Looking, ilk bölümü 19 Ocak 2014’te yayınlanmaya başlayan bir HBO dizisi. İlk sezonu 8 bölüm süren ve 9 Mart’ta sezonunun son bölümü yayınlanan bu dizi, geçtiğimiz günlerde bölüm sayısı henüz belirsiz olmak üzere 2. sezon onayını da aldı. O zaman şimdi, “Neymiş bu dizi?” diyenleri yazımıza davet edelim.

İçindekiler:

Konu

Aslına bakarsınız Looking’in uzun uzun anlatılacak bir konusu yok. Birbirlerinden farklı karakterlerde 3 eşcinsel arkadaşın dostluklarını, iş hayatlarını, aşklarını, kısacası günlük yaşamlarında karşılarına çıkan her şeyi anlatıyor dizi. Dizinin türü her ne kadar yarım saatlik komedi-drama olarak geçse de komediye dair en ufak bir şey yok, onu da belirtelim.

Karakterler/Oyuncular

Patrick


Uzun süreli ilişkilerde dikiş tutturamayan Patrick, bir video oyunu şirketinde bölüm tasarımcısı olarak çalışıyor.  Her daim arkadaşlarını destekliyor, sıcakkanlı ve kendisini kolaylıkla kabul ettirebilen bir karakter.
Karakteri Jonathan Groff canlandırıyor. Kendisi daha önce Boss ve Glee dizilerinde rol almış, sinemada ise Oscar ödüllü animasyon film Frozen‘da seslendirme yapmış ve C.O.G filminde kendisini göstermiş. Ayrıca genç oyuncuyu bu sene yayınlanacak ve HBO için çekilen Ryan Murphy imzalı TV filmi The Normal Heart ile izleyeceğiz.

Augustin

Patrick ile üniversitede tanışmış ve o günden bu yana birbirlerinin en yakın dostları, hatta ev arkadaşı olmuşlar. Genellikle lafını esirgemeyen biri. Karakterimiz bir sanatçının yanında asistanlık yapıyor. Frank ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi var ve ilişkisinde önemli bir dönüm noktası yaşamaya hazırlanıyor.
Karakteri Frankie J. Alvarez canlandırıyor. Oyuncunun ilk önemli işi Looking.

Dom

40 yaşına merdiven dayamış olan Dom, yaklaşık 10 yıldır garsonluk yapıyor. Gerek iş hayatında gerekse özel hayatında birtakım atılımlar yapma peşinde. Patrick ve Augustin en yakın arkadaşları. Augustin’e oranla daha ılımlı diyebileceğimiz biri.
Karakteri Murray Bartlett canlandırıyor. Avustralyalı oyuncuyu daha önce irili ufaklı pek çok rolde izlemişiz. Kendisini August filminden de tanımak mümkün.

Richie


Patrick ile tamamen tesadüfi bir şekilde tanışıyorlar ve ilk görüşte Patrick’ten etkileniyor. Berberlik yaparak geçimini sağlayan, Meksikalı ve nispeten mütevazı bir yaşamı olan biri. Ciddi bir ilişki yaşamak istiyor.
Karakteri Raul Castillo canlandırıyor. Daha önce tek bölümlük konuk oyunculuklarla yetinen oyuncunun ilk önemli işi Looking diyebiliriz.

Kevin

Patrick’in patronu. İşinde başarılı, kariyer sahibi ve karakteri oturmuş diyebileceğimiz biri.
Karakteri Russell Tovey canlandırıyor. Kendisini en iyi, İngiliz Being Human dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Frank

Augustin’in sevgilisi. Augustin’in her kararında yanında duruyor ve destekliyor.
Karakteri O.T. Fagbenle canlandırıyor. Kendisi daha önce Material Girl, FM gibi dizilerde oynamasının yanında, Doctor Who dizisinde de 2 bölüm yer almış.

Doris

Dom’un ev arkadaşı. Dom’a her konuda büyük destek sağlıyor ve eğlenceli bir karakter olarak göze çarpıyor.
Karakteri de Laureen Weedman canlandırıyor. Oyuncu daha önce HungDads ve Masters of Sex gibi dizilerde, ufak rollerde karşımıza çıkmış.

Mutfaktakiler

Looking, dizinin yaratıcısı da olan Michael Lannan‘ın 2011 yapımı kısa filmi Lorimer‘den uyarlandı. Hatta dizide Richie karakterini canlandıran Raul Castillo, Lorimer’de de aynı rolü canlandırmış. Dizinin yapımcıları arasında pek çok festivalden ödülle dönen Weekend filminin yazarı ve yönetmeni Andrew Haigh da bulunuyor. Üstelik kendisi Looking’in 3 bölümünün senaryo yazarlığını üstlenmiş ve 5 bölümde de yönetmenlik yapmış.

Yazarın Notu

Bu noktada dizinin tarzı hakkında da bir iki bilgi vermeyi uygun görüyorum:

Konu kısmında da bahsedildiği gibi dizi belirli bir konuyu merkezine alacak şekilde ilerlemiyor. Her bölümde karakterlerimizin günlük hayatlarından kesitler izliyoruz. Karakterlerimizin yaşadığı San Francisco şehrindeki eşcinsel nüfus yoğunluğunun da etkisiyle, eşcinsel bireylerin yaşadığı zorluklar gibi genel konulara değinilmiyor. Bir grup arkadaşın günlük hayatlarına her hafta yarım saatliğine konuk oluyoruz kısacası.

Günlük hayat kısmına aşk, ilişkiler, arkadaşlık gibi pek çok konu da dahil tabii ki. Bu yönüyle diziyi izlerken bağımsız bir film izliyormuş gibi hissedebilirsiniz, ki yapımcılar da böyle düşünmemizi istiyorlarmış zaten. Bu yüzden bahsi geçen bu tarzdan hoşlanmıyorsanız diziyi sıkıcı bulabilirsiniz, aman dikkat! Ama “Bu tarz dizileri/filmleri seviyorum.” diyorsanız da gayet izlenesi bir dizi var elimizde.


Fragmanlar

Looking hakkında uzun uzun anlatacak pek de bir şey yok aslında. O zaman sizleri fikir vermesi açısından fragmanlara göz atmaya davet edelim.

 

http://www.youtube.com/watch?v=I1u1CkRFVRs