Soğuk kış aylarının son demlerini yaşadığımız bu günlerde size alternatif bir dizi tanıtmak istedim. Soğuğun ülkemizden çok daha sert bir şekilde etkisini hissettirdiği İskandinav ülkesi İsveç’ten bir korku/gizem dizisi: Svartsjön.

Buyurun bakalım o zaman Svartsjön ne imiş, ne değilmiş?

Johan, yıllardır kapalı olan Svartsjön isimli bir kayak merkezini alıp işletmek isteyen genç ve hırslı biridir. Tesis için teklif vermeden önce de arkadaş grubunu da yanına alarak Svartsjön’e bir deneme gezisi düzenlemeye karar verir. Hem iş, hem tatil maksatlı bu gezi için grubumuz 25 Ocak 2016 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’den yola çıkar. Yalnız bilmedikleri bir şey vardır. Bundan tam 20 yıl önce yani 25 Ocak 1996 tarihinde söz konusu kayak merkezinde gizemli bir cinayet vakası yaşanmıştır.

Grubun tesise vardıkları ilk geceden itibaren gizemli olaylar yaşanmaya başlar. Bakalım bu geçmiş ve günümüzden gelen gizemli olaylar, doğaüstü güçler, dışarıda eksi 30 dereceleri bulan soğuk ve gizem dolu yerli insanlarla bezeli bu hayatta kalma mücadelesinde kimler hayatta kalacaktır?

KÜNYE

Türü: Drama, Korku, Gerilim, Gizem

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 8 Bölüm

Süre: 42 dk.

Yayın Aralığı: 20 Ekim 2016 – 1 Aralık 2016

Mutfaktakiler: Ulf KvenslerDavid BerronJonathan SjöbergLine Winther Skyum FunchIréne LindbladFredrik LjungbergMikael NewihlLars Wannebo

Kanal: Viaplay + TV3

Resmi SiteResmi Site 2 – IMDBWikipedia

OYUNCULAR VE KARAKTERLER

Johan (Filip Berg):

Zengin bir ailenin öz güveni yüksek çocuğu. Atıl durumdaki tesisi alıp işletme gibi bir gelecek planı edinmiş kendine. Fazlaca hırslı, ben merkezci bir tip.

Hanne (Sarah-Sofie Boussnina):

Johan’ın kız arkadaşı. Hikayemizin ana kahramanı Johan’dan ziyade o aslında. Geçmişte trajik bir olay yaşamış ve bunun psikolojik etkilerini hala yoğun bir şekilde yaşayan biri. Dediğim dedik, meraklı, korkusuz bir tip.

26 yaşındaki Danimarka doğumlu genç oyuncuyu Bron/Broen ve 1864 dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Frank (Philip Oros):

Johan’ın en yakın arkadaşı. Bu geziye daha çok yeni kız arkadaşı ile çıktığı bir tatil olarak bakıyor.

Jessan (Aliette Opheim):

Frank’in kız arkadaşı. Arkadaş grubu ile ilk kez bu gezi sırasında tanışıyor. Sevecen, neşeli ve tutkulu biri.

Karaktere Amazon’un yaklaşan dizisi Patriot‘ta karşımıza çıkmaya hazırlanan, aynı zamanda modellik de yapan İsveçli güzel Aliette Opheim hayat veriyor.

Mette (Mathilde Norholt):

Hanne’in kız kardeşi. Doktor. Kız kardeşini çok seviyor ve ona hayatını rayında tutması konusunda göz kulak oluyor. Soğukkanlı ve yapıcı biri.

Lippi (Valter Skarsgård):

Johan’ın erkek kardeşi. Sessiz, sakin, kendi halinde bir tip.

Osvald (Victor von Schirach):

Johan ve Lippi’nin arkadaşı. Ayrıca Johan’a tesisi öneren emlakçı.

Elin (Anna Åström):

8 kişiden oluşan arkadaş grubumuzun son üyesi. Danimarkalı iki karakterimiz Hanne ve Mette’den pek haz etmiyor.

Karaktere VikingsÄkta människor ve The Hundred Code gibi dizilerde konuk oyunculuk yapmış İsveçli genç oyuncu Anna Aström hayat veriyor.

Erkki (Nils Ole Oftebro):

Uzun süredir kapalı olan tesise göz kulak olan kişi. Ketum ve asabi bir tip.

Dag (Anderz Eide):

Tesise komşu yerde yaşıyor. Tam bir kasaba hödüğü. Asabi ve saldırgan bir tip.

Jostein (Odin Waage):

Dag’ın küçük kardeşi. İlk karşılaştıkları andan itibaren Hanne’e ekstra bir ilgi göstermeye başlıyor. Yardımsever bir tip.

Broman (Henrik Schyffert):

20 yıl önceki gizemli cinayet vakası ile ilgilenen emekli polis memuru.

YAZARIN NOTU

İlk ve son bölümlerinden ziyade ara bölümlerini beğendiğim bir dizi oldu Svartsjön. Hikaye fena değildi, oyunculuklar ve atmosfer ise güzeldi. Gizem unsuru da iyi yayılmış.Türünün yeterince başarılı bir örneği olmuş diyebilirim.

Başroldeki Sarah-Sofie Boussnina’nın performansı vasattı bana göre. Benim izlemekten daha fazla keyif aldığım isimler ise Aliette Opheim, Mathilde Norholt ve Anna Aström oldu. Çok da fotojenik bulduğum bu 3 ismin İngiliz ve Amerikan dizileri tarafından acilen değerlendirilmesi taraftarıyım. Opheim için Game Of Thrones veya The Last Kingdom, Aström için Humans, Norholt için de ilişki draması tarzında bir dizi gayet uygun olur mesela.

Başından memnun kalktığım, türü ve kültürü sevenlere önerebileceğim bir dizi olmuş Svartsjön. Ayrıca izlediğim ilk İskandinav dizisi olması açısından da bende her zaman bir yeri olan bir dizi olacak bu dizinin. Dizi, mini dizi kategorisindedir ve ucu da kapalıdır.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR

Bu da hoşuma giden jeneriği: