Call Me By Your NameSuspiriaA Bigger Splash ve I Am Love gibi filmlerle kalbimizi çalan, son dönemin en dikkat çekici yönetmenlerinden Luca Guadagnino; bir süredir HBO ekranlarında, sevenlerine birçok filmin veremediği bir sinema hazzı yaşatmakla meşgul. Bütün bölümlerini kendi yönettiği ve hepsinin adını “Right Here, Right Now” koyduğu We Are Who We Are, 1’er saatlik 8 bölümden oluşan bir mini dizi. 2 Kasım’da ilk ve son sezonunu tamamlayacak. İki gencin kendilerini keşfetme ve büyüme hikayesini etkileyici bir dille anlatan W R W W R ilginizi çekiyorsa, gelin yakından tanıyın.

2010’lu yılların ortalarındayız… Lise öğrencisi Fraser, anneleri Sarah ve Maggie ile New York’tan İtalya’nın Chioggia bölgesine taşınır. Sarah, buradaki bir ABD askeri üssüne, üst düzey bir komutan olarak atanmıştır. Partneri Maggie ise ordunun profesyonel sağlık ekibindendir. İlişkilerinde bazı sorunları olduğunu hemen anlaşılan ikili, genç oğulları ile birlikte yepyeni bir hayata hazırlanmaktadır.

Giriş yaptığımız bu askeri üs, alışılan İtalya’dan epey izole, kendi kurallarıyla işleyen, adeta küçük ve başka bir dünya. Anneleri tarafından  farkı şekillerde şımartılmış, ikisiyle de oldukça farklı taraflardan ve yer yer tedirgin edici bir ilişkiye sahip olan Fraser, iletişim kurması oldukça zor bir genç. Özgürlüğün merkezi New York’tan sonra askeri disiplinle işleyen bu yerde yaşamak konusunda hayli endişeli. Platin saçları, ojeleri ve bas bas bağıran aykırı kıyafetleriyle uyumsuzluğunu her daim hissettirmekte ve bu yönü onun koparılamaz bir parçası.

Kendini keşfetme yolculuğundaki Fraser, yaşayacağı bu yeni yerde merakla okulunu ve diğer çevreyi keşfe başlar. Kısa sürede farklı insanlarla tanışır. Uzaktan seyrettiği ve ağabeyinin kıyafetlerini giydiği için azar işittiğini gördüğü kapı komşusu Caitlin’i tanımak için oldukça heyecanlanır.

Fraser Wilson (Jack Dylan Grazer)
Kalıplara ve işleyişe meydan okuyan, kendini ve dünyadaki yerini keşfetme dönemindeki Fraser, genellikle insanlarla -özellikle annesi Sarah’yla- sağlıklı bir ilişki yürütememektedir. Asker bir ailenin oğlu olmaya uygun dünyadaki en son kişi olabilir. Sadece anı dilediği gibi yaşayabilme ve kendi olabilme peşindedir.

Caitlin Poythress (Jordan Kristine Seamón)
Fraser’ın kapı komşusu olan Caitin, hemen Fraser’ın ilgisini çekmiştir. Kısa sürede yakınlaşırlar ve kafa kafaya vererek normları test etmeye başlayıp değişen dünyada kim olduklarını bulmaya çalışırlar.

Sarah Wilson (Chloë Sevigny)
Garnizonun komutasını devralan, yüksek rütbeli bir askerdir. İşinde ciddi, düzeni sağlama konusunda titiz ve saygı bekleyen, yani mesleğinin hakkını veren biridir. Ev hallerine gelince eğlenceli, hareketli ve merhametli bir anneye dönüşmektedir. Hatta söz konusu Fraser olduğunda, kontrolü sağlama konusunda bir askerden beklenmeyecek biçimde başarısız olduğu izlenimi verebilmekte.

