Frikjent, 2 Mart 2015-15 Aralık 2016 tarihleri arasında Norveç’in TV2 kanalında yayınlanmış olan bir drama dizisi. 2 sezon ve toplam 18 bölümden oluşmakta olan Frikjent, suç ve gizem ögelerini sos olarak kullanan karakter merkezli bir drama dizisi olma özelliği taşıyor.

Frikjent‘in yaratıcıları Anna Bache-Wiig ve Siv Rajendram Eliassen. Dizide yönetmenlik görevini 3 isim paylaşmış bu 2 sezonluk süreçte: Geir Henning Hopland, Rune Denstad Langlo ve Cecilie A. Mosli. Yapımcı koltuğunda ise Mikael Olsen, Brede Hovland, Peter Bose ve Jonas Allen gibi isimler yer alıyor.

İngiltere’de Channel 4 ekranlarında izleyiciyle buluşan ve Amazon tarafından dünya geneli yayın hakları alınmış olan dizi, söz konusu platformlarda Acquitted ismiyle izleyiciye sunulmuş.

Dizinin bölüm süreleri ise 45’er dakika uzunluğunda.

KONU

Hikayemizin merkezinde Aksel Nilsen isimli bir adam var. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da konumlanmış olan güçlü bir Çinli şirketin favori çalışanı pozisyonunda Aksel. İşinde oldukça iyi olan, işkolik bir adam kendisi. Uzun yıllardır Malezya’da yaşamını sürdüren, oralı bir kadınla evlenmiş olan ve hali hazırda asi bir ergen oğlu bulunan, yaklaşık 40 yaşında bir adam Aksel. Kendisi aslen Norveçli. 20 sene kadar önce küçük ve dağlık bir yerleşim yeri olan memleketi Lifjord’da kız arkadaşı Karine’i öldürdüğü şüphesiyle hapse atılmış ve içerde 1 yıl kalmış Aksel. Sonrasında aklanıp beraat etmiş. Dizimizin adı olan Frikjent de ‘Temize çıkmak, beraat etmek’ gibi bir anlama geliyor.

Aksel, beraatinin ardından Lifjord’u terk etmiş ve bir daha hiç geri gelmemiş. Aradan geçen 20 yılın ardından Aksel’e Lifjord’dan beklenmedik bir telefon geliyor. Telefonu eden kişi Karine’in babası William Hansteen. William, Lijford’un bir numaralı geçim kaynağı olan, 200’ün üstünde işçi çalıştıran, güneş enerjisi vb. alternatif enerji kaynakları üzerine AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) çalışmaları yapan bir şirketin en büyük hissedarının ve CEO’sunun kocası aynı zamanda. William’ın bu telefonu karısı Eva’dan gizli bir şekilde ettiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Şirketin Brezilyalı yatırımcıları iflas edip anlaşmadan çekilmek zorunda kalınca şirketin iflas etmemesi için yeni bir yatırımcı bulması gerekiyor. William da Aksel’i arayıp çalıştığı şirketin Lijford’daki söz konusu şirkete yatırım yapmasını sağlamasını rica ediyor. Aksel de 20 yıllık duygu birikiminin büyük etkisiyle soluğu ekibiyle birlikte anlaşma için incelemeler yapmak üzere memleketi Lijford’da alıyor ve hikayemiz başlıyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epey bahsettiğimiz Aksel Nilsen karakterine Beforeigners dizisinden tanıdığımız Nicolai Cleve Broch hayat veriyor.

Aksel, poz kesmeyi seven, soğukkanlılığını korumaya çalışan ama çabucak öfkelenebilen, hafiften ketum bir adam. Söz konusu cinayeti onun işleyip işlemediğini bilmiyoruz. Lijford’da onu bekleyen tehlike ise Eva’nın 20 yıldır bitmek tükenmeyen nefreti. Lakin Aksel bu oyunu oynamaya hazır.

Karine’in annesi ve şirketin CEO’su olan Eva Hansteen karakterini Lena Endre canlandırıyor.

Eva, her ne kadar Aksel aklanmış olsa da hala kızını onun öldürdüğüne inanıyor ve Aksel’e olan öfkesi ilk günkü gibi taze. Şirketine Aksel’i sokmaktansa şirketin iflas etmesini tercih edecek bir görüntü sergiliyor haliyle duygularının esiri olan Eva.

Karine’in babası ve Eva’nın kocası olan William Hansteen rolünde Ingar Helge Gimle‘yi izliyoruz.

William, Eva’nın aksine daha ılımlı bir şekilde yaklaşıyor Aksel’e karşı. Şirketin batmasını ve şirket çalışanlarının işsiz kalmasını istemediği için de Aksel’den yardım istiyor.

Eva ve William’ın oğlu Lars Hansteen rolünde Henrik Rafaelsen karşımıza çıkıyor.

Lars için tam bir ana kuzusu diyebiliriz. Garip bir yürüyüşü olan, korkak ve özgüveni düşük bir adam kendisi.

Lars’ın karısı Inger Moen Hansteen karakterine Aber Bergen, Wisting ve Borderliner dizilerinden hatırlanabilecek Ellen Dorrit Petersen hayat veriyor.

Hem tip olarak hem de karakter olarak pek bir şey vaat etmeyen Lars’a birkaç boy büyük bir hatun olduğu gözlemlenen Inger için Eva’nın ön yargısı ise paraya gelmiş olması. Eva ile pek seviştikleri söylenemeyecek olan Inger’ın Aksel’in şirketinin yapacağı yatırıma sıcak baktığını da belirtmeden geçmeyelim.

Lars ve Inger’ın lise çağındaki kızları Helene Hansteen rolünde Susanne Boucher karşımıza çıkıyor.

Helene, rahmetli teyzesi Karine’e olan fiziksel benzerliği ile dikkat çekiyor.

Aksel’in güzel, zarif ve destekleyici eşi Angeline rolünde Hand of God dizisinden anımsanabilecek Elaine Tan‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz.

Angeline, Aksel’in geçmişi hakkında pek fazla bilgi sahibi değil ve Aksel’in bir kapalı kutu olmasından şikayetçi. Yine de kocasını seviyor ve onu her daim desteklemeyi ihmal etmiyor. Aksel, apar topar Norveç’e gidince o Malezya’da kalıyor.

Aksel’in annesi Mai-Britt Nilsen rolünde Anne Marit Jacobsen‘i izliyoruz.

Mai, ciddi takıntıları olan ve bir çeşit hastalığı olduğu gözlemlenen yaşlı bir kadın. Aksel, ülkeyi terk edince onunla da iletişimi kesmiş. 20 sene sonra oğlunu ilk kez görüyor ve sesini duyuyor.

Aksel’in erkek kardeşi Erik Nilsen karakterine The Last Kingdom, Marcella ve Borderliner dizilerinden tanıdığımız Tobias Santelmann hayat veriyor.

Erik, tam bir kasaba adamı görüntüsü çiziyor hal ve hareketleriyle.

Şirketin araştırma işlerinin başında bulunan bir bilim kadını olan Tonje Sandvik karakterinde ise Ragnarok ve Black Widows dizilerinden tanıdığımız Synnøve Macody Lund‘u izleme şansı elde ediyoruz.

Tonje ile Aksel’in tanışıklıkları eskiye dayanıyor. Aralarında duygusal bir bağ olduğu bariz ama nasıl bir ilişkilerinin olduğuna dair bir gizem bulutu hakim havada. Aksel bir sebeptendir ki Tonje’ye kırgın durumda ve ona soğuk davranmaya çalışıyor elinden geldiğince. Lakin Tonje gibi bir hatuna tamamen soğuk davranmak da o kadar kolay bir şey değil elbette.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak Fridtjov Såheim (Ragnarok, Wisting, Lilyhammer), Anna Bache-Wiig, Øystein Røger (Beforeigners, Okkupert, Aber Bergen), Anderz Eide (Svartsjön), Stig R. Amdam (Beforeigners, Okkupert), Jamie Hayden, Mathias Romano, Amrita Acharia (The Good Karma Hospital, Game of Thrones) ve Julia Bache-Wiig (Heimebane, The Last Kingdom) gibi isimler yer alıyor dizinin kadrosunda.

YAZARIN NOTU

Sıradağlar, güzel bir göl, akarsu… Yeşilin maviyle, gökyüzünün yeryüzüyle bütünleştiği şık bir doğa tasviri mevcut dizide ve bu bile başlı başına bir izleme sebebi aslında. Elbette dizinin daha birçok artısı mevcut. Norveç dizilerine aşina olan bünyeler için çok fazla sayıda tanıdık sima barındırıyor dizi. Hiç Norveç dizisi izlememiş olanların bile anımsayabileceği 3-4 isim bulunuyor ayrıca dizide. Hikayesi oldukça ilgi çekici ve içine içine çeken bir vaziyette. Karakterler iyi şekillendirilmiş ve oyunculuklar da tadında genel olarak baktığımızda. Nicolai Cleve Broch, biraz zayıf kalabiliyor olabilir gerçi şu an için.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş durumdayım ve şimdiden bağlandım hikayeye, karakterlere ve söz konusu yerleşim yerine. Bu tatta devam ederse bittiğinde epey üzüleceğim bir dizi olacak gibi görünüyor Frikjent.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şu an için bu kadar. İzledikçe bu tanıtımın altına dökülmeye devam ederim zaten. Bu tarz işleri ve Norveç dizilerini sevenler bir şans versinler mutlaka bu diziye. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN