Derek, yapımcılığı ve yönetmenliği ünlü İngiliz komedyen Ricky Gervais tarafından yapılan, 30 Ocak 2013 ve 22 Aralık 2014 tarihleri arasında İngiliz kanalı Channel 4’da ve 2. sezonu itibarıyla da Netflix’te yayınlanan bir drama-komedi dizisidir. Dizi, Broadhill Huzurevi’nde yaşayan yaşlıların ve orada çalışan insanların günlük hayatını anlatan bir İngiliz dizisidir. Dizinin ana karakteri olan Derek, bu huzurevinde çalışan 50 yaşında bir adamdır ve dizinin merkezinde Derek bulunur.

Dizi, 6’şar bölümden oluşan 2 sezon ve 50 dakikalık bir Noel özel bölümünün ardından yayın hayatını tamamlamıştır. Dizinin bir bölümü 20 dakika olup mokümanter denilen, karakterlerin arada kameraya dönüp röportaj verir gibi konuştukları (nam-ı diğer “sözümona belgesel” ya da “melgesel“) tarzda çekilmiştir. Daha önce yaptığı bütün dizileri 2 sezon süren Ricky Gervais, ilk defa bu projesi için 3. sezonu hazırlamayı düşündüğünü belirtmiş, ancak diziyi 2 sezonda bitirmeye karar vermiştir.

KARAKTERLER

Derek Noakes (Ricky Gervais)

Broadhill Huzurevi’nin sevilen bir çalışanı olan Derek sıcak kalpli bir insandır. Hayvanları, televizyon programlarını, popüler müziği ve yaşlıları çok sever. Normal bir insandan farklı olarak Derek, bazı şeyleri kavramakta güçlük çeken, konuşurken kendi düşünceleri içinde kaybolup gidebilen ve genel olarak dünyaya saf ve masum bir pencereden bakan bir kişidir. Ancak Derek, huzurevinin sevilen bir çalışanıdır ve sürekli arkadaşları Hannah ile Dougie tarafından takdir edilir.

Karaktere hayat veren oyuncu Ricky Gervais, daha önce Extras ve The Office (UK) gibi diziler ile Altın Küre ödül törenlerindeki sunuculuk performanslarıyla beğenimizi toplamıştı.

Hannah (Kerry Godliman)

Hannah, uzun bir süredir bu huzurevinde çalışan ve çoğu zaman burada kendi mesai saatleri dışında da kalarak fazladan zaman geçiren biridir. Huzurevinde yaşayanlara kendi ailesi gibi davranır ve onlarla çok yakından ilgilenir. İşini severek yapan birisi olan Hannah, huzurevini çekip çeviren kişidir.

Oyuncu daha önce Our Girl ve Carters Get Rich gibi dizilerde ufak rollerde yer almış.

Dougie (Karl Pilkington)

Broadhill çalışanlarından biri olan Dougie, her şeye karşı genel hoşnutsuzluğu ile ön plana çıkan bir karakterdir. Hiç sevmediği ve çevresindekiler tarafında sürekli alay edilmesine neden olan saç stilinden hiç memnun değildir ve bu yüzden hayatından hep mutsuzdur. Ancak huzurevinin en çalışkan insanlarından birisidir ve oranın sakinleri ile çalışanları tarafından sevilip sayılan bir insandır.

Oyuncu daha önce önemli bir projede yer almamış.

Kev (David Earl)

Kev, dizideki en ilginç karakter. Kendisi Dougie’nin evinde yaşayan ve zamanının çoğunu bu huzurevinde boş boş takılarak geçiren işsiz bir adam. Huzurevinde çalışmadığı gibi elinden faydalı bir iş de gelmiyor. Genellikle cinsel konularda konuşması, argo espriler yapması, insanlara kaba şekilde hitap etmesiyle burada yaşayanları, özellikle de Derek’i rahatsız etmeyi seviyor.

Oyuncu daha önce 4Rovers adlı bir dizide yer almış.

Vicky (Holli Dempsey)

Vicky, kamu hizmeti cezasını çekmek için huzurevi çalışanları arasına katılan genç biridir. İlk başta, yaşlılara yardım etmek istemese ve çalışanların yaptıklarını görüp çekimser davransa da zamanla yaşlılarla iyi bir ilişki kurmaya başlayıp kamu hizmeti cezası bittikten sonra burada gönüllü olarak kalmaya karar veriyor.

Oyuncuyu Harlots ve Breathless dizilerindeki rollerinden hatırlayabiliriz.

Tom (Brett Goldstein)

Tom, huzurevindeki yaşlılardan birinin oğlu ve Hannah’ın sevgilisi rolünde karşımıza çıkıyor. Dizide de kendisini buraya yaptığı ziyaretler sırasında ufak sahnelerde görüyoruz.

Oyuncu daha önce Uncle dizisinde rol almış.

SON SÖZ

Bir Ricky Gervais hayranı olarak diziyi keşfettikten sonra her ne kadar komedi beklentisiyle diziye başlasam da dizinin daha çok drama ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Mekan zaten huzurevi olduğundan dizi bu yönü iyi kullanıp izleyenlere duygusal anlar yaşatmayı başarıyor. Ancak dizideki ana karakterleri izlemek de oldukça eğlenceli. Bir komedi dizisi izler gibi kahkaha attırmasa da kimi zaman güldüren ve çoğu zaman da insanı duygulandıran bir dizi buldum karşımda. Ricky Gervais’i de değişik bir rolde izleme şansı bulmuş oldum. Siz de bu tarz bir dizi arıyorsanız şans vermenizi tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler.