Rogue, Kingdom ve You Me Her dizileriyle bilinen Amerika’nın kablolu kanallarından Audience Network, geçtiğimiz Ağustos ayında yeni bir diziyle buluşturdu bizleri: Mr. Mercedes. Stephen King‘in ülkemizde de yayınlanan aynı adlı romanından, ünlü televizyoncu David E. Kelley (Big Little Lies, Goliath) tarafından uyarlanan ve yapımcıları arasında romanın yazarı Stephen King’i de bulunduran bu diziyi tanımak için yazının devamına alalım sizleri.

KONU

Hikayemiz şehir merkezinde düzenlenen bir iş fuarıyla başlıyor.

Onlarca kişi iş fuarında kendisine uygun bir iş bulabilmek umuduyla, erkenden kalkıp fuarın önünde uzun kuyruklar oluşturmuştur. Ancak psikopat bir katil, çalıntı bir Mercedes arabayla kalabalığın içine dalar ve ortalık kan gölüne dönüşür. Bu karmaşada 16 kişi hayatını kaybeder, onlarca kişi ağır yaralanır. Dedektif Bill Hodges ve ekibi olayı araştırsa da bir sonuç elde edemez.

Aradan iki yıl geçer ve Dedektif Hodges emekli olur. Ancak insanları manipüle etmekte usta olan Mercedes Katili, rahat durmaz ve bir şekilde dedektifimize ulaşarak onu kışkırtmaya başlar. Böylece, ikili arasında sinirleri gerim gerim geren bir kedi fare oyunu da başlamış olur.

KARAKTERLER / OYUNCULAR

Bill Hodges

İyice yorgun düşen ana karakterimiz yıllarca yaptığı dedektiflik görevinden emekli olmuş biri. Her ne kadar emekli olsa da aklı hâlâ bir türlü kimliği belirlenemeyen Mercedes Katili’nde. Tek başına yaşayan, insanlarla iyi geçinemeyen aksi bir ihtiyar imajı çizen Bill, katilin kışkırtmalarıyla zaten takıntı haline getirdiği Mercedes davasını tekrar deşmeye başlar. Ancak artık emekli olduğu için bu iş sandığından da zor olacaktır.

Karakteri Brendan Gleeson canlandırıyor. Kendisini Edge of Tomorrow, Troy, Braveheart gibi sinema filmlerinden tanıyabilirsiniz.

Brady Hartsfield
Bu karakterle ilgili bilgiler ilk bölümden ispiyon içermektedir:
Kendisi dizimizin kötüsü, meşhur Mercedes Katili. Bir teknoloji marketinde çalışmasının yanında dondurma satıcılığı da yapıyor. Aralarında tuhaf bir ilişki olan annesiyle yaşıyor ve evlerinin bodrumunda kendine bir dünya kurmuş. Dışarıdan kendi halinde biri olarak görünse de özünde hiçbir ahlaki kuralı barındırmayan, soğukkanlı ve çarpık zihniyetli biri.

Karakteri en iyi Penny Dreadful ile hatırlayabileceğiniz Harry Treadaway canlandırıyor.

Janey Patterson

Çalıntı Mercedes’in esas sahibinin kız kardeşi. Yolları bir şekilde Bill ile kesişiyor ve ikili dava üzerine birlikte kafa yormaya başlıyorlar.

Karakteri Mary-Louise Parker canlandırıyor. Kendisi Weeds veThe West Wing gibi bir çok dizide ve filmde yer almış ünlü bir oyuncu.

Ida Silver

Bill’in yan komşusu. Dedektifimize hemen hemen her konuda yardımcı oluyor. Bill’in psikolojisine yakından tanık olan ve bu konuda endişelenen, iyi niyetli biri.

Karakteri Holland Taylor canlandırıyor. Kendisini Two and a Half Men’den hatırlayabilirsiniz.

mr mercedes tv series ile ilgili görsel sonucu

Bu karakterlerin yanında;

gibi isimleri izliyoruz.

mr mercedes tv series ile ilgili görsel sonucu

MUTFAKTAKİLER

Dizi, Stephen King’in 2014 yılında çıkan Mr. Mercedes (Bay Mercedes) isimli kitabından uyarlanıyor. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı en son Goliath ve Big Little Lies ile karşımıza çıkan, daha önce Ally McBeal, Boston Legal, The Crazy Ones gibi dizileri ekranlarımıza getiren David E. Kelley. Kitabın yazarı Stephen King’in de yapımcı olarak yer aldığı dizinin bir diğer önemli ismi ise Jack Bender. Kendisi dizide hem yapımcı hem de yönetmenlik görevini üstleniyor. Jack Bender’ın önceki projeleri arasında ise Lost, Game of Thrones ve The Last Ship gibi diziler yer alıyor.

 

SON SÖZ

Sezon boyunca katilin kim olduğunu aradığımız dizilerin aksine, Mr. Mercedes’te katilin kimliği seyircilerle paylaşılıyor. Ancak dizideki karakterlerimiz bu bilgiye sahip değil. Dizide psikolojik gerilim öğeleri sıklıkla kullanılıyor ve bilhassa katilin dedektife ulaşma yöntemleri, karakterimiz için olduğu gibi biz izleyiciler için de sinir bozucu. Kısacası, psikolojik gerilim türünü seven, nispeten ağır dizileri de boş geçmeyen bir bünyeniz varsa ilk bölüme bir göz atmanız önerilir.

mr mercedes tv series ile ilgili görsel sonucu

FRAGMAN