killjoys_tv_series-1366x768Syfy ve Kanada kanalı Space‘in ortaklaşa olarak yaz aylarında bizlerle buluşturduğu iki bilim kurgu dizisinden biri olan Killjoys (diğeri Dark Matter), gezegenler arası ödül avcılarının maceralarını anlattığı konusu  ile türün meraklılarının beğenisine sunuldu.

19 Haziran’da yayın hayatına başlayan dizi, 10 bölümlük ilk sezonunu 21 Ağustos’ta tamamladıktan sonra çok geçmeden 2. sezon onayını da aldı.

Dizi Evreni

vlcsnap-2015-12-13-15h08m31s325 J Yıldız Kümesi

Bu yıldız kümesinin etrafı oldukça bereketliye benziyor. Anladığımız üzere yaşam kuşağı (habitable zone) içerisinde yer alan sayıca hallice olmak üzere gezegenler ve bunların
insan yaşamına elverişli uyduları var.

Quad Gezegenler Sistemi

Biz ise bu yıldız kümesi içerisinde yer alan cüce bir gezegen ve bunun üç uydusunun içinde olduğu bir sistemin içindeyiz. Tepede bu sistemi kontrol eden bir şirket yer alıyor.

Outer Quad: Dörtlü gezegen sisteminin bir de dışı var. Şimdilik oradan pek gelen gidene rastlamadık.

vlcsnap-2015-12-13-15h08m40s891

vlcsnap-2015-12-13-11h26m51s195

lucy_qreshQresh: Bu cüce gezegende nüfus artışının yol açtığı küresel ısınma, eko sistemini tahrip edip karasal alanın yarısını sular altında bırakınca, bu durum gezegenin elit halkını birtakım önlemler almaya iter. Çevredeki uydu gezegenleri alt tabakadan nüfus ile doldurup, kendileri rahata erer. Buralarda bu insanları, ağır işlerde ucuz iş gücü ile çalıştırırlar.

Qresh’te  vatandaş olabilmek için toprak sahibi olmak gerekiyor. Bununla birlikte sistemi yöneten şirkette bir hisseniz oluyor. Mülk ne kadar büyükse, o derece refah içerinde yaşıyorsunuz. Anlayacağınız buranın halkı suya sabuna dokunmadan yaşıyor.

  • Dokuzlar: Qresh’te yaşayan bu klanın üyeleri şirketin en büyük hissedarı konumundalar, diğer uydularda yaşan fakir halk onlara faşist soylu diyor. Klanın kadın üyeleri, kendi çocuklarına hamile kalmayı sağlıkları için gereksiz bir risk olarak gördükleri için bu işi taşıyıcı annelerin sırtına yüklüyor.

vlcsnap-2015-12-13-13h59m27s755

westerly2_1080Westerley: Bu en büyük uyduda yaşayan halk, madencilik ve gaz kuyuları gibi oldukça ağır işlerde çalışıyor. Hayat standartları oldukça düşük düzeyde seyrediyor ve suç oranı tavan yapmış. Uydunun bazı  bölgelerinde işçiler ayaklanmış ve isyan çıkarıp, gaz kuyularını sabote etmişler. Şirket ise isyanı bastırabilmek için şehirleri bombalamış.

Westerley halkı Dokuzlar klanıyla bir anlaşma yapmış. Westerley’de yedi nesil boyunca çalışır ve beladan uzak durursalar, soyundan gelenler Leith uydusunda toprak sahibi olacak ve buranın orta sınıf halkına katılacak diye söz almışlar. Biz şu an bu antlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine tanık olmak üzereyiz. Dokuzlar’ın politikayı kanlı bir spora benzetmesinden dolayı, onlara güven olmayacağını düşünenler var.

vlcsnap-2015-12-13-13h25m31s936_Fotor_Collage

Ödül avcılarının yani halk dilinde Killjoy’ların yakaladığı suçluların kapatıldığı hapishane ve akıl hastanesi de Westerley’de bulunuyor.

vlcsnap-2015-12-13-11h30m48s782Leith: Geniş tarım alanlarına sahip, günlük güneşlik temiz havaya sahip bir uydudur. Burada kendilerini gerçek Leith’liler olarak tanımlayan ulusalcı bir halk var; bunlar yabancılardan nefret eder. Westerley’lerin Dokuzlar ile yaptıkları mülk anlaşmasına karşılar.
Jakk:  Sadece bu uydunun topraklarında yasadışı bir şekilde yetiştirilen oldukça güçlü bir uyuşturucu.

Is-Arkyn-the-Secret-Red-17-Base
Arkyn: Bu uydunun tıpkı güneş sistemimizin Satürn gezegeninde olduğu gibi bir halkası var. Sistemi yöneten şirket uydulardan ilk burayı kolonileştirmeye çalışmış. Fakat başarısız olduktan sonra burayı imha etmiş. Şimdilik burasının bir mezardan farkı yok.

vlcsnap-2015-12-13-13h17m14s558

 

Utopia: Seks, uyuşturucu, hap, teknoloji… Kısacası Quad sisteminde yasadışı olan herşey burada.

Joy: Para birimi

 

 

R.A.C. (The Reclamation Apprehension Coalition)

the-rac-killjoys-syfy

racMüşterilerine sundukları hizmet, yetki sorunu olan bölgelere gidip aranılan kişi veya nesneyi istenilen şekilde getirmektir. Quad harici diğer yıldız sistemlerinde de uydu ofisleri vardır ve düzen gereken yere hizmetlerini sunarlar. Quad sistemini kontrol eden şirketten bağımsız olarak çalışırlar. Şirket R.A.C.’ın en büyük müşterisidir. R.A.C.’ın tehlikeli, politik karmaşaya neden olabilecek, yani kısacası pis işlerini Killjoy’lara yaptırırlar.

Killjoys: Kanlı sınıf savaşlarının yoğun olarak yaşandığı Quad sisteminde Killjoy’lar, tarafsız kalmak için yemin eden ödül avcılarıdır. Eğlenceyi sever, sert yaşar ve ölümcül kovalamaların içine girerler.

Warrrant: R.A.C. memurları tarafından, komisyoncular aracılığıyla Killjoy’lara verilen resmi belgedir. Yakalama kararının olduğu bu belge ile istediklere yere girip arama yapabilirler.

Seviye 1 Warrant: Islah amaçlı yakalama

Seviye 2 Warrant: Transfer amaçlı yakalama (Sistemde vatandaşlar her gezegende serbest dolaşım hakkına sahip değil, bunu ihlal eden yakalanıyor.)

Seviye 3 Warrant: Canlı yakalama

Seviye 4 Warrant: Canlı veya ölü yakalama

Seviye 5 Warrant: Ölü yakalama

Siyah Warrant: Yakalanması aciliyet gösteren tek bir hedef üzerine en iyi Killjoy’lar görevlendirilir. Aralarında bunu yarışma olarak değerlendiriyorlar.

vlcsnap-2015-12-13-12h51m52s756

The Company

Şu ana kadar ara ara ismini geçirdiğimiz bu oluşum hakkında kısa bir toparlama yapalım.  Quad sisteminde endüstri, madencilik haklarını kontrol eder ve ticaretin birçok alanında kolları olan bir kuruluştur. Kendi amaçları ve çıkarları için, elde olan siyasi güçleriyle sistemi manipüle ederler. Sokağa çıkma yasağı dahi ilan edebilecek kadar güçlü ve otoriterlerdir. Tamamına sahip olduğu Westerley uydusunda büyük bir güvenlik ve sınır devriye gücüne sahiptir.

Şirket Qresh’te yaşayan soylular tarafından kontrol edilir. Ayrıca J yıldız kümesinde (Quad dışı) de faaliyet göstermektedir.

Konu

Killjoys_hero_cast_03Bir ödül avcısı olan John Jacobis, uzun yıllar görmediği kardeşi  D’Avin için elindeki 5. seviye warrant (ölü yakalama) ile ortağı Dutch’tan habersiz onu aramaya koyulur. Diğer acımasız ödül avcısı Fancy’den kardeşini koruyabilmesi için çabuk hareket etmek zorundadır. Kardeşinin izini,  içinde sözleşmeli savaşçıların parayla dövüştürüldüğü bir tür köle gemisinde bulur.

Kurallar açıktır, John eğer kardeşinin infazını gerçekleştirmezse R.A.C. peşine diğer bütün ödül avcılarını takacaktır ve görev sona erene kadar bu işin peşini bırakmayacaktır. Diğer ortak Dutch’un ise sorunun çözümü olarak infazı geçersiz kılabilecek bir planı vardır.

Ana Karakterler

Dutch (Hannah John-Kamen)vlcsnap-2015-12-13-13h03m42s138

Dutch oldukça cesur, eğlenceli ve özünde sevgi dolu. Kendi sınıfının güveni ve saygısını her şeyden önde tutar. Karakterde aynı zamanda derin bir ciddiyet havası hakimdir.

Bir ödül avcısı olmadan önce çok küçük yaşlarda acımasız bir eğitime tabi tutulmuş. Quad dışında, ismini “asiller haremi” olarak öğrendiğimiz bir yerde savaşçı prenses olarak yetiştirilmiş. Eğitim kraliyet ailesi üyelerine gelin gitmekle sonlanırken, Dutch bu aşamaya gelmeden buradan kaçmayı başarmış.

 

John Jaqobis (Aaron Ashmore)vlcsnap-2015-12-13-13h04m02s758

Dutch’ın gemisini çalmaya kalkışırken onunla tanışıp, daha sonra ondan gelen iş teklifiyle ortak olurlar. Altı yıldır beraber olduğu Dutch ile yediği içtiği ayrı gitmez.

