Amazon’un Meksika yapımı draması Diablo Guardián‘ın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Tutku, para, haz, seks, uyuşturucu, suç vb. unsurları öne çıkaran bir drama dizisi olan Diablo Guardián‘ın 10 bölümden oluşan ilk sezonu 4 Mayıs 2018 tarihinde izleyiciyle buluşmuş. 8 bölümden oluşan ikinci sezonu ise 12 Nisan 2019 tarihinde görücüye çıkmış.

Dizinin yaratıcıları, Catalina Aguilar Mastretta ve María López Castaño. Dizinin yürütücüsü ise Rodrigo Santos. Ona yapımcı koltuğunda Eduardo Clemesha ve Batan Silva gibi isimler eşlik etmiş. Silva ilk sezonda, Santos ise ikinci sezonda yönetmenlik yapmış ayrıca.

Dizi, Xavier Velasco‘nun 2003 yılı basımı aynı isimli romanından uyarlanıyor. Dizinin bölüm süreleri 34-45 dakika arasında değişiyor. Dizide ağırlıklı olarak İspanyolca konuşulmakla birlikte ara ara İngilizce de konuşuluyor.

Violetta

Hikayenin bir numaralı merkez karakteri olan Violetta, Meksika’da ailesiyle beraber yaşayan ve ebeveynlerinin onun için çizdiği hayattan fena halde sıkılmış durumda olan 18 yaşındaki genç bir kız olarak karşımıza çıkıyor hikayenin başında. Asıl adı Rosa del Alba Valdivia (Rosalba) ama Violetta ismiyle anılmayı tercih ediyor.

Violetta’nın en büyük hayali New York’a taşınmak ve orada zengin hayatı sürmek. Yakaladığı ilk fırsatta da bu arzuladığı hayatı kovalamak için yola koyuluyor.

Violetta, seksapalitesinin farkında olan ve bunu adeta bir silah gibi kullanan bir kadın. Paraya ve onun getirdiklerine olan tutkusu hastalık boyutunda. Para, onun için muhakkak sahip olunması ve lüks zevkler için keyifle harcanması gereken bir materyal. Paraya ve arzuladığı lüks hayata sahip olmak için de yapmayacağı şey yok.

Violetta karakterine Narcos ve The River dizilerinde tanıdığımız Paulina Gaitan hayat veriyor.

Domuz ve Violetta

Adrian Ladron, iki numaralı merkez karaktere hayat veriyor dizide. Karakteri kendisine taktığı ‘Domuz‘ lakabıyla anıyoruz. Domuz, Meksika’da yaşayan, iyi bir yazar olma hayalleri kuran üniversiteli bir genç olarak karşımıza çıkıyor hikayenin başında. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş olan, varlıklı ninesi ile beraber yaşayan, uyuşturucu müptelası, kendini beğenmiş, şımarık bir velet Domuz.

Peki Domuz’un Violetta’nın hikayesi ile bağlantısı ne?

Domuz, Violetta’nın hızlı yaşayıp genç öldüğü hayat hikayesini anlattığı kişi konumunda.

(Doğum yılı: 1994, Ölüm Yılı: 2017)

Hikayenin daha ilk dakikalarında Violetta’nın henüz 23 yaşındayken hayata gözlerini yumduğunu öğreniyoruz. Domuz’a ise hayat hikayesini tüm çıplaklığı ile anlattığı bir kaset bırakmış. Ona ‘Diablo Guardián‘ yani ‘Koruyucu Şeytan‘ diye hitap ediyor kasette genel olarak tanıştığı insanlara lakap takmak gibi bir huyu olan Violetta ve kendisini ölüme götüren olayları anlatmaya başlıyor yaklaşık 5 sene öncesinden başlayarak. İkilinin ilerleyen yıllarda tanışacaklarını biliyoruz en başından haliyle. Dizinin anlatıcısı konumunda bu arada Violetta karakteri. Bölümlerin içerisinde bolca duyuyoruz sesini.

Violetta ve Nefastofeles

Nefastofeles, Violetta’nın Las Vegas’ta tanıştığı bir adam. Violetta’nın zor bir anında karşısına çıkıyor ve onun Süper Mario’su oluyor ilk etapta. Lakin kurtarıcı gibi gözüken herkese kolunu kaptırmamak gerek elbette.

Karakteri Narcos: Mexico dizisinden anımsanabilecek Andrés Almeida canlandırıyor.

Violetta ve Gallego

Violetta’nın bu yolculuğunda ilk sezon süresince karşımıza çıkan diğer birkaç karakterden de kısa kısa bahsedecek olursak;

*New York’ta iş yapan İspanyol bir kokain taciri olan Gallego rolünde La Casa de Papel ve Gran Hotel dizilerinden hatırlanabilecek Pedro Alonso‘yu izliyoruz.

*Nefas’ın bir çalışanı olan Henry karakterini Leonardo Ortizgris canlandırıyor.

*Violetta’nın ABD’de ilk tanıştığı kişi ve ilk kurtarıcısı olan Eric rolünde Wish Upon filminden anımsanabilecek Mitchell Slaggert‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz. Son derece kibar ve iyi niyetli bir Amerikalı genç olan Eric’e Superman lakabıyla sesleniyor Violetta.

*Violetta’nın annesi rolünde Mónica Dionne, babası rolünde ise Enrique Arreola karşımıza çıkıyor.

*Paloma Woolrich, Domuz’un ninesi rolüyle karşımıza çıkıyor. K.C. Clyde, Octavio Anza ve Liz Gallardo da ilk sezonda tekrar eden rollerle karşımıza çıkan isimlerden birkaçı konumundalar. Dizinin 2. sezonunda ise Johanna Murillo, Emilio Cuaik, Daniel Martínez, Keyko Durán, Paola Fernandez ve Moisés Arizmendi gibi isimler boy göstermiş tekrar eden rollerle.

Dizinin henüz ilk sezonunu izleyip bitirmiş durumdayım. Sezon finalinin son 15 dakikasına kadar falan harika bir şekilde aktı ilk sezon. Her bölümünü büyük bir keyifle izledim. Son derece sürükleyici bir hikayesi vardı. Seksi, baştan çıkarıcı bir diziydi. Lakin o sözünü ettiğim 15 dakikalık süreçte pek de cazip olmayan bir noktaya getirdiler hikayeyi ve ucu apaçık bir noktada bitti.

Violetta, hem çok sevilesi hem de epey sövülesi bir karakter olmuş. Takip etmesi çok çok keyifli bir karakter ama. O yüksek yaşam enerjisine, tutkularının peşinden delicesine koşmasına saygı duyuyor elbette insan izlerken ama bazı noktalarda aklını iyi kullanamadığı için bolca kızıyor da. Domuz karakterini hiç sevemedim bu arada ben. Son derece itici bir tipleme olmuş.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: