ITV’nin 2 sezon sürmüş olan antoloji türündeki draması Safe House‘un tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

İlk sezonu 2015 yılı ilkbaharında, 2. sezonu ise 2017 yılı sonbaharında yayınlanan dizinin iki sezonu da 4’er bölümden oluşmakta. Her sezonun hikayesi kendi içerisinde başlayıp bitmekte. Sezonlar, ortak oyuncu veya karakter barındırmamakta. Peki, bu iki sezonun ortak noktası ne mi? Hayati tehlike içerisinde olan kişilere ‘güvenli ev’ hizmeti sunan iki eski dedektif ana karakteri merkezine alıyor oluşları.

Suç ve gerilim ögelerini harmanlayan dizinin ilk sezonu Michael Crompton tarafından kaleme alınmış. İkinci sezonu ise Ed Whitmore ve Tracey Malone, birlikte kaleme almışlar. Marc Evans, 8 bölümün tamamını yöneten isim konumunda. Andrew Benson, Jill Green ve Paula Cuddy ise dizinin yapımcı kadrosunu oluşturuyorlar.

Dizinin bölüm süreleri 45’er dakika uzunluğunda.

İlk sezonun merkezinde Robert Carmichael (Christopher Eccleston) isimli bir adam var. Geçmişte dedektiflik tecrübesi olan Robert, dedektiflik sonrası korumalık görevinde bulunmuş. Korumalığını üstlendiği ve bu süreçte duygusal bağ kurduğu Susan Reynolds (Kelly Harrison) isimli bir kadın, kendisinin de yaralı olarak kurtulduğu bir silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmiş. Hala olayın duygusal yükünü üzerinden atamamış olan ve olay gününü parçalar halinde, zorlukla anımsayan Robert, söz konusu olayın sonrasında korumalık mesleğini de bırakarak güzel ve destekleyici karısı Katy Carmichael (Marsha Thomason) ile beraber yaşadığı şehirden uzak, dağlık ve tenha bir alanda bulunan evinde inzivaya çekilmiş adeta.

Robert ve Katy, üstüne kafa yordukları bir sürecin ardından ortak dedektif arkadaşları Mark Maxwell‘in (Paterson Joseph) de desteğiyle evlerini bir güvenli eve dönüştürmeye karar veriyorlar. İlk misafirleri olarak da Blackwell ailesini kabul ediyorlar.

Blackwell ailesi, kısa bir süre önce çok ciddi bir ölüm kalım durumu yaşamış. Peşlerine düşen Michael Collarsdale (Peter Ferdinando) isimli amansız bir katil, ailenin en küçük çocuğu Joe‘yu (Max True) kaçırmaya çalışırken araya girmeye yeltenen ilgili bir vatandaşı öldürüyor ve ailenin gardiyanlık yapan babası David‘i (Jason Merrells) de ciddi bir şekilde yaralıyor. Bu başarısız girişimin ardından katilimiz pes etmiyor ve bir avcı misali avlarının izlerini sürmeye başlıyor.

Ailenin annesi Ali rolünde Nicola Stephenson‘u, David’in ilk evliliğinden olma çocukları Louisa ve Sam rollerinde ise Harriet Cains ve James Burrows‘u izliyoruz ayrıca hikayede. Christine Tremarco ise Robert’ın Susan Reynolds suikastinin ayrıntılarını hatırlamasına yardımcı olan Becky Gallagher isimli bir dedektife hayat veriyor dizide.

Michael Collarsdale ve Susan Reynolds hikayeleri olmak üzere iki hikaye üzerinden akmakta dizinin ilk sezonu. İki hikayenin de ilgi çekici bir gizem barındırdığını, gerilim unsurlarının da fena kullanılmadığını söyleyebilirim birkaç burun kıvırtan küçük ayrıntı olsa da.

Christopher Eccleston’ı başrolde izlemesi keyifliydi. Marsha Thomason, güzelliğiyle renk kattı. Paterson Joseph ve Harriet Cains’in de varlıklarından memnundum diyebilirim. Zeki sayılabilecek katilimizi de takip etmesi keyifliydi genel olarak baktığımızda. Dağlık bölge ve göl manzaraları da bonus oldu diyebilirim.

Sezon için puanım: 7.5
Yazının bundan sonraki kısmı dizinin 2. sezonuyla ilgili bilgi ve yorumlar içermektedir.
İkinci sezonun merkezinde Tom Broom (Stephen Moyer) isimli eski bir dedektif var. Dedektiflikten atılan Tom, sonrasında güzel ve destekleyici hayat arkadaşı Sam Stenham (Zoë Tapper) ile beraber bir güvenli ev hizmeti vermeye başlamıştır. Şehir merkezinin dışında bir yerde bulunan bir sahil bölgesinde yaşayan çiftimiz, kayık kiralama işi yapıyor aynı zamanda ama şu an işler oldukça kesat.

Haberlere de çıkan bir saldırı ve adam kaçırma vakasının ardından Tom yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz ikiliye güvenli ev hizmeti vermeye karar veriyor. Tom’un söz konusu olayı ilgi çekici bulma sebebi ise olayın dedektiflikten atılmadan önce ilgilendiği son seri katil davasıyla benzerlikler gösteriyor oluşu.

Julie Delaney (Lynsey McLaren) isimli bir kadın, kızı Dani (Sacha Parkinson) ve 1 senedir birlikte olduğu erkek arkadaşı John Channing (Ashley Walters) ile beraber yaşadığı evinden kaçırılıyor gizemli biri tarafından. Sonrasında da Tom, Dani ve John’u güvenli evde kalmaya ikna ediyor. Bir yandan da davayla ilgilenen dedektiflerin ‘Dur’ ihtarlarına rağmen söz konusu suçluyu yakalamak için araştırmalara başlıyor Tom ve hikaye gelişiyor.

Sezonun kadrosunda Sunetra Sarker, Gary Cargill, Joel MacCormack, Jason Watkins ve Charlie Kelly gibi isimler yer alıyor ayrıca.

Hem hikaye olarak hem de karakterler açısından ilk sezonun çok çok altında kaldı 2. sezon bana göre. Stephen Moyer ve karakteri Tom ilgi çekicilikten çok uzaktılar. Dış kapının mandalı pozisyonunda çok fazla karakter mevcuttu sezonda ve hiçbiri de ilgi çekemediler. Sevdiğim bir oyuncu olan Zoë Tapper’ı görmek güzeldi ama onun da karakteri etkisiz eleman gibi bir şeydi. Sacha Parkinson, çekiciliğiyle sezona büyük renk katan ve sezonu tamamlamamı sağlayan kişi konumundaydı. Dani dışında izlenebilirliği olan 2. bir karakter de John oldu diyebilirim.

Sezon için puanım: 3.0