Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü TV sektörünü de etkilemeye devam ediyor. Özellikle bu hafta içerisinde pek çok diziden prodüksiyonu durdurma haberi geldi. Bazı filmler, ödül törenleri veya etkinlikler de tarihlerini ertelediler veya iptal ettiler.

** FOX’un yeni dizisi NeXt’in ekibinden bir kişinin testi pozitif çıktı. Bu nedenle bu kişinin ekipten kimlerle temas halinde olduğu ve neler yapılabileceği araştırılıyor.

** Setten bir kişide koronavirüs çıkınca Riverdale’in Kanada’daki prodüksiyonu durduruldu.

** Disney+’ın yeni Marvel dizisi The Falcon And The Winter Soldier‘ın ve ikinci sezonu çekilen Carnival Row’un Prag’da devam eden çekimleri salgın endişesiyle durduruldu.

** Survivor’ın ABD versiyonu virüs nedeniyle 41. sezonunun prodüksiyonunu iki ay ileriye attı. The Amazing Race’in çekimleri üçüncü bölümden sonra durduruldu. İlk üç bölüm İngiltere ve İskoçya civarında yapıldı.

** Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon’lu Apple TV+ dizisi The Morning Show’un ikinci sezon çekimleri şimdilik iki haftalığına durduruldu. Apple’ın yeni dizilerinden Foundation uyarlamasının İrlanda’daki çekimleri de durduruldu.

** Grey’s Anatomy’de çekimler en az 2 hafta durduruldu. Sezonu 25 bölüm sürecek dizinin 21 bölümü çekilmiş. Sezonun devamı şimdilik belirsizliğini koruyor.

** Netflix’in final sezonunu çeken dizisi Grace and Frankie de çekimleri durdurdu.

** NBCUniversal, CBS, Paramount TV Studios ve Showtime, prodüksiyonu devam eden bazı pilotları ve dizileri ertelediğini açıkladı. Ancak şirketler liste halinde belirtmediler. Bu yazının bir kısmına kaynak olan The Hollywood Reporter‘ın haberine göre;

>> NCIS serisinin üç dizisi durdu. The Neighborhood sezonun son bölümünü izleyici olmaksızın çekecek. The Good Fight şimdilik çekimleri durdurdu. Çekimlere başlamayan drama pilotları başlamayacak.

>> THR’nin haberine göre NBCUniversal ailesinde sayı 35. Prodüksiyonlar ya durdu ya da çabuk bitmesi için hazırlandırıldı. Yarışma programı World of Dance hızlananlardan. Ted Danson’lı Tina Fey pilotu prodiksiyonu durduranlardan.

Deadline‘a geçiş yaparsak onun haberine göre üç Chicago dizisi, Law & Order: SVU, New Amsterdam, F.B.I, Angelyne, The Kelly Clarkson Show bu listede. Hatta çoğu dizinin dönmesi beklenirken sezonun çekimlerini bitirmeye az kalan Dick Wolf dizilerinin çektikleri yerde durması bekleniyor.

** Stüdyo seyircisi önünde çekilen kahkaha efektli yapımlar One Day at a Time, Lights Out With David Spade, Tosh.0 ve Ridiculousness’ın artık seyircisiz çekileceği açıklandı.

** Hasbro, Baby Yoda oyuncaklarının çıkışını erteleyebilir. Virüs nedeniyle oyuncakların üretiminde aksamalar yaşandı. The Mandalorian dizisinin 2. sezon prodüksiyonu ise sorunsuz şekilde tamamlandı.

** Russian Doll, Rutherford Falls ve Little America dizilerinin prodüksiyonları daha başlamadan ertelendi.

** The Tonight Show With Jimmy Fallon, Late Night With Seth Meyers, The Late Show with Stephen Colbert çekimleri durdurdu. 30 Mart’tan önce de geri dönmeleri beklenmiyor. The Wendy Williams Show da onlara katıldı. Pek çok gece şovu ve gündüz programı da seyircisiz çekime geçti veya geçiyor. Hatta Colbert’in karar öncesi çekilen ve haftaya yayınlanacak üç programı seyircisiz.

Seyircisiz çekim kararı alanlar arasında Rachael Ray, Dr. Phil, Good Morning America, GMA3: Strahan, Sara & Keke, The View, Live With Kelly and Ryan ve Tamron Hall da yer alıyor. Onlara yarışma programları Jeopardy ve Wheel of Fortune katıldı. The Daily Show with Trevor Noah ve Full Frontal with Samantha Bee de gece şovlarından. Bu yapımların da durdurma kararı alıp alınmaya şimdilik belli değil.


** Senarist odaları hali hazırda uzaktan çalışmanın yollarını aramaya başladı. Devam eden birlik anlaşması 1 Mayıs’ta sona ereceği için grev ihtimalinin de bulunduğu sektörde bu nedenle bazı senaryo odalarından senaryo depolaması istenmişti. Uzaktan çalışma kararı alan dizilerden birisi MacGyver.

THR’ye göre post-prodüksiyon ve oyuncu seçmeleri etkilenmiş değil. Kast görevlileri, yönetmenler ve oyuncular bu bakımdan işlerine devam ediyorlar. CAA ve UTA ofislerini kapatarak çalışanlarının uzaktan çalışmasına karar verdi. Twitter, Amazon Studios, eOne, NBCUniversal, STX de benzer kararlar aldı.

** Young Sheldon ve All Rise’ın gelecek hafta düzenlenecek sezonu tamamlama partileri iptal.

** 6 Nisan’da açılacak yeni online yayın platformu Quibi, gelecek ay yapılacak açılış/tanıtım etkinliğini iptal etti. Online açılış yapılacak.

** CBS, FOX, The CW ve NBC gelecek sezonun yeni programlarını tanıtacakları “upfront” etkinliklerini iptal etti, online yayına taşıyacaklarını açıkladı. Tanıtımların Mayıs ortasında yapılması bekleniyordu. AMC Networks, A+E Networks, Warner Media ve YouTube da benzer şekilde tanıtım etkinliklerini erteledi.

** Kids’ Choice Awards, GLAAD Media Awards (New York), SİYAD Ödül Töreni, MIPTV, Seriesmania, March Madness, SXSW, WonderCon, CinemaCon, Canneseries, PaleyFest LA iptal olan veya ertelenen sektör bazlı etkinliklerden sadece birkaçı. Broadway’deki oyunlar bir aylığına durdu.

>> Cannes Film Festivali, Tokyo Olimpiyatları, Eurovision, Comic-Con, EURO 2020 veya F1 sezonuyla ilgili kararlar henüz alınmadı. NBA sezonu ertelendi. Türkiye dahil pek çok ülke futbol sezonunu ya erteledi ya da seyircisiz oynama kararı aldı.

** Tom Hanks ve eşi Rita’nın virüse yakalandığı ve Avustralya’da karantinaya alındıkları açıklandı.