Kanada kanalı CBC, 2 Şubat 2018 tarihinde izleyicilerini yeni bir komedi ile buluşturdu: Crawford

ABD’nin kablolu kanallarından Comedy Central ile ortak yapım bir dizi olan Crawford‘un ilk sezonu 12 bölümden oluşuyor ve CBC TV uygulaması kullanıcıları aynı gün içerisinde dizinin tüm bölümlerine ulaşabildi.

Dizinin yaratıcısı, aynı zamanda Trailer Park Boys ve Black Jesus dizilerinin de yaratıcısı olan Mike Clattenburg. Ona yazar masasında Mike O’Neill, yapımcı koltuğunda ise Janice Dawe, Kathy Avrich-Johnson ve Laura Michalchyshyn eşlik ediyor. Dizinin yönetmenliğini de Clattenburg üstleniyor.

Komedi drama türündeki dizinin bölüm süreleri 21 dakika uzunluğunda.

KONU

Hikayemiz hayatı istediği gibi gitmeyen, başarısız bir müzisyen olan Don isimli genç bir adamın aile evine geri dönüşü ile başlıyor. Eve geri döndükten sonra evi istila eden rakunlarla ilgilenirken onlarla bağ kurmak konusunda doğal bir yeteneği olduğunu keşfediyor ve bu yeteneğini erkek kardeşinin de desteğiyle yeni bir iş kurmak için kullanmaya başlıyor. Etrafında da kendi sorunları ile boğuşan eksantrik aile üyeleri mevcut.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

21 Thunder ve Between dizilerinden tanıdığımız Kyle Mac, konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Don karakterine hayat veriyor.

Başrolünde yer aldığı Crossing Jordan dizisi dışında Shots Fired, Madam Secretary ve Luck gibi dizilerden de hatırlayabileceğiniz Jill Hennessy, Don’un annesi Cynthia rolünde karşımıza çıkıyor.

Cynthia, bir mısır gevreği firmasında yönetici olarak çalışmaktadır. İşini sever ve işinde oldukça başarılıdır. Ama ailesi işinden önce gelir daima.

Carnivàle, Body of ProofTURN gibi dizilerden hatırlanabilecek John Carroll Lynch, Don’un kafasından kurşun yedikten sonra konuşma yeteneğini kaybetmiş eski bir polis olan babası Owen karakterine hayat veriyor.

Söz konusu olaydan sonra kendisinde ufak bir beyin hasarı oluşmuştur ama bu durum günlük yaşamını idame ettirmeye engel değildir. Bu ufak hasarın kendisini daha çocuksu kıldığı söylenebilir. İnsanlarla olan iletişimini ise yazdıklarını sese çeviren bir telefon programı yardımıyla sağlıyor.

Man Seeking Woman dizisinden anımsanabilecek Alice Moran‘ı Don’un ablası Wendy rolünde izliyoruz.

Wendy, olayları dramatize etmeye meyilli bir karakterdir.

Daniel Davis Yang, Don’un küçük kardeşi Brian karakterine hayat veriyor.

Brian’ın hayattaki en büyük problemi kelliktir. Başının tepe kısmındaki saçları erken yaşta kaybetmiştir ve bundan son derece rahatsız olmaktadır. Abisi Don’un eve dönmüş olmasından mutludur.

Emmanuel Shirinian‘ı Don’un eski sevgilisi ve aynı zamanda Wendy’nin en yakın arkadaşı olan Manny karakterinde izliyoruz.

Aile fertlerinin genel olarak çok sevdiği Manny için aileden biri gibi desek yeridir.

Steffi DiDomenicantonio, Cynthia’nın iş yerindeki asistanı Shellers karakterine hayat veriyor.

Shellers ve Cynthia arasındaki ilişkinin normal patron-çalışan ilişkisinden ziyade 2 arkadaş arasındaki ilişkisi kıvamında olduğunu belirtmek gerek.

Supinder Wraich, Don’un rakunlar konusunda yardım aldığı Rita isimli bir veteriner asistanı olarak karşımıza çıkıyor.

Aseksüel ve biraz da asosyal biri Rita.

Good Witch dizisinden anımsanabilecek Chad Connell, Cynthia’nın genç sevgilisi Bryce karakterine hayat veriyor.

2 kedisi olan Cynthia’nın aksine onun 2 köpeği var. Cynthia’yı seviyor ama daha fazla ilgi istiyor.

Taylor Hanson Whittaker, Wendy’nin erkek arkadaşı Darren Cox karakteri ile karşımıza çıkıyor. Son derece kendini beğenmiş biri. Yalancı ve taşkın tavırlar sergileyebiliyor. Aile üyeleri Darren’dan hiç haz etmiyor.

Reign’den hatırlanabilecek Megan HutchingsThe Adventures of Sinbad‘dan tanıdığımız Tim Progosh, ve Shoot the Messenger’dan hatırlanabilecek Dalmar Abuzeid de kadroda yer alan diğer isimler arasında. Bu üçlünün canlandırdığı karakterler Cynthia’nın iş yerinde çalışıyor. Özellikle Hutchings’in karakteri Veronica, Cynthia’ya fena halde kafayı takmış durumda. Ondan hiç haz etmiyor.

 

YAZARIN NOTU

3 kulvarlı bir hikaye akışı mevcut dizide. Ana kulvarda aile merkezli bir komedi drama mevcut. Yan kulvarlardan biri Cynthia karakteri üzerinden ilerleyen bir iş yeri hikayesi. Yan kulvarlardan diğerinde ise rakunları merkeze alan yarı belgesel tarzında bir hikaye akıyor.

Aile merkezli komedi drama kısmını iyi işlemişler bana göre. Karakterleri ve birbirleri arasındaki dinamiği izlemesi keyifliydi bu kulvarda. İş yeri hikayesi vasattı. Rakunları merkeze alan hikaye ise pek sarmadı ne yazık ki. Ve dürüst olmak gerekirse sezon sonunda bir yere de bağlanamadı.

Jill Hennessy’i ve John Carroll Lynch’i izlemek oldukça keyifliydi sezon boyunca. Cynthia-Owen evliliğinin kendine has işleyen dinamiği ve 2. adam faktöründen güzel sahneler çıktı. Brian ve Shellers da oldukça renkli karakterlerdi.

İzlediğime pişman değilim ama önermiyorum da. Karakterleri sevdiğim için 2. sezon olursa yine izlerim yüksek ihtimalle.

FRAGMAN