Netflix, 5 Aralık 2019 tarihinde Norveç yapımı bir komedi drama dizisi olan Hjem Til Yul‘u (Home for Christmas) izleyicilerinin beğenisine sundu. Hjem Til Yul, prodüksiyonu tamamen Netflix’e ait olan ilk orijinal dizi olma özelliği taşıyor. Netflix, daha önce Lilyhammer isimli bir orijinal dizi yayınlamıştı. Fakat söz konusu dizi, Norveç kanalı NRK ile ortak yapım bir diziydi. Netflix’in 31 Ocak 2020 tarihinde bir başka Norveç yapımı yeni orijinal dizisi Ragnarok‘u görücüye çıkaracağını da belirtmeden geçmeyelim yeri gelmişken.

Bir komedi drama dizisi ve romantik komedi dizisi olarak nitelendirilebilecek olan Hjem Til Yul, 6 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri, 27-32 dakika arasında değişiyor. Dizinin yaratıcıları, Kristian Andersen ve Amir Shaheen. Bu ikiliye yazar masasında Fredrik Høyer, Miriam Larsen, Mattis Herman Nyquist, Julie Skaufel ve Per-Olav Sørensen eşlik ediyor. Sørensen, Anna Gutto ile beraber dizinin yönetmenliğini de üstlenmiş durumda ayrıca. Sørensen’i Netflix’in İsveç yapımı orijinal dizisi Quicksand’den tanıyoruz. Dizinin yapımcı kadrosunda ise Trond Kvernstrøm, Christian Steen ve Anders Tangen gibi isimler yer alıyor. Tangen’i ise Vikingane ve Lilyhammer dizilerinden tanıyoruz.

Gelelim dizimizin konusuna.

Johanne, 30 yaşında, bekar bir hemşiredir. Yaklaşık 3 yıldır ciddi bir ilişkisi olmamıştır. Johanne halinden memnundur aslında ama çevresindeki insanların ve özellikle de ailesinin onun ilişki durumu hakkında bitmek bilmeyen yorumlarından fena halde bıkmış vaziyettedir. Aile fertleriyle bir araya geldiği akşam yemeklerinden birinde söz konusu baskılardan birine maruz kaldığı bir anda Johanne daha fazla dayanamaz ve bir sevgilisi olduğu yalanını söyleyiverir ailesine. Ailesi de Johanne’nin olmayan sevgilisini Noel için eve davet eder bu yalanın üstüne. Johanne’nin Noel’de eve götürecek bir sevgili bulmak için önünde tam 24 gün vardır. Kronometre başlar ve Johanne seri bir randevu trafiğinin içine atar kendini. Bakalım birçok kötü randevu içerisinden iyisini yakalayıp kendine bir sevgili edinebilecek midir bu sürecin sonunda?

Zeki, şirin ve sempatik bir kadın olan Johanne karakterine Lilyhammer dizisinden anımsanabilecek Ida Elise Broch hayat veriyor.

Anette Hoff‘u Johanne’nin annesi rolünde, Okkupert ve Beforeigners dizilerinden anımsanabilecek Oddgeir Thune‘u Johanne’nin çalışma arkadaşlarından biri olan karizmatik bir doktor rolünde, Ghita Nørby‘yi Johanne’nin iyi anlaştığı, açık sözlü, müdavim bir hasta rolünde izliyoruz. Kadroda ayrıca Line Verndal, Hege Schøyen, Kingsford Siayor (Ófærð), Dennis Storhøi, Jakob Schøyen Andersen, Mads Sjøgård Pettersen (Okkupert), Cat Haave, Nader Khademi (Heimebane, Beforeigners) ve Felix Sandman (Quicksand) gibi isimler yer alıyor irili ufaklı rollerle.

İskandinav dizileriyle arası fena olmayan biri olarak henüz 2 bölümünü izlediğim diziden memnunum an itibarıyla. Yardırmıyor ama izletiyor bir şekilde kendini. Suratta hafif bir tebessüm bıraktırıyor çok sık olmasa da ara ara. Ana karakterimiz Johanne’yi sevdim diyebilirim. Bölüm sürelerinin kısa oluşu da bir başka artı konumunda.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim. Bu da dizinin fragmanı: