Bu ay yayın hayatına başlayan Apple TV+’ın ilk dalga dizilerinden The Morning Show, bir sabah kuşağı haber programının kamera arkasına ışık tutuyor. İlk sezonunda son iki yıldır, Hollywood başta olmak üzere, dünya genelinde yankı uyandıran #MeToo meselesine eğiliyor.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan drama, 2. sezon onayını başlamadan almıştı. İddialı kadrosuyla dikkat çeken The Morning Show ilginizi çekiyorsa gelin biraz yakından tanıyın.

The Morning Show, Amerika’nın en popüler sabah haberleri programlarındandır. Alex Levy ve Mitch Kessler, 15 yıldır bu işi beraber yürütmekte olan, camianın popüler ve saygın kişiliklerindendir. Bir sabah, rutin bir şekilde programın hazırlıklarına başlamak üzerelerken ikisinin de hayatları büyük bir değişikliğe gider. Mitch, cinsel istismar suçlamaları sebebiyle anında kovulur. 15 yıldan sonra ilk kez Alex tek başınadır ve aynı zamanda bu haberi izleyicilerine vermekle yükümlüdür.

New York’ta bunlar yaşanırken Batı Virjinya’ya uzandığımızda, başka bir kanalın muhabiri ve ekibi, bir kömür madeni protestosunu haber yapmak için o alana gitmektedir. Muhafazakar tutumuyla bilinen bu TV kanalında çalışan muhabir Bradley Jackson, göstericilerden birinin kameraman arkadaşına saldırmasından sonra bir sinir boşalması yaşar ve hiddetle göstericiye haddini bildirir. Bu anlar, birileri tarafından kaydedilir ve video hızlıca dijital ortamda viral olur. Bradley, amiriyle yüzleşince öfkeyle istifasını basar.

The Morning Show’un yayınlandığı kanalda haber bölümünün başına yeni geçen Cory Ellison, eğlence bölümü kökenlidir ve geniş vizyonunun yardımıyla The Morning Show’un düşen reytinglerini toparlamak ister. Bu kaos ortamı hoşuna gitmiştir çünkü artık dizginleri eline alması daha kolaydır. Viral videosuyla gündemde olan Bradley Jackson ilgisini çeker ve Alex’in şovuna konuk olması için davet ettirir. Sonrasında ise bu iki kadın hiç beklemedikleri biçimde birbirlerinin hayatlarına dahil olacaktır.

Alex Levy (Jennifer Aniston)

The Morning Show’un uzun süredir sunucusudur ve programı bir zamanlar aşırı popülerken şimdilerde eski reytinglerinden eser yoktur. Partneri Mitch’i kaybettiğinde şovu ve aynı zamanda kendini kurtarmanın yollarını aramaya başlar.

Kocası Jason (Jack Davenport) ile ayrı yaşamaktadır ve bunu herkesten saklarlar. Ayrıca çiftin genç bir kızları var.

 

Bradley Jackson (Reese Witherspoon)

Emektar muhabir Bradley, dünya görüşü ve politik tavrı belli bir kalıba konulamayan, işine tutkulu biridir. Hemen hemen her hikayeyi haber yapmak isterken patronlarının sabrını taşırmakta ve sürekli iş değiştirmektedir. Viral olan videosu ve The Morning Show sayesinde belki de kariyerinde ilk kez kalıcı ve elle tutulur bir iş fırsatı yakalayabilir.

Mitch Kessler (Steve Carell)

Kovulduğunu öğrendiğinde öfke nöbetleri geçirerek partneri Alex’i televizyondan izleyen Mitch, ilişkilerinde karşı tarafın rızası olduğunu iddia etmektedir. Suçsuz olduğu konusunda ısrarlıdır ama eski meslektaşlarının düşmanca tavırlarıyla karşılaşır ve kimseden destek bulamaz. Artık kariyerinde kendine yeni bir yön çizmeye çalışacaktır fakat bunun gerçekleşmesi de pek olası görünmemektedir.

Charlie “Chip” Black (Mark Duplass)

The Morning Show’un idari yapımcısıdır. Büyük kararları almak ve ekonomik işleri rayına oturtmak onun görevidir. Kanalın yeni haber patronunun müdahale çabalarıyla kısıtlanmaya başlar.

