Netflix’in ne kadar muhteşem bir platform olduğunu artık herkesin bildiğini düşünüyorum. Sürekli bir gözümüz Netflix’in üzerinde artık. Her ay ”Acaba hangi muhteşem yeni diziyi bizlerle buluşturacak?” diye merak içinde bekliyoruz. Ekim ayında da kendinden bekleneni yaptı ve karşımıza yine efsaneleri arasında yer alabilecek bir dizi çıkardı: Mindhunter

Fight Club ve Seven gibi iki unutulmaz filmin yaratıcısı olan David Fincher ile ünlü Oscar ödüllü oyuncu Charlize Theron, Mindhunter‘ın mutfağında yer alıyorlar. David Fincher, aynı zamanda bir diğer Netflix efsanesi olan House of Cards’ın da yapımcılığını üstleniyor.

 

Mindhunter, eski FBI ajanı John Douglas ve Mark Olshaker’in 1996 yayınlanan “Mind Hunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit” kitabından uyarlandı. Dizi ilk olarak HBO‘ya sunulmuş; fakat kabul görmemiş. İlk sezonu 10 bölüm süren dizinin hali hazırda 2. sezon onayı var.

 

KONU

1979 yılındayız. Quantico’da çalışan FBI ajanı Holden Ford, Davranış Bilimi üzerine çalışan FBI ajanı Bill Tench ile tanışır. Bill Tench, şehir şehir gezerek polis memurlarına cinayet vakalarına ve seri katillere yönelik seminer veriyordur. Yanında gelmesi için Holden’a bir teklifte bulunur. Üst mertebeden de izin alan ikilimiz, yollara koyulurlar.

Verdikleri seminerlerde Holden Ford, bazı şeyleri fark eder. Holden’a göre insanlar, katilleri anlamaya çalışmıyordur ve seri katillerin neden cinayet işlediğini çözüp psikolojik analizini yapabilirse onları yakalamanın daha kolaylaşacağını düşünür. Ayrıca bazı uygulama teknikleriyle seri katil olma belirtisi gösteren çocukları bulup onların öyle olmasını da engellenebileceği teorisini ortaya atar. Bunun üzerine izin çıkartarak bazı seri katillerle birebir görüşmeye başlarlar ve onları yakından analiz etme fırsatı yakalarlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Holden Ford (Jonathan Groff)

Kötü sonuçlanan bir rehine krizi yüzünden saha görevinden alınır. Quantico’da çalışmaktan hoşnut olmaz ve Bill’in kendisine yaptığı teklifi hemen kabul eder. Kendince farklı yöntemleri deneyerek suçluları analiz eder. Araştırmaya ve öğrenmeye istekli birisidir.

Karakter, John E. Douglas ilham alınarak oluşturulmuş.

Oyuncuyu Looking ve Glee dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Bill Tench (Holt McCallany)

FBI’ın Davranış Bilimleri Birimi’nde çalışıyordur. Holden ile tanışınca onu yanına ortak olarak almak ister. Holden’ın yenilikçi fikirlerine uyum sağlamakta sıkıntı çekse de onunla beraber bu işi yapmaya devam eder. İşinde yaşadığı şeyler ev hayatını da etkiler.

Karakter, Robert Ressler ilham alınarak oluşturulmuş.

Oyuncuyu Fight Club ve Sully filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Wendy Carr (Anna Torv)

Boston Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine çalışıyor. Bill ile eskiden bazı suçlu profilleri üzerine çalışmış olduğundan bu araştırmaları yaparken Bill ve Holden’a danışmanlık yapıyor.

Karakter, Dr. Ann Wolbert Burgess ilham alınarak oluşturulmuş.

Oyuncuyu Fringe dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Debbie Mitford (Hannah Gross)

Holden ile bir barda tanışıp sevgili oluyorlar. Virginia Üniversitesi’nde Sosyoloji üzerine yüksek lisans yapıyor. Holden’ın iş hayatında yaşadıklarını dinleyip yorumluyor.

DİZİNİN İLK SEZONUNDA YER ALAN ÜNLÜ SERİ KATİLLER:

Bu kısım ispiyon (spoiler) içerir, haberiniz olsun.


Edmund Kemper


Jerome Henry “Jerry” Brudos


Richard Speck


Monte Ralph Rissell

 

SON SÖZ

Dizinin ilk sezonunu bitirdim. Arkasındaki isimlerden ve çok sevdiğim Anna Torv’un olmasından dolayı seveceğimi düşünüyordum, beklediğim gibi oldu. Bölümler geçtikçe daha çok sarıp içine çekti beni bu dizi. Konusuyla, oyuncuların performanslarıyla göz doldurdu. Gerçek olayları ele almasının diziye güzel bir belgesel havası kattığını düşünüyorum. 2. sezonunu da şimdiden merakla bekliyorum. Netflix’in bu seneki en iyi işlerinden biri olduğu kesin, sakın kaçırmayın.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce şurada yorumlar yapılmıştı.