Temmuz 2020’de yayın hayatına başlayan dijital platform Peacock’ın ilk yılında ekrana getirdiği dizilerden birisi Rutherford Falls oldu.

NBCUniversal’a bağlı olarak hizmet veren ve Netflix misali sezonların tüm bölümlerini aynı gün ekrana getiren Peacock, kahkaha efektsiz komedi dizisinin 10 bölümlük ilk sezonunu 22 Nisan’da yayınladı. Temmuz ayının başında ise 2. sezon onayı geldi.

Diziyi başrol oyuncusu Ed Helms [The Hangover üçlemesi, The Office (ABD)], Michael Schur [The Good Place, The Office (ABD), Parks and Recreation] ve Sierra Teller Ornelas (Brooklyn Nine-Nine, Happy Endings) yarattı. Bölümleri Lawrence Sher, Sydney Freeland ve Claire Scanlon yönetti. Yapımını Universal Television, 3 Arts Entertainment ve Fremulon üstlendi.

Nathan Rutherford – Terry Thomas – Reagan Wells

Konusu:

Dizinin hikayesi ismini aldığı kasabada geçiyor. İlk bölümü kurucu Lawrence “Big Larry” Rutherford’ın tam da kasabanın “orta yerinde” konumlanmış heykeline bir arabanın çarpmasıyla açıyoruz. Zaman içinde benzer birçok kaza da yaşandığı için Başkan Chisenhall (Dana L. Wilson) heykeli bulunduğu yerden artık kaldırmaya karar verir.

Kasabanın tarihiyle ilgili müzeyi yöneten ve atalarıyla gurur duyan Nathan Rutherford (Ed Helms), bu fikre başta karşı çıksa da daha sonra yakın arkadaşı Reagan Wells’in (Jana Schmieding) önerisiyle heykeli müzeye almaya ikna olur. Ancak kasaba toplantısına gelen sakinler Lawrence Rutherford’ın kasaba için önemini ve geçmişte yaptıklarını sorgulayınca sinirlenir ve heykelin kalması için savaşmaya karar verir.

Bu da hem onu kasabadaki gazinoyu yöneten ve yerli topluluk Minishonka Nation’ın lideri olan Terry Thomas’la (Michael Greyeyes) karşı karşıya getirirken hem de aynı topluluğun bir ferdi olan Reagan’ı arada bırakır.

Bobbie Yang – Deirdre Chisenhall

Josh Carter

Diğer Önemli Karakterler:

  • Bobbie Yang (Jesse Leigh): Hırslı ve kararlı bir lise öğrencisi. Nathan’ın kişisel asistanı olarak görev alıyor.
  • Josh Carter (Dustin Milligan): İşine bağlı bir gazeteci. Rutherford Falls’taki gerçekten önemi olan haberleri bulup yapma isteğinde.
  • Dudley ‘Duz’ Rutherford (Ben Koldyke): Nathan’ın kardeşi. Kasabaya, soyadlarına ya da aile tarihine onun kadar bağlı değil.

Rutherford Falls dizisine Schitt’s Creek’e benzettiğim için başladım. Tarzlarının değişik olduğu da söylenebilir aslında ama haksız çıkmadığım düşüncesindeyim. Tarihi de biraz absürt olan kurgusal bir kasabada yaşayan şahsına münhasır bir grup insanın hikayesini farklı bir açıdan ele almaya çalışmışlar, Dustin Milligan da işini seven veteriner rolünü gazeteci ile takas etmiş sanki.

Bir heykel tartışmasıyla açılan dizi, bunu geri plana atıp araç niyetine kullanarak kasaba sakinlerini öne çıkarıyor. Bu açıdan da Nathan-Reagan arkadaşlığı ya da kullandıkları ölçüde Deirdre ve Josh ilgimi daha fazla çektiler. Terry ise özellikle sezonun ortalarında beni yordu. Karakteri nedeniyle neredeyse savunduklarını destekleyesim kaçtı desem daha doğru. Zira Rutherford Falls, yerli halk üzerinden ABD’nin geçmişine ve günümüzde kat edilen yola dokundurmayı da ihmal etmiyor.

Aslında genel anlamda fena iş de çıkarmıyorlar, zira diziyi siyasete bulamamışlar. Komedisi de güldüren cinsten değil de vakit geçirten cinsten olmuş. Yalnız 10 bölüm değil de 8 bölüm sürse daha tatlı olabilirmiş. Dizi bana kalırsa gün geçtikçe açıldı ve sezonun 2. yarısıyla daha izlenir oldu. Son 2-3 bölümü özellikle beğenmiş oldum. Şu haliyle devam etmese de rahatsız etmezmiş hatta ama devam ettiği için memnunum. Sonrasında neler olacağını görme isteğim baki hala.

Rutherford Falls dizisi de böyle. İzleyeceklere iyi seyirler.