ABC’nin ömrü tek sezonla sınırlı kalmış komedilerinden Imaginary Mary‘nin tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Imaginary Mary, 29 Mart 2017 – 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında yayınlandı ve toplam 9 bölüm sürdü. ABC, Imaginary Mary‘nin bölüm sayısını dizi başlamadan aylar önce 13’ten 9’a indirmişti. Dizinin iptal haberi 11 Mayıs 2017 tarihinde geldi.

Kanal muhtemelen iptal haberinden sonra ilk etapta 16 Mayıs 2017 tarihinde sezonu kapatmayı planlamış olacak ki dizinin aslında 9. bölümü yani sezon finali olan bölüm o tarihte yayınlandı. Lakin bu tarihten 2 hafta sonra yani 30 Mayıs 2017 tarihinde kanal elinde kalan son bölümü de yayınlamaya karar verdi ve bölümlerin yayın sıralamasında bir karışıklık oluşmuş oldu. İşin özü ilk 7 bölümü izledikten sonra ilk olarak 30 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan 9. bölümü daha sonra 16 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan 8. bölümü izlerseniz bu karışıklığı çözmüş olacaksınız.

Imaginary Mary‘nin yaratıcısı Patrick Osborne. Ona yazar masasında Adam F. Goldberg ve David Guarascio eşlik etmiş. Yapımcı koltuğunda bu üçlüye Shawn LevyDoug RobinsonMelody DerloshonBrian GallivanEmily HalpernDaniel LibmanMatthew Libman ve Sarah Haskins gibi isimler eşlik ediyor.

Animasyon bir karakterin hikaye içerisine yerleştirildiği bir aile ve ilişki komedisi olan Imaginary Mary‘nin bölüm süreleri ise 20-22 dakika arasında değişiyor.

Sezonu 1.37 reyting oranı ve 5.388.000 izleyici sayısı ile açıp 0.50 reyting oranı ve 2.128.000 izleyici sayısı ile kapattığını, 0.86 reyting oranı ve 3.146.000 izleyici sayısı ortalaması tutturduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

KONU

Alice, henüz 6 yaşındayken ebeveynleri hararetli kavgalar ederlermiş, sonrasında babası evi terk etmiş ve ebeveynleri boşanmış. Tam da o sıralarda Alice hayatın zorlukları ile daha kolay mücadele edebilmek için hayali bir arkadaş sahibi olmuş. Üstteki fotoğrafta da gördüğümüz bu hayali arkadaşın adı Mary. Dizimiz de adını buradan alıyor.

Alice’in hayatı ne zaman zor bir hale gelse Mary ona destek olmak için hep orada olurmuş. Bu durum Alice 18 yaşına gelip ilk cinsel deneyimini yaşayana kadar bu şekilde devam etmiş. O vakitten sonra Alice en yakın arkadaşı Mary’yi bir daha görmemiş. Aradan yıllar geçmiş, Alice kendi işini kurmuş ve başarılı bir iş kadını haline gelmiş. Yalnız, öz güveni yüksek ve zorluklarla nasıl mücadele edeceğini bilen güçlü bir kadına dönüşmüş. Sanki hiçbir şey onun gözünü korkutamaz gibiymiş. Ta ki uzun zaman sonra korku ve endişe duygularını yeniden hissettiği o an gelene kadar. Aşık olduğu ve 3 aydır birlikte olduğu adamın çocuklarıyla tanışma vakti gelmiştir ve daha fazla ertelemenin yolu yoktur. Tam da Alice’in aşık olduğu adamın 3 çocuğu ile tanışmanın stresinin sardığı o anda Mary yıllar sonra yeniden oracıkta beliriverir ve hikayemiz başlar. Mary bundan sonraki süreçte Alice’in bu ilişkide alacağı kararlarda hep yanı başında olacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Alice=

Konu bölümünde kendisinden epeyce söz ettiğimiz Alice’in profesyonel atletleri temsil ettiği bir PR şirketi var. Ayrıca kısa süreli bir çöpçatanlık firması işine de girmiş. Ben ile de bu sayede tanışmış. Onu başkalarına ayarlamak yerine kendine ayarlamayı tercih etmiş.

İşini hayatının merkezi haline getirmiş ve çok çalışmış uzun yıllardır. Kontrol hep onun elinde olmuş. Lakin üç çocuklu ve boşanmış bir adamla ilişkisi olan biri olarak bu durum artık değişmek üzeredir. Alice, anne becerilerine sahip olmamaktan korkar ve bu durumu kendine stres edinir. Tam da bu anda çocukluk arkadaşı Mary imdadına yetişir. Biraz ondan yardım alır, biraz da insan ilişkileri üzerine olan sahip olduğu becerilerini çocuklar üzerinde kullanmayı öğrenir ve bu zorlu yoldaki mücadelesi başlar.

Karaktere Dharma & Greg, Accidentally on Purpose ve Fear the Walking Dead gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Jenna Elfman hayat veriyor.

=Ben=

Alice’in aşık olduğu adam. İlişkide işler ciddileşmek üzere ve artık çocuklarının Alice ile tanışma zamanı gelmiş durumda. “Alice onun zorlu çocuklarıyla başa çıkabilecek mi?” ve “Çocuklar Alice’i sevebilecek mi? Nasıl bir tepki gösterecekler?” gibi sorularla boğuşuyor. Hem Alice’i hem de çocuklarını çok seviyor ve bu işin hep birlikte yürümesini istiyor.

Müteahhitlik yaparak geçimini sağlıyor. Şirin, epey heyecanlı bir adam.

Karakteri Broad CityBest Friends Forever ve You’re the Worst gibi dizilerden anımsanabilecek Stephen Schneider canlandırıyor.

=Andy=

Ben’in en büyük çocuğu. 16 yaşında. Öz güven sorunları olan, pek fazla arkadaşı olmayan, asosyal sayılabilecek bir çocuk. Korkak ve biraz da kararsız biri. Göstergeleri bozuk bir pusula misali kendi düşünceleri arasında savruluyor. Alice’in aileye katılması onun için ilaç gibi bir şey oluyor.

Karaktere Nicholas Coombe hayat veriyor.

=Dora=

Ben’in ortanca çocuğu. 15 yaşında. Andy’nin aksine istekleri konusunda daha net ve daha soğukkanlı bir yapıya sahip. Asi ve çatışmayı seven bir yapısı var. Andy’ye oranla ruhsal açıdan daha değişken bir ergen diyebiliriz onun için. Yeterli seviyede sosyal ve yeterli seviyede zeki bir kız ama derslerinde çok başarılı biri de değil. Çocuklar arasında ilk etapta Alice’e karşı en mesafeli yaklaşanı o.

Karakteri Strange Empire ve Detective McLean gibi dizilerden hatırlanabilecek Matreya Scarrwener canlandırıyor.

=Bunny=

Ben’in en küçük çocuğu. 6 yaşında. Türlü türlü garip huyları var ve bazen tam bir baş belası olabiliyor. Ama yine de tatlı bir çocuk. Meraklı, enerji dolu ve oldukça akıllı.

Karakteri Erica Tremblay canlandırıyor.

=Mary=

Alice’in hayali arkadaşı. Alice’in ihtiyacı olduğu vakitlerde ortaya çıkıyor ve sadece Alice tarafından görülüp duyulabiliyor. Zeki, hafiften arsız, eğlenceyi seven, keskin dilli, sadece tek bir şey için yani Alice için endişelenen biri. Alice’e yardım etmek için orada ama her tavsiyesine bodoslama atlanacak biri de değil. Hatta çoğu zaman ilk tavsiyesi “Kaç!” oluyor.

Karakteri Rachel Dratch seslendiriyor. Aktrisin kendi vücuduyla sezon finalinde minik bir konukluğu da mevcut.

Konuk oyuncu kadrosunda ise Ben’in eski karısı Rene rolünde izlediğimiz Lauren Stamile dışında Sarah DesjardinsJill Morrison ve Natalie Morales gibi isimler mevcut.

GÖRÜŞ

Başarılı bir aile ve ilişkisi komedisi olmuş Imaginary Mary. Özellikle ilk 6 bölümde iyi konular seçmişler ve 7. bölüm hariç sezonu genelinde çok iyi iş çıkarmışlar bence. Jenna Elfman hariç kadronun geri kalanını ilk defa izliyor olsam da pek sırıttıklarını söyleyemem. İyi bir uyum vardı ekip arasında ve Jenna Elfman dışında Nicholas Coombe da epey iyi bir iş çıkarmış bana göre.

Animasyonlardan haz etmeyen bir bünyeye sahip biri olarak Mary pek rahatsız etmedi açıkçası beni. Prodüksiyon olarak da bıktıracak seviyede ve tarzda kullanmamışlar dizide zaten karakteri.

9 bölüm, toplam 180 dakika ve final tadında bir bölümle bitmiş. En azından 1 sezon daha devam etseymiş keşke dedirten, oldukça keyifli, şirin ve eğlenceli bir komedi dizisi. Bir deneyin derim ben.

Diziyle ilgili daha önce şurada yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR