Norveç komedisi Vikingane‘in tanıtımına hoş geldiniz.

Vikingane‘in 6 bölümlük ilk sezonu 2016 yılı sonbaharında Norveç’in NRK TV kanalında yayınlanmış. Netflix’in ilgisini çeken dönem komedisinin dünya genelindeki yayın hakları 2017 yılı Haziran ayı içerisinde popüler dijital platform tarafından alınmış. Netflix diziyi Vikingane ismiyle değil Norsemen ismiyle yayınlamayı tercih etmiş.

Dizinin yine 6 bölümden oluşacak olan 2. sezonu 24 Kasım 2017 tarihinde Norveç’te başlayacak. Netflix’in 2. sezonu ne zaman yayınlayacağı ise bilinmiyor. Netflix’in Norsemen‘in ilk sezonunu İngilizce olarak yayınladığını da belirtmeden geçmeyelim. İngilizce derken dublajdan bahsetmiyorum elbette. Dizinin Norveççe dışında İngilizce çekilmiş orijinal dil versiyonu da mevcut.

Vikingane’in yazarlığını ve yönetmenliğini Jon Iver Helgaker ve Jonas Torgersen birlikte üstlenmiş. Charlo HalvorsenChristina Rezk ResarØyvind Thoen ve Anders Tangen ise yapımcı kadrosunda bulunan isimler.

Dizinin bölüm süreleri 28 ile 33 dakika arasında değişiyor.

KONU

Vikingane, absürt bir dönem komedisi. Milattan sonra 8. yüzyılda bir Viking/Nors köyünde geçiyor hikaye. Dönemin epik hikayesi bu dizide absürt bir şekilde izleyiciye sunuluyor. Dönem gelenekleri ve kafa yapısı, günümüz düşünce tarzı kullanılarak hiciv ediliyor esprili bir dille. Yağmacılık ve kölelik anlayışı, evlilik kavramı, toplumdaki kadın ve erkekten beklenti olgusu, yöneticilik makamı ve cenaze kavramı gibi birçok konu tiye alınıyor kendine has bir anlatım tarzıyla dizide.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Orm=

Köyün şefinin kardeşi. Şefe bir şey olursa veya şef sefere/keşfe/yağmaya çıktığında yerine geçecek kişi. Lider olmayı seven ama pek de liderlik kumaşı olmayan biri. Üşengeç, korkak, kıskanç, çıkarcı, palavracı, bencil.

Karaktere Clique dizisinden anımsanabilecek Kåre Conradi hayat veriyor.

=Arvid ve Frøya=

Arvid: Şefin sağ kolu. Askeri açıdan en çok güvendiği adam. Savaşçılık yetenekleri oldukça yüksek fakat zekasının aynı seviyede yüksek olduğunu söylemek güç.

Karakteri Nils Jørgen Kaalstad canlandırıyor.

Frøya: Orm’un karısı. Orm’dan haz ettiği pek söylenemez. Savaşcılık yetenekleri oldukça yüksek, erkeklerle birlikte yağmalara katılan, soğuk kanlı, amazon ruhlu bağımsız bir kadın. Yağmalar sırasında erkekler yağmalanan köyün kadınlarına tecavüz ederken o da köyün din adamlarına tecavüz eder, din adamlarını öldürdükten sonra da onların cinsel aletlerinden kendine kolye yaparmış. 

Karakteri Lilyhammer dizisinden anımsanabilecek Silje Torp canlandırıyor.

=Şef Høvding Olav=

Köyün lideri. Yağmalara da bizzat lider sıfatıyla katılmayı ihmal etmiyor. Evli, çocuğu yok. Yöneticilik koltuğunun kendisinden sonraki sahibinin pek haz etmediği ve gurur duymadığı kardeşi Orm olacak olmasından endişe duyuyor. Arvid ve yengesi Frøya ile çok iyi anlaşıyor.

Karaktere Okkupert/Occupied ve Lilyhammer dizilerinden hatırlanabilecek Henrik Mestad hayat veriyor.

=Hildur=

Şefin karısı. Kocasını seven, yerini bilen, soğukkanlı, acımasız bir kadın. 

Karakteri Lilyhammer dizisinden tanıdığımız Marian Saastad Ottesen canlandırıyor.

=Liv=

Güce önlenemez seviyede açlık duyan, soğukkanlılığı tavan yapmış bir kadın. İlk bölümün ardından Arvid’e eş oluyor. 

Karakteri Kristine Riis canlandırıyor.

=Rufus=

Son yağma sırasında ele geçirilmiş ve köle olarak köye getirilmiş bir adam. Çenesi epey bir düşük, şiddetten haz etmeyen, sanat sevdalısı biri.

Karaktere Lilyhammer dizisinden tanıdığımız Trond Fausa hayat veriyor.

=Kark=

Köyün tecrübeli kölelerinden. Normal olmayan bir şekilde kölelikten, itilip kakılmaktan ve kümeste yaşamaktan falan pek de rahatsız olmuyor. Gönüllü köle bir nevi. 

Karakteri Øystein Martinsen canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Oldukça izlenesi absürt karakterlere sahip diziden memnun kaldım ben. 4. bölüm hariç her bölümde eğlendirdi beni dizi. Genelde parodi kıvamındaki işleri pek sevmem ama bunların ciddi ciddiyetsizlikleri gayet izlenesi olmuş bana göre. Türünün başarılı bir örneği olmuş diyebilirim gönül rahatlığıyla. Bolca eğlenceli karakterler barındıran dizide en çok Liv’i sevdim, en fazla Orm’a güldüm. 6 bölüm yetmedi, 2. sezonu sabırsızlıkla bekliyorum.

FRAGMAN