Viaplay’in İsveç yapımı yeni dizisi Cryptid, 30 Ekim’de izleyici karşısına çıktı. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli olmayan drama türündeki dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 20 dakika civarında.

Daniel di Grado ve Sylvain Runberg, dizinin yaratıcıları konumunda. Onlara yazar masasında Henrik Jansson-Schweizer ve Morgan Jensen eşlik etmişler. Korku, gerilim ve gizem ögelerini harmanlayan dizinin yönetmenliğini David Berron (Svartsjön) üstlenmiş. Schweizer’a yapımcı koltuğunda Haddis JabbariFredrik Ljungberg ve Patrick Nebout gibi isimler eşlik etmişler.

Bir grup lise öğrencisi gencin merkezde olduğu hikayeyi Sebastian (Oscar Zia) isimli bir gencin okul binasında garip bir şekilde patlayarak ölmesiyle açıyoruz. Sonrasında da bir açıklanamayan olaylar zinciri gelişiyor.

Sebastian patladığında tam da karşısında dikilen Niklas isimli bir gence Julius Fleischanderl hayat veriyor. Niklas’ı Sebastian ile boynuzlayan kız arkadaşı Ester rolünde Maja Johanna Englander‘i izliyoruz.

Beata Borelius, Niklas ve Ester’in beraber bir müzik grubunu oluşturdukları yakın arkadaşları konumundaki Tuva karakterini canlandırıyor. Christian Sundgren, Sebastian’ın takım arkadaşı Tim karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Sonbahar döneminde başlayan bir başka Viaplay dizisi Lyckoviken‘de de birlikte boy gösteren Amanda LindhJacques Karlberg ikilisi, okula yeni başlayan ikiz kardeşler Amina ve Emil karakterleriyle karşımıza çıkıyorlar.

Astrid Morberg, Niklas’ın annesinin vefatının ardından kasabadan ayrılan ve yıllar sonra yeniden dönen ablası Lisa karakterine hayat veriyor. Angelina Håkansson, Ester’in polislik yapan annesi Petra karakterini canlandırıyor.

Deniece Ignacio Nyman, Sebastian’ın kız arkadaşı Meral karakteriyle karşımıza çıkıyor. Johan Hedenberg, Niklas ve Lisa’nın babası ve aynı zamanda lisenin müdürü Axel karakterini canlandırıyor. Springfloden ve Kalifat dizilerinden anımsanabilecek Arvin Kananian‘ı ise lisenin resim öğretmeni Aron karakteriyle izliyoruz.

Çok iyi bir dizi olduğunu iddia edemem Cryptid’ın ama izleniyor bir şekilde. Bölüm sürelerinin kısa olması bir avantaj. Beklentiyi düşük tutmak kaydıyla bir şans verebilirsiniz diziye.

Bu da dizinin fragmanı: