Dünya genelinde birçok ülkede orijinal diziler yapmaya devam eden Netflix’in Club de Cuervos’un ardından ekrana getirdiği Meksika yapımı 2. orijinal dizisi Ingobernable‘ı kısaca tanıtmaya çalışacağız sizlere bugün.

GİRİZGAH

Ingobernable‘ın 15 bölümden oluşan ilk sezonu 24 Mart 2017 tarihinde yayınlandı. 12 bölümden oluşan 2. sezonu ise 14 Eylül 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Dizinin bölüm süreleri 32-51 dakika arasında değişiyor ve yarısından fazlası 40 dakikanın altında.

Ingobernable‘ın yaratıcıları Epigmenio IbarraVerónica Velasco ve Natasha Ybarra KlorNatalia Mejía ise yazar kadrosunun değişmez ismi konumunda. Diego Avalos ve Erik Barmack da yapımcı kadrosunda bulunan isimler arasında.

Dili İspanyolca olan ve ara ara İngilizce konuşulduğunu işittiğimiz drama türündeki dizi politika, suç, gizem ve aksiyon ögelerini içerisinde barındırıyor.

Ingobernable‘ın kelime anlamı ise ‘Kontrol edilemez, başa çıkılamaz, asi’.

KONU

[Ciddi Seviyede İlk Bölüm İspiyonu (Spoiler) İçerir!]

Hikayemizin merkezinde Emilia Urquiza isimli bir kadın var. Emilia, iki senedir görevde olan Meksika Devlet Başkanı’nın karısı. Kocası Diego Nava devlet başkanı olana kadar 2 çocukları ile mutlu bir evlilikleri varmış. Kocasına başkanlık teklifi gelince ülkeyi daha iyi bir yer haline getirmek adına bu teklifi kabul etmeye karar vermişler. Ama başkan olduktan sonra yozlaşmış Meksika bürokrasisi içerisinde kendini kaybetmiş Diego.

İkili hedefler ve düşünce yapısı bakımından yola çıktıkları noktadan hareketle birbirlerinden iyice uzaklaşmışlar ve bunun sonucu olarak Emilia kocası Diego’yu terk etmiştir. İkili bir süre ayrı yaşamış ve akabinde Emilia kocası Diego’dan boşanmaya karar vermiştir. Ama Diego’nun büyük başkanlık egosunun böyle bir şeye izin vermeye niyeti yoktur ve ikili arasında hararetli ve şiddetli bir tartışma başlar. İtişme ve kakışmalar, kaçma ve kovalamacalar derken Diego başkanlık süitinin balkonundan aşağıya düşer ve ölür. Ölüm anı biz izleyicilere gösterilmez. Diego’nun düştüğü anı ve hemen akabinde Emilia’nın elinde silahla yarı baygın bir vaziyette yerde olduğu anı görürüz. Diego’yu Emilia mı öldürmüştür yoksa bu ölümün ardında başka birilerinin parmağı mı vardır? Emilia suçlu ise nereye kadar kaçabilecektir ya da suçsuz ise bu kaçış sürecinde suçsuzluğunu ispatlamanın bir yolunu bulabilecek midir?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Soldan Sağa: Emiliano – Tomás – María – Emilia – Diego

Barış yanlısı biri olan başkanın karısı Emilia karakterine American Family, Weeds ve Jane the Virgin gibi dizilerden anımsanabilecek Kate del Castillo hayat veriyor.

Başkan Diego karakterini Sense8 dizisinden anımsanabilecek Erik Hayser canlandırıyor.

Emilia ve Diego’nun evli bir kadın ile yasak ilişkisi olan 21 yaşındaki kızları María karakterinde Alicia Jaziz‘i izliyoruz.

Emilia ve Diego’nun 11 yaşındaki oğulları Emiliano rolünde Alessio Valentini‘yi izliyoruz.

Emilia’nın ülkenin en saygın ve sözü geçen iş adamlarından biri olan babası Don Tomás rolünde Fernando Luján karşımıza çıkıyor.

Sense8 dizisinden tanıdığımız Eréndira Ibarra, Başkanlık Genel Sekreteri Ana Vargas karakterine hayat veriyor.

Başkana yakın bir bakanken başkanın vefatının ardından Vekil Başkan olarak atanan José Barquet karakterine Álvaro Guerrero hayat veriyor.

Emilia’nın çocuklarının dadısı Dolores Lagos rolünde María del Carmen Farias karşımıza çıkıyor.

Dolores’in kız kardeşi Chela Lagos rolünde Aida López‘i izliyoruz.

Dolores’in hapisten yeni çıkan oğlu Canek Lagos karakterine Alberto Guerra hayat veriyor.

Canek’in eski aşığı Zyan Torres karakterini Tamara Mazarraza canlandırıyor.

Chela’nın manitası ve aynı zamanda yetenekli bir hacker olan Ovni karakterinde Maxi Iglesias‘ı izliyoruz.

Emilia’nın bulunmasından sorumlu ekibin başında bulunan General Agustín Aguirre karakterini Marco Treviño canlandırıyor.

Davaya bakan Başsavcı Patricia Lieberman karakterine Marina de Tavira hayat veriyor.

María’nın yasak ilişkisinin olduğu evli kadın Daniela Hurtado rolünde ise Marianna Burelli‘yi izliyoruz.

GÖRÜŞ

İzlediğim ilk 5 bölüm itibarıyla memnun kaldım diziden. İlk 2 bölümde tempo olarak biraz yavaş kalsa da devamında daha akıcı ve daha sürükleyici bir hale geliyor. Kaçış hikayelerini, yavaş yavaş çözülen gizem hikayelerini, politik gerilim hikayelerini seviyorsanız denenebilecek bir dizi. Başroldeki Kate del Castillo’nun sahnelerini takip etmesi oldukça keyifli. Sense8’ten sevdiğim Eréndira Ibarra’nın varlığı da ekstra bir artı. Bölüm sürelerinin çok uzun olmaması da motive edici bir başka etken diziyi izlemek için.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

BİR EKSTRA BİLGİ

Dizinin başrol oyuncusu Kate Del Castillo, dizinin çekimleri devam ettiği sıralarda Meksika hükûmetinin soruşturması altında bulunuyormuş. Nedeni ise “El Chapo” lakaplı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman ile ünlü aktör Sean Penn arasında Rolling Stone dergisinde yayınlanacak ve Penn’in yapacağı bir röportaj için buluşma ayarlaması. Polis tarafından aranan Guzman, Eylül 2015’te gerçekleşen buluşmadan yaklaşık üç ay sonra yakalandı ve yerinin saptanmasını kolaylaştıran nedenlerden birisinin Penn’le olan görüşmesi olduğu düşünülüyor.

Bu soruşturmadan ötürü kendisi ABD sınırları içerisinde bulunuyormuş. Bu sebeple onun içerisinde bulunduğu sahneler ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehrinde çekilmiş. Diğer çekimler ise Meksika’da yapılmış.

FRAGMAN