2363x3150ABC’de 2015’in Mart ayında tanıştığımız ve sezon ortasında başlamak üzere 2. sezon onayını kapan, ‘kısmen’ antoloji /suç draması Secrets and Lies‘ı merak ediyor musunuz? Cevabınız “Evet” ise yazının devamına buyurun.

 

sall

HAKKINDA

Bu polisiye-gizem-suç dizisi, 2014’ün Mart’ında başlayan aynı isimli Avustralya yapımından uyarlanıyor. 6 bölümlük ilk sezonuyla kalıp devam etmeyecek olan o versiyondan sadece ilk sezonu uyarlanan yapım, 2. sezonu itibarıyla farklı bir cinayet davası üzerinden devam edecek. Fakat tam olarak antoloji ol-a-mayacak çünkü sezonların ortak bir noktası olacak: Juliette Lewis‘in canlandırdığı dedektif karakter Cornell. Yani Forbrydelsen‘daki -Amerikanların The Killing‘i- gibi aynı ekibi farklı bir suç olayını çözmeye çalışırken izleyeceğiz 2. sezonda ve devam ederse diğer sezonlarda da. Uyarlandığı diziden bariz bir diğer farklılığının da 10 bölüm sürmesi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Bu tanıtım, ilk sezonun tanıtımı olacak. 2. sezonla ilgili elimizdeki bilgileri de yazının sonlarına doğru bulmanız mümkün.

-32bc05a7e909ef7b (1)

KONU

Karısı ve 2 çocuğuyla Kuzey California’daki küçük bir banliyöde yaşayan Ben Crawford, bir takım olaylar yaşadığı gecenin sonunda uyuyamayıp gün doğumuna yakın, evinin civarındaki ormanlık bölgeye koşuya gider. Burada karşı komşusunun küçük oğlu Tom’un cesedini bulur ve anında polise haber verir. Polisin elinde yeterli delil yoktur ve hemen Ben birincil şüpheli konumuna düşer.

secrets-and-liesBaşta olayı araştıran Dedektif Cornell olmak üzere komşularının ve bütün basının üstüne gittiği Ben, iyice bunalıp kendisi cinayeti çözmek için bir şeyler yapma çabasına girişir. Zamanla fark eder ki bu küçük kasabadaki bu küçük topluluğun sırları ve yalanları arasında gerçek suçluyu bulmak hiç kolay olmayacaktır.

 

SECRETS-AND-LIES_612x380_0

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

1400.5x2Ben Crawford
Christy’nin kocası ve Natalie ile Abby’nin babası olan Ben, ailesine fazlaca düşkün biridir. Boyacılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Cesedini bulduğu cinayet kurbanı Tom ile annesi Jess Murphy’nin evi, Ben’lerin yaşadığı evin tam karşısındadır ve bu sayede sık sık ziyaretlerine gitmiş ve onlarla yakınlık kurmuştur.

Karakteri daha çok sinema kariyeriyle tanıyabileceğiniz, TV’de ise Damages‘ta izlediğimiz Ryan Phillippe canlandırıyor.


1400.5x2 (1)Dedektif Andrea Cornell
Cornell, Charlotte Mecklenberg Polis Departmanı’nın baş cinayet dedektifidir. Benzersiz bir işine bağlılık düzeyi sayesinde ekibi arasında bir ikondur. Oldukça sert tavırlara sahip olan ve gerçeği bulma adına tereddütsüz her şeyi irdeleyen Cornell, Tom Murphy cinayetinde Ben’e fazla yoğunlaşmıştır. Israrcılığıyla onu delirme noktasına getirir.

Karakteri yine daha çok sinema kariyeriyle öne çıkan, yakın zamanda Wayward Pines ve The Firm gibi dizilerde de gördüğümüz Juliette Lewis canlandırıyor.


1400.5x2 (2)Christy Crawford
Ben’in karısı Christy, emlâk komisyoncusu olarak çalışmakta, Crawford Ailesi’nin geçimine Ben’den daha fazla katkı sağlamaktadır. Üniversiteyi Natalie’ye hamile kaldığı için bırakmıştır. Kocası gibi zamanında Tom ve Jess Murphy’yle yakın bir ilişki kurmuştur. Bir süredir evliliklerinde problemler olan Ben’e bu zor günlerinde yeteri kadar fazla destek çıkmamaktadır.

Karakteri Private Practice‘ten tanıyabileceğiniz KaDee Strickland canlandırıyor.


1400.5x2 (3)Jess Murphy
Öldürülen 5 yaşındaki Tom’un annesi Jess, asker olduğu için sürekli ülke dışında olan kocası Scott’la sorunlar yaşamaktadır ve son zamanlarda bu sorunlar iyice büyümüştür. Çocuğunu bu zamana kadar genelde yalnız büyütmüştür ve bu süreçte Ben ve ailesinden büyük destek almıştır.

Karakteri Detroit 1-8-7 ve Under the Dome gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Natalie Martinez canlandırıyor.


1400.5x2 (4)Dave Lindsey
Dave, Ben’in liseden beri en yakın arkadaşıdır ve Crawford Ailesi’nin misafir evinde kiracı olarak yaşamaktadır. Ben’i ve kızları sevse de Christy ile pek iyi anlaşamamaktadır. Eğlenceli ve matrak kişiliğiyle ön plana çıkmakta.

Karakteri çeşitli sinema filmlerinden ve Man Up‘tan tanıyabileceğiniz Dan Fogler canlandırıyor.


1400.5x2 (5)Natalie Crawford
Christy ile Ben’in 16 yaşındaki büyük kızları Natalie, rahatına düşkün, tipik ergen sorunlarıyla ailesinin başını ağrıtan bir tiptir. Öldürülen Tom’a zaman zaman onların evinde, zaman zaman da kendi evlerinde bakıcılık yapmıştır.

Karakteri Indiana Evans canlandırıyor.


1400.5x2 (6)Abby Crawford
Christy ile Ben’in 12 yaşındaki gözü açık ve meraklı kızları Abby, babası Ben’e herkesten fazla düşkündür. Komşular ve basın tarafından babasına gösterilen bu tutum onu fazlaca rahatsız etmektedir.

Karakteri Belle Shouse canlandırıyor.

2. Sezon Üzerine

11140365_412694662233921_7256872613115394283_nYazının girişinde de dediğim gibi 2. sezon Juliet Lewis’in hayat verdiği Dedektif Cornell’in farklı bir davayı araştırmasıyla devam edecek. İlk sezondan başka hiçbir oyuncu diziye dönmeyecek. Şu ana kadar yeni kadroda 3 isim daha belli oldu: Michael Early (Almost Human, The Good Wife, Common Law), Mekia Cox (Undercovers, 90210) ve Terry O’Quinn (Lost, 666 Park Avenue).

Michael Early ve

Michael Early ve Mekia Cox

İlk sezonda olduğu gibi Charlotte’ta (Kuzey California) geçecek olan hikayenin konusu kısaca şöyle: Kate adındaki biriyle yeni evlenen, zeki, iyi eğitimli ve çalışkan Eric Warner, varlıklı ailesinin görünürdeki tek varisidir ve babasının emekli olmasıyla onun sermaye şirketinin başına geçer. Babasının bunu kutlamak için verdiği özel bir davette trajik bir saldırı olur ve karısı Kate öldürülür. Bu olay üzerine artık herkesin gözü Eric’in üzerindedir.

Terry O'Quinn

Terry O’Quinn

Michael Early Eric’i, Mekia Cox kız kardeşi Amanda’yı, Terry O’Quinn ise babası John’u canlandıracak.

2. sezon Çarşamba günleri saat 22:00’de, Nashville sezon arasına girince onun yerinde yayınlanacak. (Muhtemelen Ocak ayında başlayacaktır.)

 

 

ABC_ryan_phillippe_jef_150318_16x9_992

YAZARIN NOTU

İşin gerçeği, genelde ağır ilerledikleri bu tarz dizilere katlanamayan biri olarak, kıymeti bilinmeyen oyuncuların başında olduğunu düşündüğüm Ryan Philippe hatırına şans verdim Secrets and Lies’a. Gelin görün ki beklediğimden çok daha hızlı ilerleyen ve sürükleyici bir şey çıktı. Hiç doldurma bir bölüm yapmadan gayet dolu bir şekilde aktı ve heyecanla sonuna kadar takip ettirdi. Finali de gayet tatmin ediciydi. Orijinal versiyonunu izlemediğim için karşılaştırma yapamıyorum ama Amerikan versiyonunun da oyunculuklarıyla, yarattığı atmosferiyle vs. ondan geri kalır bir yanı olduğunu hiç sanmıyorum.

Eğer Amerikan dizilerine kendinizi daha yakın hissediyorsanız, 2. sezonunun olacak olması sizin için avantaj ise şans vermeniz tavsiyedir. Amerika’da zor bir yayın saatinde (Pazar 21:00)  yayınlanıp reyting açısından pek parlak bir başlangıç yapamamasına rağmen kısa sürede popülerleşti ve sezon finalinde en yüksek reytingine ulaştı. 2. sezon da Modern Family destekli Black-ish arkasından yayınlanacağı için avantajlı olarak başlayacaktır.

3000x2010Web uzantısı Cornell: Confidential‘dan da bahsedeyim. Dizi yayınlandığı süre boyunca bölümlerde yer almayan bazı sorgu sahnelerini içeren bir uzantı dizi yayınlandı. Bunun hepsini izleyemeyecek olsanız bile 10. ve son bölümünü, 1. sezon finalinde havada kalan bir ayrıntıyı açığa kavuşturduğu için izlemenizi öneririm. O web dizisinden bağlantısını aşağıda verdiğim yazıda bahsetmiştim. İlk sezonu izledikten sonra uğramanız -sezonu tamamlamayanların ise kesinlikle kaçması- önerilir.


 

Bağlantı 1. sezon finalinden ispiyon içerir!

SECRETS AND LIES’ın 1. sezon finalini izledikten sonra, çıkan 4,5 dakikalık özel web bölümünü de izlemiş miydiniz?

Bağlantı 1. sezon finalinden ispiyon içerir!


 

maxresdefaultSon olarak izleyecek olan herkese iyi seyirler…

Tanıtım Filmleri


Diziden görüntü içermeyen gıdıklayıcı (teaser):