreakable Kimmy Schmidt, Master of None, The Good Place, 30 Rock), mutfaktaki diğer isimlerden.

KONU

Katie, fazlasıyla müdahaleci ve kusursuz olması için üstüne gelen bir anne tarafından yetiştirilmiştir. Şimdi 30 yaşındadır ama kariyerinde bir çeşit tıkanma yaşamaktadır. Hayalindeki işi yapsa da istediği noktaya bir türlü gelememektedir. Artık bu sorunun üstüne gitmelidir. Bu sırada annesi Carol da hayatında değişiklik arama yoluna girmiştir. 30 yıldır ev hanımlığı yapıp kızını büyütse de hiçbir şey için geç olmadığına karar verir ve üniversiteye döner. Stajını yapacağı yer olarak ise kızının çalıştığı iş yerini seçer. Bu iş yeri, çalışanlarının kendilerine özel ve tuhaf yöntemleriyle işleyen, bir kablolu kanalın günlük haber programı The Breakdown’dır.

The Breakdown’ın yöneticisi Chuck, kendini beğenmiş, zor memnun olan ve her şeye konuşan bir tiptir. Aynı zamanda haber sunucularından biridir. Genç ve alımlı, yardımcı sunucu Portia ise eski moda yayıncılığa farklı bir bakış getirme çabasındadır. Sosyal medya dâhisidir ama eski kafalı Chuck’a yeni yöntemleri kabul ettirmek imkansızdır. Yürütücü yapımcı Greg, işinde atılgan ve özverili olsa da biraz fazla gergin ve öfkeli biridir. Video editörü Justin ve bilinen hava durumu sunucularından epey farklı Beth de iş yerinin diğer çalışanlarından birkaçıdır.

Katie, annesiyle aynı yerde çalışacağını öğrendiğinde dehşete kapılsa da çocuksu isteklerine cevap verebileceği ve bir nevi annelik yapabileceği Chuck başta olmak üzere, onun varlığının zamanla diğer çalışanlara ve kendisine iyi geleceğini inanır. Şimdi anne-kız, bu garipliklerle dolu iş yerinde, birlikte hayallerinin peşinde koşacaklardır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Katie

The Breakdown’da yapımcı olarak çalışmaktadır. Sevdiği işi yapmaktadır ama henüz olmak istediği yerin yakınında bile değildir. Son zamanlarda, oraya bir gün gelebileceğinden şüphe duymaya başlamıştır. Kendi farkını ortaya koyabileceği haberler yapmak için farklı hikayeler peşindedir ama Chuck ile Greg buna müsaade etmemekte, ona saçma sapan işler vermektedir.

Karakteri Ground Floor, Cougar Town ve Love gibi dizilerde izlediğimiz Briga Heelan canlandırıyor.

 

Carol

İyi niyetli ama her şeye dahil olmaktan kendini alamayan Carol, kızını büyütmek için üniversiteye gitmemiştir. İlham verici bir konuşmanın ardından hayallerini gerçekleştirmek için geç olmadığına karar verir. Altı üstü 40 yıl geç kalmıştır. Üstelik iş yerinde Chuck’ın dilinden anladığı için hem Chuck, hem de diğer çalışanlar tarafından sevilmiştir.

Karakteri Andrea Martin canlandırıyor.

 

Greg

The Breakdown’ın yürütücü yapımcısı Greg, Katie’nin patronlarından biridir. Sert yapısıyla bilinse de aslında Katie gibi o da kendini ispatlama peşindedir. İngiltere’deki arasının kötü olduğu ailesine başarılı biri olduğunu kanıtlamak ve kendi için güzel bir şey yapmak için Amerika’ya gelmiştir.

Karaktere Mixology, Hello Ladies ve Unbreakable Kimmy Schmidt gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Adam Campbell hayat veriyor.

Chuck

Bir zamanların saygı duyulan televizyon figürü olsa da endüstrinin yaş ayrımına maruz kaldığı için şimdi bu haber programında harcandığına inanmaktadır. Carol hariç çalışanların hepsi ondan çok korkmaktadır.

Karaktere John Michael Higgins hayat veriyor.

 

 

Portia

Yardımcı sunucu Portia, hafif aptal olsa da bir haberci olarak günümüz insanın dilinden anlayan biridir. İş partneri Chuck ile tamamen zıt kafadadır. Chuck’ın geleneksel vizyonuyla hiç ilgilenmemektedir. Chuck da onun konuştuklarından tek kelime anlamaktadır. Ayrıca Chuck, bir gün Portia veya onun gibiler tarafından tamamen geri plana atılacağından korkmaktadır.

Karakteri Nicole Richie canlandırıyor.

 

Justin

Arka planda haber videolarını düzenlemekle ilgilenen editör ve Katie’nin en yakın iş arkadaşıdır. Katie, Justin’in karanlık odasına sık sık saklanır, dertlerini anlatır ve ondan tavsiyeler alır.

Karaktere Saturday Night Live geçmişi bulunan Horatio Sanz hayat veriyor.

YAZARIN NOTU

Great News, Tina Fey’in bilinen mizah anlayışını hissettiren; enerjik, dinamik ve eğlenceli bir iş yeri komedisi. NBC’nin diziden hemen vazgeçmeyip yeni sezon fırsatı vermesi, geleceğine inandığının göstergesi. Ben de gayet başarılı ilk sezonun ardından bunu devam ettirebileceğine ve hatta üstüne koyabileceğine inanıyorum. Uzun soluklu bir dizi olmayı başarır mı bilmem ama şu an için vakit ayırmaya değer komedilerden.

Seyredecek olan herkese keyifli seyirler, iyi eğlenceler…

 

FRAGMAN