Cory Ellison (Billy Crudup)

Kanalın haberlerden sorumlu yeni patronudur. Mitch sorununu sadece bir kriz olarak değil, fırsat olarak da görmektedir. Şova bir takım yenilikler gerektiği ona göre aşikardır. Artık daha rahat biçimde çalışanları manipüle etmeye ve başkalarının işlerine karışmaya başlar.

Yanko Flores (Néstor Carbonell)

The Morning Show’un hava durumu sunucusu ve Mitch’in boşalan koltuğunun muhtemel varisidir. Şovun yıldızlarından olmanın çok daha farklı olacağı gerçeğini çok geçmeden anlamaya başlar.

Claire Canway (Bel Powley)

Büyük hayalleri ve bazı sırları olan bir prodüksiyon asistanı.

Hannah Shoenfeld (Gugu Mbatha-Raw)

Asistanlardan biri. Bradley’nin videosunu keşfeden ve onunla iletişime geçen kişi. Terfi alma hayalleri var.

Daniel Henderson (Desean Terry)

The Morning Show’un haftasonu sunucularından. Memnuniyetsizdir ve Mitch skandalından önce de işiyle ilgili problemleri mevcuttur. Artık yeni fırsatları kollaması gerektiğini düşünmeye başlar.

Mia Jordan (Karen Pittman)

Chip’le beraber The Morning Show’un yapımcısı.

The Morning Show, bende konusu ve kadrosuyla ister istemez yüksek beklenti yaratan bir diziydi. Bir Friends hayranı olarak Jennifer Aniston’ı tekrar bir dizide izleme fikri bile başlı başına çekici bir sebep olabiliyor. Yayınlanmadan önce eleştirmenlerden pek iç açıcı olmayan eleştiriler gelince beklentimi düşürüp izlemeye başladım. Problemlerinin maalesef farkındayım ama bu sevmeme fazla engel olmadı. Ortalama bir dizi olduğunu söyleyebilirim. İş yeri entrikaları, New York, ünlülerin parıltılı yaşamlarının ardındaki sırlar, skandallar, ayak kaydırmalar, laf sokmalar, zengin konuk oyuncu kadrosu derken düşe kalka da olsa keyifle izletiyor.

Böyle bir dizide bir yandan hassas meseleleri ele almaları, atmosferin çok ani değişmesine ve izleyenin ayak uydurmada güçlük yaşamasına yol açabiliyor. “Batıracaklar mı?” korkusuyla, diken üstünde bu meselelerin bağlanmasını bekliyorum açıkçası.

Apple’ın R-Rated (Türkiye’deki tabirle 18+) içerik istememesi sebebiyle üstlerinde baskı olduğunu, bu sebeple de istediklerini yapamadıklarını ya da ne istedikleri konusunda kafa karışıklığı yaşadıklarını tahmin ediyorum. Yine de oyunculuklar konusunda böylesi bir hayal kırıklığı beklemediğimi de belirtmeliyim. Özellikle duyguların yoğun olduğu ve sinir krizlerinin yaşandığı sahnelerde, Jennifer Aniston’ın ve Reese Witherspoon’unkiler dahil, bildiğiniz kötü performanslara şahit oluyoruz. Elbette herkes bu konuda bir Laura Dern (Enlightened, Big Little Lies) kadar başarılı olamaz ama bu kadarı da fazla kötü dediğim anların az olmadığını itiraf edeyim.

Ekiptekilerin de bu türlü savsaklıkların farkında olduğuna ve ilk sezonu kazasız belasız atlatırlarsa 2. sezonda daha iyi döneceklerine inanmak istiyorum. Ayrıca Altın Küre gibi ödüllerde ön plana çıktığında (en azından adaylık alma konusunda sıkıntı yaşamayacaktır) güçleneceğini düşünüyorum. Sonuçta yayınlandığı kanal da çok yeni olduğundan düzene oturması için biraz daha zamana ihtiyacı vardır belki de.

Seyredecek olan herkese iyi seyirler…

Diziyle ilgili daha önce şurada yorum yapılıyordu.