Gentleman Jack, 2017 yılının Mart ayında ABD kanallarından HBO ile İngiliz kanallarından BBC One ortaklığında 8 bölümlük dizi onayı aldı. Dizi için ilk karar verilen isim, hikayemizin ana kahramanının malikanesinin ismi olan Shibden Hall’du. Dizinin ismi daha sonra Gentleman Jack olarak değiştirildi.

Dizinin hikayesi, ‘İlk modern lezbiyen’ olarak nitelendirilen Anne Lister‘ın yaşamına odaklanıyor. 19. yüzyılda İngiltere’de yaşayan Lister’ın hayatında olup biten şeyleri ayrıntılı olarak ve şifreli bir şekilde kaleme aldığı, yaklaşık 4 milyon kelimeden oluşan günlükleri mevcut. Dizinin hikayesi de bu günlüklerde yazanlardan yola çıkılarak senaryolaştırılmış Sally Wainwright tarafından.

Hem HBO’da hem de BBC One’da 22 Nisan 2019 tarihinde başlayan dizinin ilk sezonu 10 Haziran 2019 tarihinde sona erdi. Dizinin 2. sezon onayı aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Hikayemizi 1832 yılında açıyoruz. Seyahat etmeyi, yeni kültürlerle tanışmayı ve öğrenmeyi çok seven bir kadın olan Anne Lister, uzun yıllar sonra Halifax’a, evi Shibden Hall’a döner. İşleri yürüten ve ailenin bakımını sağlayan amcası vefat etmiştir ve mirasını Anne’in babası Jeremy‘ye (Timothy West) değil de Anne’e ve kız kardeşi Marian‘a (Gemma Whelan) bırakmıştır. Eve dönüşünde yaşlı halası Anne’in (Gemma Jones) hasta oluşu ve onun yakınında bulunmak istemesi de etkilidir. Kadın mülk sahiplerinin tek başlarına ciddiye alınmadığı ve evlenip kocası tarafından temsil edilmesinin beklendiği o yıllarda yerleşik dünya düzenine kafa tutmaya kararlı olan bir Anne Lister vardır. Anne bir yandan sahip oldukları kömür madenlerinin işletilmesi konusunda direksiyonu eline alacak; bir yandan da uzun yıllardır yaptığı üzere özel hayatını arzuladığı şekilde yaşamaya çalışacaktır.

Pek kadın gibi giyinip kuşanmayan, toplumun kadından beklentilerine kafa tutan, sevdiği kadınlara onları sevdiğini kapalı kapılar ardında olsa da gönlünce haykırabilen, epey bilgili ve kültürlü, son derece cesur ve asi ruhlu bir kadın olan Anne Lister rolünde Doctor Foster, Save Me, Scott & Bailey ve The Secret of Crickley Hall gibi dizilerden tanıdığımız Suranne Jones‘u izleme fırsatı yakalıyoruz. Anne’in ilk etapta nakit imkanı gözüyle baktığı ama sonrasında cazibesine kapıldığı genç ve kırılgan bir kadın olan Ann Walker rolünde ise Jamestown, Brief Encounters, Bodyguard ve Peaky Blinders gibi dizilerden tanıdığımız Sophie Rundle‘ı izliyoruz.

Ann, küçük yaşlardan beri Anne’e hayranlık duyarmış. Anne de bu hayranlığın farkında ve bu durumu kendi çıkarları için kullanmak istiyor. Gönül işlerinde tecrübeli, çapkın bir kadın olan Anne, bu işlerde tecrübesiz Anne’in kalbini kazanmaya çalışırken bir yandan da kendi kalbini ona kaybetmeye başlıyor. Böylelikle ikili arasında son derece romantik, duygusal, çalkantılı ve izlemesi epey keyifli bir aşk hikayesi başlamış oluyor.

Dizide yer alan diğer oyunculara şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Anne ve Ann’in hikayesini izlemesi son derece keyifliyken yan karakter olarak seçilen çoğu kişinin hikayesi ise sarmıyor ne yazık ki dizide. Bunlardan bir kısmının dizideki varlıkları fuzuli bana göre. Oları diziden çıkarıp birer saatlik her bölümden 10-15’er dakika kesilerek kara geçilebilirmiş aslında. Tom Lewis‘in karakteri en gereksizlerden biriydi mesela. Özellikle maden işiyle ilgili konular iyi satılamadı genel olarak açıkçası. Ama Anne’in özel hayat hikayesi sürükleyiciydi ve sezonu tamamlamamı sağladı. Anne’in o her daim acele acele yaptığı yürüyüşleri, erkekvari bazı tavırları ve ara ara yaptığı ekrana karşı konuşmaları da renk katan unsurlar oldu diyebilirim. Suranne Jones, cidden başarılı bir performans ortaya koymuş dizide.

Yukarıda saydığım bazı eksikliklerinden ötürü öyle mutlaka izleyin diyebileceğim bir dizi değil Gentleman Jack. Lakin siz de benim gibi 2 başrolü de önceki projelerinden seviyorsanız sırf bu ikiliyi izlemek adına şans verebilirsiniz diziye.

Bu da dizinin fragmanı: