BBC One kanalı 29 Ağustos 2021 tarihinde yeni dizisi Vigil‘i yayınlamaya başladı.

Strike ve Lovesick dizilerinin yazarlığını yapan Tom Edge yürütücü yapımcı olarak dizide görev yapıyor. Bölümleri yöneten isimler Broadchurch ve Downton Abbey dizilerinde yönetmenlik yapmış olan James Strong ve Shetland dizisinde yönetmenlik yapan Isabelle Sieb. Suç dramasının sezonu 6 bölümden oluşuyor.

Konusu:

Dizi, İngiltere’ye ait olan Vigil isimli nükleer denizaltının bir balıkçı teknesi ile kaza yapması ile açılıyor. Bu kriz yaşanırken denizaltının içerisindeki bir görevlinin cesedi bulunuyor. Bu ölümün aydınlatılması için polis teşkilatında çalışan dedektif Amy Silva görevlendiriliyor. İşte bu görevlendirme sonrasında bürokratik karmaşa başlıyor.

Vigil denizaltısı, nükleer caydırıcılık amacıyla yaklaşık 50 yıldır kesintisiz görev yaptığı için Dedektif Silva’ya en fazla 3 gün sürebilecek bir soruşturma izni veriliyor. Ayrıca denizaltının konumu milli güvenlik sorunu oluşturabileceği için Dedektif Silva dışarısı ile iletişim kuramadan, engeller eşliğinde denizaltındaki görevine başlıyor. Fakat uzun süre geçmeden bir şeylerin yanlış olduğunu fark ediyor. Denizaltıda ve dışarıda cinayet soruşturması sürerken nükleer silahlar konusunda siyasi tartışmaların ortaya çıkması tüm süreci zorlaştırıyor.

DCI Amy Silva (Suranne Jones): Amy Silva başarılı bir dedektif olduğu için cinayet soruşturmasına özel olarak seçiliyor. Yaşanan ölüm konusunda bazı sorunların olduğunu fark eden Silva, üst düzey mevkideki isimlerin baskısına rağmen cinayeti çözmeye çalışıyor. Fakat mürettebatın onu düşman gibi görmesi ve geçmişindeki bazı travmalar sebebiyle zor bir sürecin içine sürükleniyor. Oyuncuyu Doctor Foster ve Gentleman Jack dizilerinden tanıyabilirsiniz.

DS Kirsten Longacre (Rose Leslie): Amy Silva soruşturma süresince dışarıya sadece mesaj gönderebileceği için karşı tarafta kendisini çok iyi tanıyan birinin olmasını istiyor. Böylelikle Kirsten Longacre soruşturmaya dahil oluyor. Kirsten’ın çabaları ile denizaltının dışarısında yaşanan gizemler çözülmeye başlıyor. Dizi ilerledikçe Amy-Kirsten ikilisinin yakın bir bağının olduğunu fark ediyoruz. Oyuncu en öne çıkan rollerini Game of Thrones ve The Good Fight dizilerinde canlandırdı.

Craig Burke (Martin Compston): Deniz altında görevli olan Craig, balıkçı teknesi ile olan kazanın baş aktörlerinden birisi. Geminin kaptanının bu krizi çözerken gösterdiği tavrın etik olmadığını düşünüyor ve tepkisini herkesin önünde gösteriyor. Bu yüzden geçici olarak görevinden alınıyor. Mürettebatın arasında da pek sevilen bir isim değil. Aktörü en ünlü rolünü canlandırdığı Line of Duty dizisinde izleyebilirsiniz.

Neil Newsome (Paterson Joseph): Kendisi Vigil denizaltısının kaptanı. Yaşanan kazanın üstüne bir de gemideki ölümün araştırılıyor olmasından çok rahatsız. Dedektif Silva’ya soruşturmada yardım ediyor olsa da bir şeyleri sakladığı hissediliyor. The Leftovers ve Timeless dizilerinde yan rolleri mevcut.

Mark Prentice (Adam James): Mark geminin ikinci kaptanı olarak görev alıyor. Son derece kibirli, kendini kaptandan üstün gören bir kişiliği var. Soruşturmanın her aşamasında Silva’ya yeni bir engel çıkarıyor. Aktörü Life ve Belgravia dizilerinde izleyebilirsiniz. 

Amiral Shaw (Stephen Dillane): Teşkilattaki en önemli isimlerden biri olan Amiral Shaw, Dedektif Silva’nın 3 gün boyunca denizaltında görevlendirilmesini onaylayan isimlerin başında geliyor. Fakat milyarlarca dolar harcandığı için denizaltıların geleceği konusunda büyük bir siyasi baskı altında olan amiralin ne kadar şeffaf olacağı soru işareti. Tecrübeli aktörü Game of Thrones ve The Tunnel dizlerindeki önemli rolleri ile hatırlayabilirsiniz.

Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Vigil, birkaç ayda bir denk geldiğimiz güzel BBC sürprizlerinden biri. Sonu tatmin edici bir şekilde biter mi şimdilik bilmiyorum ama yine güzel bir cinayet draması çıkarmışlar gibi görünüyor. Özellikle ilk bölümün sonunda oturup diğer bölümleri de arka arkaya izleme isteği uyandırmayı başardı. Dizinin tamamının denizaltı gibi kısıtlı bir alanda geçmemesinin de tempo açısından faydalı olduğunu düşünüyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.