Yeni yapımlar açısından oldukça kalabalık bir sezon geçiren NBC, iddialı komedi dizisi Trial & Error‘ü geçtiğimiz günlerde ekrana getirmeye başladı. Eğlenceli konusuyla dikkat çeken bu çiçeği burnunda komedinin detaylarını öğrenmek isteyenler için tanıtıma buyrun.

trial & error nbc banner ile ilgili görsel sonucu

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi

Sezon/Bölüm Sayısı: İlk sezon 13 bölümden oluşuyor, henüz 4 bölümü yayınlandı.

Onay Durumu: Henüz belli değil. (18 Nisan’da sezon finali yapacak.)

Süre: 21-22 dakika

Yaratıcılar: Jeff Astrof & Matt Miller

Kanalı: NBC

Önemli Bağlantılar: Resmi Site – IMDbWikipedia – Facebook – Twitter – Instagram – Youtube

Trial & Error ile ilgili görsel sonucu

KONU

New York’ta yaşayan genç avukat Josh Segal, kariyerini ileri taşıyabileceğini düşündüğü bir dava için kendini küçük bir kasabada bulur. Şiir profesörü olan Larry Henderson, 15 yıllık hayat arkadaşı Margaret’ı kasten öldürmek ile suçlanmıştır. Dava dışarıdan oldukça kolay görünmektedir, Josh bu sevimli ihtiyarın katil olmadığından emindir. Ancak Larry’nin ilginç davranışlarıyla farklı bir boyut kazanmaya başlar.

Öte yandan daha önceki eşi de yine bu tür faili meçhul bir vakaya kurban gitmiştir. Kısacası tüm ipuçları suçlunun Larry olduğunu göstermektedir. Yine de Josh bir şekilde kendisini onun suçsuz olduğuna inandırmıştır ve işin aslını ortaya çıkarmakta kararlıdır. Kendisine bu yolculukta taşralı yardımcısı Dwayne, egzantrik araştırmacı Anne, şüphelinin gizemli kızı Summer ve hırslı savcı Carol Anne eşlik edecektir.

KARAKTERLER

Character

  • Josh Segal (Nicholas D’Agosto): Margaret Henderson davası için New York’tan Güney Carolina’ya gelen genç bir avukattır. İlk davasında turnayı gözünden vurup kariyerini başarılı bir şekilde sürdürmeyi planlamaktadır. Ancak şüphelinin garip halleri ve olayın karmaşıklığı, sandığı kadar kolay bir vakanın kendisini beklemediğini göstermiştir. Bir avukat olarak en büyük handikabı, insanlara kolay inanmasıdır.

Character

  • Larry Henderson (John Lithgow): Her şeyden önce kendi halinde bir profesörken eşinin ölümünden sonra medyanın odağı haline gelmiştir. Herkes bunu onun yaptığını düşünmekte, kanıtlar ise aksini göstermemektedir. Ancak yer yer şefkatli, yer yer de kafa karıştıran tavırlarıyla tam bir kapalı kutudur. Özellikle paten kaymayı çok sever ve Josh’ın gelmesiyle kendine yeni bir arkadaş bulduğunu hisseder.

Character

  • Carol Anne Keane (Jayma Mays): Hırslı bir eyalet savcısıdır ve daha iyi konumlara gelebilmek için her şeyi yapabilir. Margaret’ı Larry’nin öldürdüğüne inanmaktadır, bu davayı kariyeri için önemli bir sayfa olarak görmektedir. Bu yüzden onun suçlu olduğunu ortaya çıkarmak için elinden geleni ardına koymaz. Ancak işteki başarısını ilişki hayatına taşıyamamıştır.

Character

  • Dwayne Reed (Steven Boyer): Josh’ın yardımcısı ve büronun soruşturmacısıdır, taşrada büyümüştür. İyi niyetli ve biraz saftır, bu yüzden kendisini bazen trajikomik durumların içinde görmek mümkün. Yine de konu işe geldiğinde gerçekten başarılıdır, dava için önemli ipuçlarını bulmuştur.

Character

  • Anne Flatch (Sherri Shepherd): Büronun araştırmacısıdır. Yüz körlüğüne sahip olduğu için insanların yüzünü hatırlama konusunda hiç iyi değildir. Ayrıca duygusal bozukluğu nedeniyle olur olmadık zamanlarda alakasız reaksiyonlar göstermektedir. Bunların yanı sıra disleksi hastalığından da muzdariptir. Dizinin yüz güldüren anlarının büyük kısmında Anne’i görebilirsiniz.

Krysta Rodriguez ile ilgili görsel sonucu

  • Summer Henderson (Krysta Rodriguez): Larry ve Margaret’ın üvey kızıdır. 15 yıl önce onlar tarafından evlatlık alınmıştır. Davanın yakın takipçilerinden biridir ve kasabaya geldiği günden beri Josh’a yakın davranmaktadır. Ancak babası gibi kendisi hakkında da pek fazla şey bilmiyoruz.

Trial & Error TV SERİES ile ilgili görsel sonucu

SON SÖZ

İlk 3 bölüm adına konuşacak olursak, karşımızda kahkaha krizleri yaşatmasa da sık sık tebessüm ettiren bir yapım var. Konu olarak da ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim, dava sürecinde yaşanan gelişmeler merak uyandırıyor. Komedi ve polisiye de iyi ayarlanmış. Bunların yanı sıra karakterler de oldukça renkli; yukarıda da söz ettiğim gibi gerek sempatikliğiyle, gerekse ardı arkası gelmeyen sorunlarıyla Anne favorim.

Kadronun performansları ve uyumu da daha ilk dakikalardan diziye kapılmamızı sağlıyor. Nicholas D’Agosto gayet iyi, ama John Lithgow’a özel bir parantez açmak gerek. Bilindiği gibi usta oyuncu, geçtiğimiz aylarda yayınlanan The Crown‘da Winston Churcill’e hayat vermiş ve birçok ödül töreninden adaylık elde etmişti. O diziyi henüz izlemesem de burada çok iyi bir iş çıkardığı ortada. Kadroda yer almasaydı, muhtemelen Larry karakteri bu kadar sevilesi olmazdı.

Salı 21.00 ve 21.30‘da ikişer bölüm olarak ekrana gelen yapımın reyting durumu (ilk iki haftasında 1.4 ve 1.2 reyting aldı) ise şimdilik fena değil. Daha sonradan çok ciddi bir düşüş yaşar mı bilemeyiz, ama sezonu 1 ay içerisinde bitireceği için belli bir seviyenin altına düşmeyeceğini düşünüyorum. Sonuç olarak ne olursa olsun, gelin siz bu diziye bir şans verin. En azından keyifli bir 20 dakika geçirmiş olursunuz. İyi seyirler.

Not: Dizinin ismi, Türkçe’de bizim de iyi bildiğimiz bir tabir olan ‘deneme yanılma’ anlamına geliyor.

FRAGMAN

İlgili resim

Trial & Error TV SERİES ile ilgili görsel sonucu

Trial & Error TV SERİES ile ilgili görsel sonucu

trial & error nbc ile ilgili görsel sonucu