Son dönemde ekrana getirdiği başarılı yapımlarla adından söz ettirmeye devam eden AppleTV+, 16 Temmuz’da ekranı yeni bir müzikal komedi dizisiyle buluşturdu. Schmigadoon!, 13 Ağustos’ta ekrana gelen bölümüyle 6 bölümlük sezonunu tamamladı. 2. sezonla ilgili ise henüz bir haber gelmedi.

Cinco Paul ve Ken Daurio‘nun hazırladığı dizinin bölümlerini Barry Sonnenfeld yönetti. Paul, diziye özel hazırlanan şarkıları yazarken showrunner olarak da görev aldı. Koreografiyi ise Christopher Gattelli devraldı. Yapımını Broadway Video, Out of Cinc ve Universal Television üstlendi.

Cecily Strong ve Keegan-Michael Key’in başını çektiği kadroda Fred Armisen, Jaime Camil, Kristin Chenoweth, Alan Cumming, Jane Krakowski, Martin Short, Dove Cameron, Aaron Tveit gibi isimler de bulunuyor.

Konusu:

New York’ta yaşayan doğum kontrol uzmanı Melissa Gimble ve ortopedi alanında uzman cerrah Josh Skinner, birkaç yıldır sevgili olan bir çifttir. Ancak bir süredir ilişkileri eskisi gibi gitmemektedir ve kendilerini sık sık kavga ederken bulmaktadırlar. Durumu düzeltmek için birlikte bir kamp gezisine çıkarlar. Ancak ormanda kaybolurlar ve yolu bulmak için yürürken dışarıdan fevkalade görünen Schmigadoon adlı bir kasabaya ulaşırlar.

“Müzikal” bir kasaba olan Schmigadoon’un sakinleri neden aramaksızın bir anda herhangi bir konuya özel olacak şekilde şarkı söyleyebilmektedirler. Dahası Josh ve Melissa bu kasabaya vardıktan bir süre sonra “gerçek aşkı” bulmadan gidemeyeceklerini ve kapana kısıldıklarını öğrenirler.

Not: Dizinin isminde ve konseptinde 1947 yapımı müzikal film Brigadoondan esinlenildi. Yer alan bazı karakterler müzikal filmlerin altın çağı olarak değerlendirilen 1940’lı ve 1950’li yıllardaki filmlerden alındı.

Schmigadoon! dizisinde The Good Place misali her şeyin dışarıdan güzel ve yolunda göründüğü, içeriden pek de öyle olmadığı bir kasaba yaratmışlar. Müzikal taraf ise cabası. Hatta en alakasız yerde şarkı söylemeye başlayabiliyor olmalarıyla bazen kendileri bile dalga geçiyor. Ama bu durumun ara ara da olsa kulağımı tırmaladığını inkar edemem. Bazı performanslar ise güzel tabii ki.

İlk bölümle birlikte Josh ve Melissa çiftinin ilişkisine genel açıdan odaklanırken dizinin diğer bölümlerinde de geçmişe giderek ilişkinin farklı anlarını izleyiciye aktarıyorlar. Bir yandan da kasaba sakinleri, potansiyel yeni adaylar ve kasabanın yeni yabancıları olarak uyum çabaları ekrana geliyor.

Yalnız ana ikilinin fazla ön planda olduğunu ve diğer isimlerin yan karakter seviyesinde kaldığını, dolayısıyla bir kısmının az kullanıldığını düşünüyorum. Bu açıdan biraz daha çeşitlendirme yapsalardı da olurmuş. Emma, Mayor, Florence ve Danny göreceli daha fazla ilgimi çekerken bilerek gıcık ve muhafazakar birisi olarak konumlandırdıkları rahibin karısı Mildred Layton’dan haliyle hoşlanmadım.

Sezon finali itibarıyla şu noktada kalsa ve devamı gelmese problem olmaz, mini dizi şeklinde kabul edilebilir bir sonu var. Tahmin edilebilirliği benim açımdan bonustu ama dert değil. Fazla sündürmeden 6 bölümde anlatıp çıkmalarından memnunum. Nihayetinde bölümlerin 30 dakika civarı sürüp bitmesi, sezonun kısa sürmesi de her açıdan tatmin edici oldu zaten.

Schmigadoon! dizisi müzikal yapımlara ilgisi olanlara denemesi için tavsiyedir. İyi seyirler.