Maggie Teixeira (Alice Braga)

Sarah’nın partneri. Onunla birlikte atandığı yere taşınan bir sıhhiye çavuşu. Fraser’ın biyolojik annesi o olmasa bile oğluyla iyi bir ilişkisi var. Fraser, özellikle bir yetişkin denetimine ihtiyaç duyduğunda Maggie hemen imdadına yetişiyor.

Richard Poythress (Scott “Kid Cudi” Mescudi)
Tam anlamıyla kitabına uygun bir asker. Disiplinli, kendi ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı biri. Genç kızı Caitlin’le çok güçlü bir ilişkisi var ve Caitlin için babasını her konuda memnun edebilmek, hayatında çok fazla önem verdiği bir şey.

Jenny Poythress (Faith Alabi)
Caitlin’in annesi. Nijeryalı. Sarah ve Maggie’ye taşındıkları gün yardımcı oluyor. Kendisinin de Amerika’da yaşama deneyimi olması, çiftle muhabbeti ilerletmesine yardımcı oluyor.

Danny Poythress (Spence Moore II)
Caitlin’in ağabeyi. Etrafındaki vatanseverlik arzusuna pek inanmıyor. Arapça öğreniyor ve Nijeryalı kökeniyle daha fazla bağlantı kurabilmek için İslam’ı araştırıyor.

Britney Orton (Francesca Scorsese)
Sempatik, dışa dönük ve açık sözlü bir lise öğrencisi. Sam, Craig, Danny ve Caitlin’le kurduğu iyi bir arkadaş grubu var. Fraser’la en başta tanışan Britney, onun Caitlin ve diğerleriyle de yakınlaşmasına yardımcı oluyor.

Sam Pratchett (Benjamin L. Taylor II)
Caitlin’in erkek arkadaşı. Onunla iletişim kurma konusunda zorlanıyor ve bir sıcak bir soğuk tavırlarından dolayı hayal kırıklığına uğruyor. Caitlin, Fraser’la çok çabuk samimi olunca Fraser’dan hoşlanmamaya başlıyor.

Craig Pratchett (Corey Knight)

Genç bir asker ve Danny’nin en yakın arkadaşı. İçgüdüleri, arkadaş grubunun sorumluluğunu almasını söylese de her zaman pes edip yaramazlıklara ve eğlenceye katılıyor.

Jonathan Kritchevsky (Tom Mercier)
Askeri üste Sarah’nın asistanı olarak çalışan bir asker. Fraser’da farklı ve hoş bir takım duygular uyandırıyor.

Enrica (Sebastiano Pigazzi)
Caitlin’in arkadaş grubundan biri. Diğerlerinin aksine yaşı daha büyük ve bir İtalya yerlisi.

Luca Guadagnino ismi nedeniyle büyük bir heyecanla beklediğim We Are Who We Are, beklentimi fazlasıyla karşılayan bir dizi oldu. 14 Eylül’den beri bana salı günlerine geri sayım yaptırıyor. Çok iyi yazılmış, çok iyi oynanmış, kusursuz yönetilmiş, devasa bir sanat eseri izliyorum. Şurası da şöyle olsaydı dediğim hiçbir tarafı yok. Her bölüm kolayca dünyasının içine beni de çekiyor. Karakterlerle beraber gülüyorum, üzülüyorum, heyecanlanıyorum, arzuluyorum… Müzik kullanımına bayılıyorum. Haftaya bu karakterlerden nasıl ayrılacağım diye de şimdiden kara kara düşünüyorum.

TV’deki queer anlatının önemli ve değerli temsilcilerinden biri olarak uzun yıllar boyunca anılacağından şüphem yok. İşin doğrusu şimdiye kadar izlemeyip, önümüzdeki haftadan itibaren bütün bölümleri bir solukta izleyebilecek olanların çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Seyredecek olan herkese iyi seyirler dilerim.

Not: Diziyle ilgili daha önce şurada yorum yapılıyordu.