Kardeşi D’Avin’in 9 yıl önce evi terk etmesi yüzünden, hasta annesinin ihtiyaçları ile tek başına ilgilenmek zorunda kalmış. Babasının ise yüklü miktarda olan borcunu yıllarca çalışarak ödemeye çalışmış. Üstüne disleksi hastası olan karakter, hayatı boyunca aptal damgası yemiş. Kardeşi ile bu yaşananların ışığında araları biraz limoni olsa da yoluna koyamayacakları bir şey yok.

D’Avin Jaqobis (Luke Macfarlane)vlcsnap-2015-12-13-13h05m32s833

Dokuz yıl önce evinden ayrılıp askeri kuvvetlere katılmış. Fakat orada yaşadığı bir olaydan sonra travmatik hafıza kaybına uğramış. Quad’a gelmesinin sebebi ise sorununa çözüm bulacak tek kişi olan Dr. Jaeger’i bulmaktır.

D’Avin, Dutch ile birlikte  geçmişleri ile ilgili eksik parçaları tamamlamanın derdindedirler.

Yan Karakterler

Screen-Shot-2015-06-22-at-12.02.22-AM-e1434969526204-1024x593_f_improf_600x347Khylen (Rob Stewart)

Oldukça gizemli olan bu karakter, Dutch’ın asiller hareminde eğiticisiymiş. Dutch’a daha küçük yaşlarda, tutsak mahkumların üzerinde zorlayarak işkence yapmasını ve adam öldürmesini öğretmiştir. Dutch’ın kaçışından beri onu gizliden gizliye takip eder.

 

Pawter_Simms_Still_Episode-3_001
Pawter Simms (Sarah Power)

Dizinin doktoru, Qresh’li Dokuzlar klanına bağlı Simms ailesinin soyundan geliyor. Bu yüzden şirket ile bağlantıları var. Kanında ise hasarlı tiplere karşı zaafı var.

 

 

CIO9n-bVEAAsCM9
Bellus Hardy (Nora McMellan)

Ödül avcılarının Warrant’ları onlara ulaştırdığı, aracı bir komisyoncuları vardır. Bellus da bu görevi görüyor. Hem şirket, hem de R.A.C. ile güçlü bağlantıları var. Karargahı ise Leith uydusundaki çeşitli bitkilerin satıldığı oldukça büyük bir pazarın içinde yer alıyor.

 

 

1.09hAlvis Akari (Morgan Kelly)

Rahiplerden oluşan dini bir grup olan Scarbacks‘in üyesidir. Scarback’ler Quad genelinde giydikleri sarı pelerinleriyle özgürce dolaşabilirler. Alvis, Westerley’de yeraltındaki ulaşım tünellerinde doğmuş, şimdi ise ayrılıkçı isyancı grubun başındadır.

 

 

fancy_lee_killjoys-640x400Fancy Lee (Sean Beak)

Killjoy ekiplerinden yüzde beşi en az üç kişiden oluşur. O üçlülerden yüzde sekseni dağılır. Çünkü içlerinden herhangi ikisi sevişmeye başlar.

Her organizasyonda bir dallama olur. Bu benim Killjoy topluluğuna bir armağanımdır. Bu dallamalar sevilmeyebilir ama her daim gereklidir. Çünkü her türlü pis işi yapabilecek kapasiteleri vardır.

 

vlcsnap-2015-12-13-01h28m09s989

Yazarın Notu

Sezonun ilk bir kaç bölümünde, ödül avcılarını oradan oraya koştururken izledik. Bu süreyi formüllü bir yapıda ilerleterek, yapımcılar izleyiciye evreni tanıtmak istemişler. İlerleyen bölümlerde altyapısı zaten sağlam olan hikaye, papatya falı gibi açıldı dersek doğru bir tanım kullanmış oluruz. Alt metinde zaten inanılmaz ayrıntılar var. İçine şöyle sağlam bir girince yukarıdaki bilgiler çıktı. Ama bu görünen buz dağının küçük bir kısmını oluşturuyor. Takdir etmem gerekir ki iyi bir senaryo oluşturma evresinden geçilmiş. Çok daha iyi imkanlar sağlanırsa bu dizinin önü açık olarak görüyorum. İkinci sezona güzel malzeme bıraktılar.

Diğer takdirimi kazanan nokta ise müzik seçimlerinde oldu. Westerley gezegeninin barında çalan şarkılar ve hareketli sahnelerde kullanılan müzikler yerli yerindeydi. Şuradan şarkıları inceleyebilirsiniz.

İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

Killjoys-Sugar-Point-Run-02

Tanıtım Fragmanı

vlcsnap-2015-12-13-14h33m45s059