Orijinal dizi üretmeyi bırakan kanallardan biri olan MTV’nin 2016 yılının sonbahar aylarında izleyiciyle buluşturduğu Mary + Jane‘in tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

Uzunluğu 20-22 dakika arasında değişen 10 bölümden oluşan Mary + Jane‘in yaratıcıları Harry Elfont ve Deborah Kaplan. Sektörün her daim birlikte çalışmayı tercih eden ikililerinden biri olan Elfont-Kaplan ikilisini Made of Honor, Leap Year ve Can’t Hardly Wait gibi sinema filmlerinin yaratıcıları olarak tanıyoruz. Yapımcı koltuğunda bu ikiliye eşlik eden isimler arasında Snoop Dogg, Ted Chung, Guymon Casady, Marcus Blakely ve Jill McElroy da bulunuyor.

Mary + Jane için ‘en yakın arkadaşlık ve iş arkadaşlığı’ kavramları üzerine absürt bir komedi dizisi diyebiliriz.

Jordan ve Paige, Los Angeles’ta yaşayan, yirmili yaşlarının ortalarında olan ve küçük çaplı uyuşturucu dağıtım işiyle uğraşan iki iş ortağıdır. Marijuana ve hap benzeri basit ürünler satan ikilimiz, aynı zamanda ev arkadaşı ve en yakın iki arkadaştırlar. Dizinin adı ‘Mary + Jane’ olunca ana karakterlerin isimlerinin Mary ve Jane olmasını beklediğinizi varsayıyorum tıpkı benim gibi ama durum öyle değil. Mary + Jane, ikilimizin sektördeki markalarının adı.

İkilimiz bir yandan eğlenip hayatlarını yaşarlarken bir yandan da markalarını geliştirmeye ve ‘The Green 15’ adındaki Los Angeles’ın en çok tercih edilen 15 uyuşturucu satıcısının yer aldığı listeye girmeye çalışırlar.

Paige rolünde Jessica Rothe‘u izleme fırsatı yakalıyoruz. 32 yaşındaki aktrisi bu dizi dışında Happy Death Day isimli film serisi ve Forever My Girl isimli filmden tanıyoruz. Jordan rolünde ise Scout Durwood karşımıza çıkıyor.

Paige için hangi olaya el atarsa atsın o olaya büyük bir heyecan ve tutkuyla sarılan, akabinde kendini komik durumlara düşürebilen, son derece sempatik, anı zamanda kendine has tatlış bir seksapalitesi olan güzel ve neşeli bir kız diyebiliriz. Jordan ise kafaya çok fazla şeyi takmayan, her fırsatta kafayı bulmayı seven, çok fazla zeki olmayan, hovarda bir biseksüel kadın konumunda.

Dizide Rothe ve Durwood dışında kadrolu oyuncu bulunmuyor. Utkarsh Ambudkar, Michael Croner, Kosha Patel ve Patty Guggenheim gibi isimler birden fazla bölümle diziye konuk oluyorlar. Tek bölümlük konuk oyuncular arasında ise Seth Green, Cassandra Scerbo, Chrissie Fit, Rafi Gavron, Missi Pyle, Snoop Dogg, Awkwafina, Rana Roy, Charlie Barnett, Kate Flannery, Lindsay Price, Reggie Austin, Antoinette Robertson, Hal Ozsan, Seth Morris, Chad James Buchanan, Courtney Henggeler, Allison Scagliotti, Leonard Roberts ve Lance Reddick gibi birçok tanıdık sima yer alıyor.

Mary + Jane, vakti zamanında ilk bölümünü izlediğim ve ekstra absürt bulduğum tek bir sahnesi dolayısıyla devam etmediğim bir diziydi. Geçenlerde bir şans daha verdim ve final bölümü hariç bayıla bayıla izledim bütün sezonu. Her bölümde ayrı bir macera, ayrı bir eğlence mevcuttu ve tadından yenmedi cidden. Hem kalemi oldukça iyi olan bir diziydi hem de Jessica Rothe başarılı performansı ve tatlılığıyla çok iyi taşıdı cidden diziyi. İptal olduğuna cidden üzüldüm sezonu tamamlayınca. Devam etmiş olmasını ve bu ikiliyi yeni maceralarda izlemeyi çok isterdim kesinlikle.

Son bölümde ucunu kapalımtırak bir şekilde bitirmişler kendilerince ama çok da önemli bir durum değil bence açık veya kapalı bitmiş olması. Yukarıda da dediğim gibi son bölüm dizinin tek kötü bölümü konumunda. Bu güzel diziyi benim yaptığım gibi göz ardı etmemenizi tavsiye eder ve konuları kendi içerisinde başlayıp biten ilk 9 bölümü afiyetle izlemenizi öneririm.

Bu da dizinin fragmanı:

İkilimizin Paige’e aşık olan ve ara ara altyazı ile konuşturulan köpeği