Brief_Encounters_TV_Series-599953744-largeBrief  Encounters ile olan yolculuğumuz 1980’li yılların İngiltere’sinde bir ev partisiyle başlıyor. Her zaman olduğu gibi çaylar hazırlanmış, aperatifler servise hazır. Bu partiye davetli ev hanımları her zamanki sıradanlığıyla bir gün geçireceklerini tahmin ederlerken başlarına ne geleceğinden habersizdir. İçlerinde açık görüşlülerin azınlıkta, tutucuların nispeten daha baskın olduğu bu grup, dönemin yeni pazarlama taktiği ile satıcıların seks oyuncakları ve birbirinden cesur iç çamaşırlarını tanıttığı bir ortamda kendilerini bulunca neye uğradıklarını şaşırırlar.

image.jpg.ashx

Yayın Bilgileri

  • Dizi, İngiliz erotik iç çamaşırı ve seks oyuncakları satıcısı Ann Summers mağazalar zincirinin ev partileri ile ürünlerini pazarlayıp hayli popüler olmaya başladığı dönemi konu alıyor. Bunun içinde bu mağazalar grubunun kurucusu Jacqueline Gold’un 1995 yılında kaleme aldığı anıları Good Vibrations: The True Story of Ann Summers’dan yararlanılmış.
  • ITV kanalında 4 Temmuz’da yayın hayatına başlayan dizi, yayınlanan 6 bölümlük ilk sezonuyla ağzımıza bir parmak bal çalıp bizlerle vedalaştı. Hali hazırda diziden şu ana kadar 2. sezon ile ilgili bir habere rast gelmedik.
  • Dizinin yaratıcı ve yazar koltuğunda oturan Oriane Messina ve Fay Rusling’in dikkat çeken en parlak işleri, yine birlikte çalıştıkları Green Wing olmuş.

104265620-brief-enoucnters2-large_trans++jZCqkh21MTy1LvXE-PcUNXlS6YSfQWFkft4A8pSEFYM

Girizgah

Malum günümüzde internet satışları ile cümle alemin her türlü alet edevata rahatça ulaşabildiği ve bunun nimetlerini sonuna kadar sömürdüğümüz bir zamanda yaşıyoruz. Teknolojinin güzellikleri kapımızı çalmaya başlamadan evvel istediğimiz ürüne ulaşabilmenin yöntemleri farklıydı. Tevekkülü yetenler hatırlayacaktır; kah tencere tava kapı kapı dolaşan satıcıları kah sırtlarındaki bohçalarının içindeki çeyizlik kumaşları ile evimizin orta yerinde açılan sergilerle apartmandaki diğer konu komşunun da toplaşıp, ürünlerin ballandıra ballandıra tanıtılıp pazarlandığı günleri unutmak mümkün değil. Üstelik kredi kartının henüz icat olmadığı yıllarda bu satıcılar milletin borcunu eski püskü defterlere yazarlardı, velhasıl güven sonsuzdu.

Nereden nerelere geldik dediğinizi duyar gibiyim. Lafı fazla dolandırmadan konumuza gelirsek, bizler şimdi mevzu bahsini geçirdiğimiz o yıllarda İngiltere’nin kuzeyinde büyük bir kentsel yerleşim birimi olan Sheffield’tayız. Şöyle dönemin havasını buram buram içimize çekmemiz lazım öyle değil mi? Sağolsunlar dizinin sanat ve müzik yönetmenleri bu yöndeki beklentilerimizi boşa çıkarmıyor. Permalı kıvır kıvır saçlar, evlerin duvarlarını süsleyen çeşit çeşit renkte ve desende duvar kağıtları, işlemeli kotlar, desenli kazaklar veee tabii ki dönemin olmazsa olmazı müzikler…

Ortamı kurduktan sonra birbirinden sıradışı dört kadın Steph, Nita, Dawn ve Pauline ile tanışıyoruz. Onlar az yukarıda güzide ülkemizden örneklerini verdiklerimizin aksine bizleri bambaska bir ürün yelpazesi ile tanıştıracaklar.

brief-encounters-itv

Konu

Collage_FotorSteph: Bu şeylere hayatımda elimi sürmemişken, aklımın ucundan dahi geçmezdi pazarlayacağım!

Steph ve Nita çocukları vasıtasıyla okul bahçesinde birbirleri ile tanıştıktan sonra arkadaş olurlar. Nita, bildiği kadarıyla Ann Summers’ın pazarlama ürünlerinden Steph’e bahseder. Maddi durumları zaten sallantıda olan ikili gözleri kapalı bu işin tanıtılacağı toplantıya katılırlar. Fakat orada hayli egzotik iç çamaşırları ve seks oyuncaklarını pazarlayacaklarını öğrenince neye uğradıklarını şaşırırlar. Toplantıya katılan diğer kadınlar utançlarından koşar hızla orayı terkederken bu ikili gönülsüz de olsa şanslarını denemek isterler.

Görevleri: Sheffield kadınlarının cinsel yönden gözlerini açmaktır. Hadi hayırlısı bakalım.

İşler sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. Bu ürünleri tanıtacakları bir ev bulmak zorundadırlar. Pauline de işte tam burada devreye girer. Tabii biraz zorlama ile de olsa, son ana kadar sürekli fikir de değiştirse sonunda ürünlerin pazarlanması için evinin kapısını açar. Yalnız bu pazarlama partisine davetli olan kadınlar tam olarak ne ile karşı karşıya olduklarını bilememektedirler. Kutu açılınca gözler fal taşı gibi açılır. Ürünlere yabancı olan ahali vibratörü el mikseri ile karıştırma talihsizliğini de yaşar. Üstüne olay mahalline bir sebeple polis de gelince seyreyleyin cümbüşü.

tumblr_o9c6ng9SVt1swrlk9o1_540

Karakterler

Sophie Rundle

Kimi Oynuyor? Steph tek çocuklu genç bir anne, tek işi Pauline’nin evinde temizlik yapmak.

Hikayesi nedir? Kendi halinde kocası ve tek çocuğu ile normal bir hayat yaşayan utangaç bir kadın olan Steph, maddi yönden kıt kanaat geçinen buna da şükür diyebilen bir kadınlardan. Ann Summers dünyası ile tanışması, kocasının işlerinin bozulduğu bir döneme denk gelir. Biraz aile bütçesine katkıda bulanayım derken, önündeki fırsatları görünce gözleri açılır. Kendine güveni gelir, bağımsızlığını kazanmanın hazzıyla işleri daha fazla ciddiye alır. Artık hayattan daha fazla şeyler beklemektedir.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Peaky Blinders – Dickensian – The Bletchley Circle – Happy Valley – Episodes.

—————————————————————————————

tumblr_o8to2p3OGJ1swrlk9o2_r1_540

Penelope Wilton

Kimi Oynuyor? Pauline, orta sınıf evli bir ev hanımıdır.

Hikayesi Nedir? Oldukça yalnız bir kadın. Akşam olunca kocasının işten dönmesini dört gözle bekleyen, kalan zamanlarında kendini evin içerisinde sanki bir balonun içerisine hapsedilmiş hisseden sıkıntıdan patlayan bir kadın profili çiziyor. Ta ki diğer kızlar ile tanışana kadar… Devam eden bu durumdan sonra hayatı değişiyor, ölü toprağını üzerinden atıyor. Yalnız geçmişinde de gizli ve çok önemli bir sır kapısını çalmak üzeredir. Tüm çevresinden ve hatta kocasından bile sakladığı bu sır nedir acaba?

Oyuncuyu nerelerden tanıyabiliriz? Downton Abbey dememiz yeterli olacaktır.

—————————————————————————————

Angela Griffin

Kimi Oynuyor? Nita, dört çocuklu bir annedir.

Hikayesi Nedir? Onu cesur, enerjik, heyecanlı, agresif ve asabi özelliklerinin hepsini bünyesinde barındıran bir anne olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda ailesi söz konusu olduğunda hiçbir şeyini esirgemeyen sadık bir kadın. Ama ah o kocası Keiran yok mu?! Kanunsuz işler ile haşır neşirliği yüreğini ağzına getiriyor. Ann Summers dünyasında beraber çalıştığı kızlar ile kısa sürede yeşeren dostlukları ile şimdilik bir sorunu olmasa da ilerleyen zamanda bazı sırlar bunu gölgeleyebilir.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Coronation Street –  Waterloo Road – Lewis.

—————————————————————————————

TV-PROD-Brief-Encounters

Sharon Rooney

Kimi Oynuyor? Dawn bir kuaför, Pauline ile eskiye dayanan bir tanışıklıkları var.

Hikayesi Nedir? Tuttuğunu koparan derler ya, Dawn için bu tanımı kullanabiliriz. Annesi altı yıl önce ölmüş, üç kardeşi ve babası ile felaket bir hayat yaşamaya mahkum olmuş. Onu o evde şimdilik tutan şey ise çok küçük yaşlardan beri gözü gibi baktığı on yaşındaki kardeşidir.

Ann Summers partileri ile tanıştıktan sonra Dawn’ın beklentileride tavan yapar. Canından çok sevdiği biricik nişanlısı Russell ile mükemmel bir eve sahip olmak ve iyi bir aile hayatı kurmak hedefindedir. Çok eğlenceli bir karakter.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? My Mad Fat Diary – Sherlock.

—————————————————————————————

TV-PROD-Brief-Encounters-2

Karl Davies

Kimi Oynuyor? Terry, Steph’in kocasıdır.

Hikayesi Nedir? Geleneksel İngiliz erkeği diyebileceğimiz, eksileri ile var olan az biraz artısını da yok etmiş bir adam. Steph ile daha çocuk yaşlarda tanışmışlar. Güzel karısının kıymetini bilemeyen, ailesin ihtiyaçlarını karşılayabilmekten uzak yetersiz bir adam.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Happy Valley – The Syndicate – My Mad Fat Diary – Game of Thrones.

———————————————————————————-

———————————————————————————-

Peter Wight

Kimi Oynuyor? Brian, Pauline’nin kocası ve mahallemizin kasap amcası tiplemesinde bir adam.

Hikayesi Nedir? Bulunduğu toplum içerisinde oldukça saygın bir figür. Ev içinde mutlu ama karısı Pauline’in artık değişen vizyonu ile hayatına renk katmak istemesi, onun evin değişen çehresini kabul etmekte zorlanmasına neden olur.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Our Zoo – I Want My Wife Back – Titanic – The Paradise.

——————————————————————————-

111685

Don Gilet

Kimi Oynuyor? Keiren, Nita’nın kocasıdir.

Hikayesi Nedir? Karısı Nina ile onlu yaşlarında iken tanışmışlar. İlk çocuklarına da 15 yaşlarında sahip olmuşlar. Özünde iyi bir insan olan, ailesine de iyi babalık yapmaya çalışan bir adamken, ne var ki yaptığı yanlış seçimler ile aile içinde çatlaklar oluşmasına zemin hazırlar. Karısı Nita ise onun arkasını toparlamak ile meşgul.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? EastEnders Holby City

————————————————————————————-

111684

Will Merrick

Kimi Oynuyor? Russel, Dawn’ın nişanlısı ve Brian’ın kasap dükkanında çalışan çırağı olur.

Hikayesi Nedir? Russel’ı Dawn olmadan anlatmaya kalkmak ile hata ederiz. Bu ikisi yapışık ikizler misali sersem aşıklardır. Aralarındaki güçlü bağ kolay kolay kopacağa benzemiyor.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Skins – Doctor Who.

————————————————————————-

111692

Doc Brown

Kimi Oynuyor? Johnny, mahallemizin çıkmaz bir aşk girdabına kapılan polisidir.

Hikayesi Nedir? Bu karakterin hikayesi şimdilik bir sır olarak kalsın, süprizi bozmayalım.

Oyuncuyu Nerelerden Tanıyabiliriz? Hunted – Midwinter of the Spirit

462185-brief-encounters

Sırlar, onları örten yalanlar, aşk üçgenleri, birbiri içine geçmiş aile dramaları ile kimi zaman hüzünlendirse de genelinde oldukça keyifli ve sımsıcak bir pembe dizi formatında. Eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için beklentiyi fazla yükseltmeden denenebilecek diziler listenize rahatlıkla alabilirsiniz. İzlemek isteyenlere iyi seyirler.

vlcsnap-2016-08-09-21h25m11s519

Spotify

Dizide şu ana kadar çalan tüm şarkıların çalma listesi.

Tanıtım Fragmanı