Big Sky, 17 Kasım 2020 tarihinde ABC kanalında yayınlanmaya başlayan bir drama dizisi. Suç ve gerilim ögelerini harmanlayan dizinin an itibarıyla 4 bölümü geride kalmış durumda. Sezonun bölüm sayısı geçtiğimiz günlerde gelen uzatma haberiyle 16’ya çıkmıştı.

Goliath, Big Little Lies, Mr. Mercedes, Ally McBeal ve The Crazy Ones‘ın da aralarında bulunduğu çok sayıda dizinin yaratıcısı olarak ün yapan David E. Kelley, dizimizin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında C.J. Box ve Maria Sten; yapımcı koltuğunda ise Ross Fineman, Matthew Gross, Morenike Balogun ve Gwyneth Horder-Payton gibi isimler eşlik ediyor. Big Sky, Box’ın 2013 yılında yayımlanan The Highway isimli romanından uyarlanıyor.

Dizi, ilk 4 bölüm itibarıyla 0.68 reyting oranı ve 4.065.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda.

Montana eyaletinde geçen hikayemiz, psikopat bir tır şoförünün bir kişiyi kaçırmasıyla başlıyor. Kaçırmalarını planlı ve kurallı bir şekilde yapan psikopatımız bir anlık öfkesine yenik düşerek başka birilerini daha kaçırmaya karar verince dikkat çekmeme kuralını bozmuş oluyor. Bir grup özel dedektif, onlara misafirliğe gelmekteyken kaçırılan 2 genç kızın izini sürmeye başlıyor ve olaylar gelişiyor. Elbette kızları kimin ve neden kaçırdığından bihaberler.

*Yukarıda sözünü ettiğimiz psikopat tır şoförü Ronald karakterine The Fugitive, Briarpatch ve Chicago P.D. gibi dizilerden hatırlanabilecek Brian Geraghty hayat veriyor.

*Kaçırılan kızların izini sürmeye başlayan ve birlikte çalışan 3 özel dedektif Jenny, Cassie ve Cody karakterlerini Katheryn Winnick (Vikings), Kylie Bunbury (Pitch, Tut, Under the Dome) ve Ryan Phillippe (Shooter, Secrets and Lies) canlandırıyor. Bu üçlüden Jenny ve Cody evliler.

*For Your Love ve Cybill dizilerinden anımsanabilecek Dedee Pfeiffer, yukarıda saydığımız özel dedektif üçlüsünün ofisinde çalışan Denise isimli bir kadına hayat veriyor.

*Crawford, Body of Proof ve American Horror Story gibi dizilerden hatırlanabilecek John Carroll Lynch‘i bölgede görev yapan emniyet gücü Rick Legarski karakteriyle izliyoruz.

*Ronald’ın kaçırdığı ve özel dedektif üçlümüzün aradığı 2 kız kardeşten Danielle karakterini Natalie Alyn Lind (The Gifted, The Goldbergs, Tell Me a Story); Grace karakterini ise Jade Pettyjohn (Little Fires Everywhere) canlandırıyor.

*Ronald’ın kaçırdığı trans hayat kadını Jerrie karakterine Jesse James Keitel hayat veriyor.

*Ronald’ın annesi Helen rolünde Valerie Mahaffey‘i, Rick’in karısı Merilee rolünde Brooke Smith‘i ve Jenny-Cody çiftinin kaçırılan kızların arkadaşı olan oğulları Justin rolünde Gage Marsh‘ı izliyoruz.

İlk bölümüyle oldukça iyi bir giriş yaptı sezona dizi. Sonrasında ise ister istemez temposu düştü biraz ama izletiyor hala kendini. Jade Pettyjohn, Jesse James Keitel, John Carroll Lynch ve Brian Geraghty, dizide daha çok öne çıkmayı başaran oyuncular oldular benim radarımda. Kylie Bunbury’nin ve yetersiz performansına rağmen Natalie Alyn Lind’in varlıklarından da memnunum elbette. Katheryn Winnick’in rolü için keşke başka birini bulsalarmış demeden geçemiyorum ama.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmaktaydı.