the-last-kingdom-coverEkim ayında BBC Two ve BBC America soframıza yeni bir dizi getirdi: The Last Kingdom

Dizi, Bernard Cornwell‘in Savaş Lordu Yıllıkları adlı kitap serisinden uyarlandı. 10 Ekim 2015 tarihinde yayın hayatına başladı ve 28 Kasım 2015 tarihinde ilk sezonunu tamamladı. Geçtiğimiz günlerde de yeni sezon onayını aldı. Bölüm süreleri 55 dakika ve ilk sezonu da 8 bölümden oluşmakta.

Dizinin mutfağındaki isimler: Stephen Butchard, Nigel Marchant, Gareth Neame ve Chrissy Skinns

the-last-kingdom-tv-review-bbc

Uhtred – Brida

KONU

Dizimizin hikayesi M.S. 9. yüzyılda başlıyor. İngiltere parçalanmış durumda ve her tarafta Viking kuşatmaları var. Uhtred, (Alexander Dreymon) ağabeyinin Vikingler tarafından öldürülmesinden sonra vaftiz edilerek babasının topraklarının varisi olur. Daha sonra babasının ordusu ağabeyinin intikamını almak için Vikingler ile savaşa girer fakat babası savaşta öldürülür, Uhtred ise çocuk yaşta Viking lordu Ragnar tarafından esir alınır. Daha sonra Uhtred’in hakkı olan tahta boşluktan yararlanan amcası geçer ve Uhtred’i Vikinglerden satın alıp öldürmek ister. Fakat babasının sadık yardımcısı Peder Beocca (Ian Hart sayesinde Ragnar Uhtred’i vermez ve kendi topraklarına götürür. 

The-Last-Kingdom-Beocca

Peder Beocca

Bu olayın üzerinden yıllar geçer, Uhtred genç bir delikanlı olur. Kendisi bir Viking gibi yetişir ve Ragnar’ın öz oğlu gibi sevgi görür. Yanında onunla aynı kaderi taşıyan genç ve güzel sevgilisi Brida (Emily Cox) vardır. Bir gün Ragnar’dan intikam almak isteyenler ona suikast girişiminde bulunurlar, bunun sonucunda Ragnar ve ailesi öldürülür. Aileden sadece Uhtred, Ragnar’ın oğlu Genç Ragnar (Tobias Santelmann), Uhtred’in sevgilisi Brida ve Uhtred’in üvey kız kardeşi sağ kurtulur. Genç Ragnar savaştadır o yüzden orada yoktur. Ragnar’ı öldürenler, Ragnar’ın kızını kaçırıp, Uhtred’in amcasının topraklarına sığınırlar.

5b5kpf

Genç Ragnar

Uhtred, Brida ile birlikte amcasının elinden hak ettiği toprakları almak ve babasının intikamı için İngiltere’ye doğru yola koyulur. İlk önce kendisini amcasına fark ettirip kaçar, ardından kendini Viking-Sakson savaşları ortasında bulur. Vikingler İngiltere’yi işgal etmek üzeredirler ve Uhtred de topraklarını almak için İngiltere’nin Son Krallık adıyla anılan ve merkezi olan Wessex’e doğru yola çıkar. Amacı Kral vasıtasıyla topraklarını almaktır.

tlk_sr1_kv_28_01_2015_178

Alfred

Wessex Kral’ı Uhtred ile tam olarak görüşemeden savaşta hayatını kaybeder ve yerini kardeşi Alfred (David Dawson)‘e bırakır. Alfred ise Uhtred’in yardımı karşılığında topraklarını alabileceğini vaat eder. Uhtred için zor sınav başlamıştır. Kendisi, Saksonlar ve Vikingler arasında bir tercih yapmak zorundadır…The_Last_Kingdom_out_Game_of_Thrones_es_Game_of_Thrones_in_bloody_first_episode

SON SÖZ

Öncelikle dizinin bu senenin iyi ve gelecek vaat eden işlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. İlk sezonunda fazla kafa karıştırmadan, izleyiciyi sıkmadan akıcı bir şekilde hikayesini anlattı ve sezonunu tamamladı. Süresi uzun olduğu halde izlerken hiç sıkmadı. Dizideki oyunculuklar da fazla abartı olmadan gayet yerinde ve iyi bir şekilde aktarıldı. Oyuncularını çok fazla tanımasam da hemen içim ısındı.

Bir de şu detaya değinmek istiyorum: Dizide Vikings dizisinden hatırlayabileceğiniz isimler geçiyor, fakat bu dizide olaylar sadece kurgu. Gerçeklik yok. Diziden bir Vikings bekleyenler beklemesin; çünkü dizinin Vikings ile ortak tarafı isimler, zaman ve olayların içinde Vikinglerin olması. Başka hiçbir ortak tarafı yok. Ona göre beklentinizi ayarlayıp da girin derim.

TANITIM FRAGMANI 

 

https://www.youtube.com/watch?v=l6j5bDoga9Y

 

last1