Grace-and-Frankie-Netflix-Original-CastSon dönemin yayınladığı dizilerle kuşkusuz en göz önünde ve gözde ismi olan Netflix, genellikle drama dizisine yoğunlaşsa da geçtiğimiz Mayıs başında karşımıza yeni bir komedi dizisi de getirdi: Grace and Frankie.

Dizi, Netflix’in klasik usulü gereği 13 bölümlük ilk sezonunun tüm bölümleriyle ekrana geldi ve 2. sezon onayını da çok bekletmeden aldı. Hatta açıklanan Emmy adaylıklarında başrollerden Lily Tomlin‘e Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu adaylığı da getirdi. Peki, kendileri nasıl bir dizi?frankie-e1432732472286 (1)

Konu:

 

Dizinin isminin de belli ettiği üzere dizinin merkezinde aynı karmaşık duruma düşecek olan iki kadın var:

* Grace (Jane Fonda), iki çocuk sahibi ve kendi kurduğu kozmetik şirketini başarılı bir noktaya getirdikten sonra emekli olarak kızına devretmiş bir kadın. Eşi Robert başarılı bir boşanma avukatı, uzun yıllardır evliler. Ona göre öyle ya da böyle yürüttükleri bir evlilikleri, düzenli ve güzel bir hayatları var.

* Frankie (Lily Tomlin), resim öğretmenliği yapan, ruhsal arınmaya ve meditasyon tarzı arınma yöntemlerine oldukça önem veren, biraz tuhaf ve hippi tipli bir kadın. Eşi Sol da Robert gibi başarılı bir boşanma avukatı. Hiç anne olmamış ama iki çocuk evlat edinip büyütmüşler. Ona göre de eşi Sol ile iyi bir evlilikleri, güzel bir hayatları var.

Ancak gerçeğin bu iki kadının inandığıyla veya kendilerini inandırdığıyla pek alakası yok. Robert ve Sol, uzun yıllardır birlikte aynı ofiste çalışan, gayet iyi iki arkadaşlar. Grace ve Frankie de zaten bu nedenle yıllardır birbirlerinin çevresinde olan ama birbirleriyle iyi anlaştıkları söylenemez bir ikili. Günün birinde bu dörtlü bir mekanda yemek için bir araya gelirler ve iki erkek bombayı orta yere bırakıverir:

“Biz birbirimize aşığız. Hatta 20 yıldır birlikteyiz ve evlenmeye karar verdik. Bu nedenle de boşanmak istiyoruz.”2015-05-07-grace-and-frankieÇünkü ülkenin yeni yasaları gereği artık bunu yapabilmektedirler. Dizinin ana teması bu şekilde. Birbirinden farklı iki kadın, bu itirafın üstüne şok, öfke, hayal kırıklığı da dahil olmak üzere peş peşe birçok duyguyu yaşadıkları bir döneme girerler. Her ne kadar birbirleriyle pek anlaşamasalar da ikisi de teselliyi ne yaşadığını en iyi anlayan diğer kişide bulur.

Dizinin merkezinde Grace ve Frankie’nin yaşadıkları olsa da hikayenin elbet diğer tarafları da var:

* Yıllardır sakladıkları gerçeği itiraf ettikleri için rahatlamış ve mutlu olan Sol ve Robert (Sam Waterston ve Martin Sheen) ise yeni düzenlerine alışmak, çocuklar ve arkadaşlarına durumu açıklamak, bir evlilik planlamak ve eşlerini düşürdükleri durumdan dolayı bazen hissettikleri suçlulukla mücadele etmek durumundalar.

* Çocuklar: Aileleri dolayısıyla birbirlerini iyi tanıyan ve arada kalan Mallory, Brianna, Coyote, Bud.

* Mallory ve Brianna, Grace ile Robert’ın kızları. Brianna, Grace’in şirketini emeklilikten sonra devralmış ve iyi bir şekilde yürüten kızı. Ancak ilişki konusunda dikiş tutturamayan biri. Mallory ise iki çocuk sahibi, yedi yılı aşkın süredir evli biri.

* Coyote ve Bud, Frankie ile Sol’un evlatlık oğulları. Coyote, vekil öğretmenlik yapan ama iyileşme sürecindeki eski uyuşturucu bağımlısı. Bud ise kardeşlerin sorumluluk sahibi olan tarafı, Bud’ı kontrol altında tutmaya çalışıyor ve o da avukat.

Dizinin nasılına gelirsek:

Öncelikle, dizi komedi dizisi olarak geçse de gülmeye odaklı bir beklenti içinde olmamanın faydası var. Kablolu kanallarda yayınlanan 30 dakikalık komediler gibi bir dizi desem doğru bir tanımlama olur sanıyorum. Zaten dizinin merkezindeki konu gereği Grace and Frankie’nin de güldürme iddiasında olduğu söylenemez. Ama drama da boğmuyorlar tabii ki. Hatta aldığı eleştirilerden birisi de bu iki durumun dozunu ayarlamaya dair.

Kendi açımdan diziden yeterince memnun kaldığımı söyleyebilirim. Eşler arası karmaşayı, içine girilen boşluğu, çocukların hikayeye dahil edilişini ve kadınlar arasında yeşeren yeni dostluğu ve hayatlarına devam etmenin yollarını arayışları yeterliydi. Oyuncu kadrosu için kötü eleştiri amaçlı söylenecek bir söz yok. Gerçi Grace and Frankie zaten kısa süre içinde ne vaat ettiğini belli eden ve kendinize göre olup olmayacağını anlayabileceğiniz türden de bir dizi.

O nedenle en azından bir-iki bölüm denenmesi gayet tavsiye edilir. İyi seyirler efendim…

Fragman

grace-and-frankie