Netflix’in Kolombiya yapımı ilk orijinal komedi dizisi olan Chichipatos, 15 Mayıs 2020 tarihinde başladı.

Dago García, absürt komedi türündeki dizinin yaratıcısı konumunda. Suç komedisi, aile komedisi ve durum komedisi ögelerini harmanlayan dizinin ilk sezonu 7 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. İlk bölümü 39 dakika uzunluğunda olan dizinin diğer bölümlerinin süreleri ise 24-29 dakika aralığında değişmekte.

KONU

Beceriksiz ve ürkek bir sihirbaz olan Juanquini, çocuklara yönelik küçük çaplı etkinliklere giderek ailesinin geçimini sağlamakta. Juanquini, bir çocuğun doğum günü partisinde gösteri yaptığı sırada orada bulunan El Ñato lakaplı bir uyuşturucu baronunun dikkatini çeker ve El Ñato’dan büyüklere yönelik özel bir parti için iş teklifi alır sonrasında.

El Ñato, polisin en çok arananlar listesinde bulunan bir suç örgütü lideridir ve partide de örgütün bir çok silahlı üyesi bulunmaktadır. Bu şartlarda ve yoğun bir baskı altında şovuna başlar Juanquini. ‘Kutudaki insanı kaybetme’ gösterisini sergilememeye karar verir sahnede ilk kez ve sürpriz bir şekilde başarılı da olur. Kutuya giren gönüllü kişi olan El Ñato’yu kaybeder ama geri getiremez beceriksiz sihirbazımız. Tam da o anda polis El Ñato’yu yakalamak üzere malikaneye bir baskın düzenler. Juanquini’yi de El Ñato’yu polisin elinden kurtarmak suçlamasıyla gözaltına alırlar. Böylece epey komik hikayemiz başlamış olur.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Konu bölümünde kendisinden epey bir söz ettiğimiz Juanquini sahne adlı Juan Morales karakterine Antonio Sanint hayat veriyor.

*Yine konu bölümünde adını geçirdiğimiz El Ñato karakterinde Biassini Segura karşımıza çıkıyor.

*Juanquini’nin ev işlerinden pek anlamayan alımlı, destekleyici eşi ve aynı zamanda menajeri olan Margot karakterini María Cecilia Sánchez canlandırıyor.

*Juanquini’nin olaylara ticaret kafasıyla yaklaşmayı alışkanlık edinmiş olan lise çağındaki kızı ve aynı zamanda sahne asistanı Monica karakterine Mariana Gómez hayat veriyor.

*Juanquini’nin kötü bir ayrılık yaşamış olan ve aşırı depresif duygularını müziğe dökerek kendini ifade eden ve gösteri sonlarında bir şarkı icra eden, Monica ile birbirlerinden pek haz etmeyen, lise öğrencisi melankolik oğlu Samuel karakterinde Julián Cerati‘yi izliyoruz.

*Monica’nın erkek arkadaşı ve uçuk kaçık ticari girişimlerindeki ortağı olan Lucho karakterinde El Mindo karşımıza çıkıyor.

*El Ñato’nun peşinde olan ve Juanquini’yi tutuklayan takıntılı dedektif El Capi González karakterine Júlio César Herrera hayat veriyor.

*González’e davada yardımcı olması için ABD’den gelen ve flörtöz bir mizacı olan Ajan Smith karakterini Yurico Londoño canlandırıyor.

*González’in çalışma arkadaşı Ortiz karakterinde Cristian Villamil karşımıza çıkıyor.

*Herkese korku salan El Ñato’yu korkudan titreten eli maşalı eş Brigitte karakterinde Lina Tejeiro‘yu izliyoruz.

*El Ñato’nun avukatı Queiroz karakterine Jacques Toukhmanian hayat veriyor.

* Nataly Umaña ve María Nela Sinisterra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyorlar dizide.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Diziden hiç ama hiçbir pozitif beklentim yoktu açıkçası. Fazla sulu bulur ve sevmem muhtemelen diye düşünüyordum hatta. Lakin sürpriz bir şekilde eğlenirken buldum ilk bölümü izlerken kendimi. 2. bölüm ise daha da eğlenceli geçti.

Genel olarak sevdim çizdikleri karakterleri. Ailenin tüm üyeleri birbirinden ilginç tipler diyebilirim. Epey de sürükleyici bir hikayesi var. Bu tarz absürt işleri seviyorsanız bir şans verebilirsiniz kesinlikle diziye.

FRAGMAN