Hulu, 31 Ağustos 2021 tarihinde yeni dizisi Only Murders in the Building‘i 3 bölüm birden vererek yayınlamaya başladı.

Komedi ve suç draması türleri arasında dolaşan dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor. Steve Martin ve John Hoffman yürütücü yapımcıları. Aynı zamanda 10 bölümde de yazar olarak yer alıyorlar. Steve Martin gibi diğer iki başrol Martin Short ve Selena Gomez de dizinin yapımcıları arasında yer alıyor. This Is Us dizisinin yürütücü yapımcısı olarak da tanıdığımız Dan Fogelman da dizinin yapımcıları arasında öne çıkıyor. Bölüm süreleri 30-35 dakika aralığında değişiyor.

Konusu:

Dizi, bize New York şehrinde yolları kesişen 3 karakterin maceralarını anlatıyor. Arconia adlı lüks apartmanda yaşayan bu üç karakter gerçek suç konulu podcastlere olan tutkuları sayesinde bir araya geliyor. Yaşadıkları apartmanda gerçekleşen intiharın aslında bir cinayet olabileceği fikri bu üçlüyü birbirine daha da yakınlaştırıyor. Cinayet dosyalarına duydukları merakın da etkisiyle hayatlarındaki boşluğu bu gizemi çözmeye çalışarak doldurmaya çalışıyorlar. Aynı zamanda bu cinayetten kendilerine podcast programı çıkararak yeni bir kariyer kurmaya da karar veriyorlar. Fakat olayın sandıklarından da karmaşık olduğunu fark etmeleri uzun sürmüyor.

Charles-Haden Savage (Steve Martin): Charles, yıllardır Arconia apartmanında kalan eski bir dizi yıldızı. Fakat günümüzde unutulmuş bir isim olarak kariyerine devam etmeye çalışıyor. Özel hayatında da yalnızlığa alışmış bir isim. Bu nedenle ilk başlarda Oliver ve Mabel ile yakınlaşmaktan rahatsız olsa da zamanla bu ekibin bir parçası olmaya karar veriyor. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllardaki filmleri ile ün kazanan tecrübeli komedyenin filmlerinin listesini burada bulabilirsiniz.

Oliver Putnam (Martin Short): Bir yönetmen olan Oliver iş hayatında hiç sınır tanımadığı için tam anlamıyla başarısız bir isim. Fakat aşırı optimist yönü nedeniyle bu gerçeği bir türlü kabullenmek istemiyor. Maddi olarak o kadar sorumsuz davranışlarda bulunuyor ki sürekli olarak oğlundan borç para istemek zorunda kalıyor. Charles ve Mabel’ın aksine yalnızlıktan hoşlanmadığı için onlarla yakınlaşmaya çalışan da kendisi oluyor. Podcast fırsatı ortaya çıkınca hayat enerjisi geri dönüyor. Komedyeni son yıllarda The Morning Show ve Schmigadoon! dizilerinde bulabilirsiniz.

Mabel Mora (Selena Gomez): Dizideki 3 başrol arasında en içine kapanık olan kişi. Charles ve Oliver ile yakın bir bağ kurmak istemiyor fakat üçünün de gerçek suç hikayelerine olan tutkuları bir ekip kurmalarını sağlıyor. Aslında ekip kurma işi onun için yabancı bir kavram değil, dizi ilerledikçe geçmişteki maceralarına da tanık oluyoruz. Disney Channel dizileri ile ünlenen ünlü şarkıcı ve oyuncuyu Spring Breakers ve The Dead Don’t Die filmlerinde de isteyebilirsiniz.

Tina Fey ve Amy Ryan gibi isimleri de konuk oyuncu olarak izliyoruz. Ünlü müzisyen Sting de dizide kendini canlandırarak apartmanda yaşayan isimlerin arasında yer alıyor. Verilen röportajlarda ilerleyen bölümlerde sürpriz isimlerin de konuk olabileceği üzerine sohbetler mevcut. Dizinin geri kalan kadrosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

  • Dizi ile ilgili haberler pozitif. Only Murders in the Building, Hulu tarihindeki en çok izlenen komedi açılışını yapmış oldu. Dizinin ikinci sezonunun geleceği konusunda umutlu olabiliriz.
  • Dizi yayınlanmaya başladıktan sonra podcast bölümleri de başladı. Şimdilik 4 bölümü olan podcast bölümlerinde yapımcılar, yazarlar ve başrol oyuncuları bulunuyor. Yazarlar bölümlerin birinde 2. sezonu yazmaya başladıklarını açıkladılar.
  • Steve Martin ve Martin Short yaklaşık 10 yıl önce böyle bir dizi yapmayı düşündüklerini açıkladılar. Orijinal senaryoya göre 3 yaşlı erkek yaşadıkları bir binadaki cinayeti çözerek kendilerine bir dedektiflik kariyeri kuracaklardı. Martin Short’un yaşlandık, role uyuyoruz, biz yapalım demesiyle proje onay aldı. Ekipte beklenmeyen genç birinin yer almasını istedikleri için Selena Gomez ile anlaşıldı. Gerçek suç hikayelerinin büyük hayranı olan Selena Gomez’in kadroya dahil olmasıyla plan değişti ve podcast senaryosu eklendi.
  • Steve Martin ilk kez bir dizide düzenli olarak yer alıyor. Ayrıca bu dizi, Steve Martin ve Martin Short’un birlikte çalıştığı 6. proje.

Only Murders in the Building ilk 4 bölümü ile izlemekten çok keyif aldığım bir bizi oldu. Bölümler toplu halde gelseydi tek oturuşta tüm sezonu bitirmeye hazırdım. Tabii ki dizinin öyle çok matah bir konusu yok, aşırı komik bir tarafı da yok. Fakat hikayenin geçtiği apartmanın renkli atmosferi ve üç başrolün uyumu sayesinde her bölümü keyif alarak izliyorum. Üç oyuncuya da dizi öncesinden özel bir hayranlığım yok. Fakat aralarındaki uyumu çok beğendiğimi söylemem lazım, herkes görevini iyi yapıyor. Birbirleri ile dalga geçtikleri sahneler de dizinin en iyi sahneleri. Dizinin en beğendiğim unsurlarından birinin de müzikler olduğunu belirtmem lazım. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.