Bir Norveç Tv Kanalı olan NRK’da yayınlanan Heimebane isimli futbol hikayesini tanıtacağım sizlere.

4 Mart 2018’de başlayan dizi ilk sezonu 10 bölüm sürmüş ve 29 Nisan’da sona ermiş. Dizinin yaratıcısı ise Johan Fasting. Bölüm süreleri 50 dakika ve üzerine sahip. Farklı ülkenin yapımlarına göz gezdirirken karşıma çıkan Heimebane, 2004 ve 2006 yılları arasında ülkemizin gururlarından olan spor kulübü Beşiktaş’ta futbolculuk kariyerini bir süre sürdürmüş şimdi ise oyunculuk kariyerine başlamış John Carew’ın oynaması sebebiyle radarıma giren bir dizi oldu.

Carew futbolculuğu bıraktıktan sonra oyunculuğa başladığını öğrenince gülümsedim. Bir Beşiktaş aşığı olarak izlememekte olmaz dedim kendi kendime ve hemen listeme aldım. Henüz sadece ilk bölümü izlemiş olmama rağmen beni umutlandıran karakterlerle pişman etmedi ve konusunun güzel noktalara doğru gideceğinin sinyalini verdi. Gelelim dizimizin hikayesine. 

2018 Dünya Kupası’ndan 4 ay öncesinde geçen dizi, tam 15 yıl sonra en üst lig olan Eliteserien’e yükselen Varg IL kulübü etrafında şekilleniyor. Futbol antrenörü Patrick Halsen (Svein Roger Karlsen) sabah antrenmanında geceden yağan kar sebebiyle çim sahanın üzerinin kaplı olduğunu ve temizlenmediğini görür. Suni çim sahada antrenman yapmak istememektedir. Eliteserien liginin başlamasına ise 3 hafta gibi kısa bir süre kalmıştır.

Futbol direktörü Espen Eide (Morten Svartveit) sahanın bugün temizlense bile antrenman yapılamayacağını, suni halı sahada yapmasını gerektiğini söyler. O sırada antrenörümüz çim sahaya geri döner ve bir anda karlı çimlerin üzerine bayılarak düşer ve hastaneye kaldırılır. Bu Varg IL takımı için yeni bir başlangıç olur. Yeni bir antrenör arayışına giren takımımız Patrick Halsen’ın yardımcısı Michael Ellingsen (John Carew) ile anlaşmak üzerededir. Ta ki bir spor programına Helana’nın katılmasıyla işler değişir. Kadın futbol kulübü antrenörü Helena Mikkelsen’in (Ane Dahl Torp) yönettiği takım, Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar çıkmasıyla büyük bir başarı yakalamıştır. Ülkede erkek futbolu bile geride kalmış, Norveç Milli Takımı Dünya Kupası’na gidememiştir.

Futbol Direktörü Espen Eide spor programında Helena Mikkelsen’in konuşmalarından etkilenerek kulüpteki herkesten gizli olarak Helena’ya iş teklifi eder. Bu kulüp tarihinde ve Eliteserien Ligi için bir ilk olacaktır.


Helena Mikkelsen 

Ana karakterimiz Helena futbolu seven, istatistiklere önem veren, Norveç kadın futboluna yıllarca hizmet etmiş başarılı bir kadın antrenör. Ama her zaman daha fazlasını başaracağına inanır. Karakteri Ane Dahl Torp canlandırmaktadır.

 

 


Michael Ellingsen

Yardımcı antrenör olan Michael 2 çocuk babasıdır ve takımın başında olma hırsı olan birisidir. Varg IL takımını en üst ligde tutacağına emindir. Karakteri John Carew canlandırmaktadır.

 

 


Espen Eide

Futbol direktörü Espen kendi çıkarlarından çok takımın çıkarlarının düşünen ve Michael’e (John Carew) pek güvenmeyen bir insandır. Michael’in alacağı ücreti ve bonusları desteklememektedir. Kulüp üzerinde söz sahibi insanlardan biridir. Karakteri Morten Svartveit canlandırmaktadır.

 

 


John Carew’in futbolculuk kariyerinden sonra nasıl bir oyunculuk sergilediğini görmek için oturdum başına. Fazla bir beklenti ile değildi en başında. Diğer karakterlerin de güzel iş çıkarttıklarını, hatta oynadıkları rollerde başarılı olduklarını görünce dizinin hoşuma gittiğini söyleyebilirim.

Eskiden bir futbol kulübünde oynadığım için bir noktada seveceğimi düşünüyordum ama güzel bir hikaye ile karşılınca sevdirdi kendini. Bölümler ilerledikçe daha iyi olacağını düşünmeye başladığımdan diziyi herkese tanıtmak ve duyurmak istedim. Dil Norveççe olduğu için şimdilik Türkçe alt yazı olmadığından diziyi İngilizce altyazı ile izlemek mümkün. Eğer bir futbol hikayesi izlemek istiyorsanız başarılı bulacağınızı düşündüğüm diziden memnun kalabilirsiniz. İzleyecek olanlara iyi seyirler ve yeni bir alternatif dizinin tanıtımında daha görüşmek üzere.