Televizyonun kült polisiye dramalarından olup yayınlandığı döneme damgasını vuran CSI ya da tam haliyle CSI: Crime Scene Investigation, Miami, New York ve Cyber olmak üzere üç uzantı diziyle genişlemişti. 15 sezon ve 337 bölüm süren ana dizi CSI: Las Vegas, 2015’te yayın hayatını tamamladı, 2016’da CSI: Cyber’ın da bitmesiyle seriye elveda demiştik. İşte bu ayrılık yaklaşık 5 sene kadar sürdü.

Ekranın sevilen dizilerini hortlatmayı seven Amerikan kanalları CSI’a da el attı ve izleyiciyi bu sefer “CSI: Vegas“la buluşturdu. 6 Ekim’de bildiğimiz CSI: Las Vegas dizisinin yeni versiyonu olarak yeniden CBS’te ekran hayatına başlayan dizinin sezonu 10 bölüm sürecek.

Kanıt Peşinde

“CSI” markasına ait diziler teknolojinin imkan sağladığı (bazen de sağlamadığı) bütün imkanları kullanarak cinayetleri (tam anlamıyla) en ince ayrıntısına kadar araştıran bir olay yeri inceleme ekibinin profesyonel ve özel hayatını konu alıyor. CSI: Vegas de bu yoldan ilerleyen bir yapım dolayısıyla. Geri dönerken eski ekipten William Petersen (Gil Grissom), Jorja Fox (Sara Sidle), Wallace Langham (David Hodges) ve Paul Guilfoyle (Jim Brass) geri döndü ve kadroya yeni isimler de dahil ettiler. Dizinin kadrosunda laboratuvarın yeni üyeleri olarak Paula Newsome (Maxine “Max” Roby), Matt Lauria (Joshua “Josh” Folsom), Mel Rodriguez (Dr. Hugo Ramirez) ve Mandeep Dhillon (Allie Rajan) da yer alıyor.

Serinin yaratıcısı Anthony E. Zuiker, yönetici yapımcı olarak dahil oldu ve sezonu Jason Tracey hazırladı. Yapımcı Jerry Bruckheimer’la birlikte The Who imzalı jenerik müziği “Who Are You” da geri döndü.

Peki, “nasıl” döndüler?

CSI da ekranın uzun ömürlü pek çok polisiyesi gibi bölümlük olayları işleyen bir yapım. Dolayısıyla yine her bölümün merkezinde bir cinayet davası yer almaya devam ediyor. Hatta bu kısımla özellikle ekibin yeni isimlerinin ilgilendiğine tanık oluyoruz. Zira eski diziden bildiğimiz isimler ya (bir zahmet) emekli olmuşlar ya da farklı bir lokasyondalar.

Onlar ise diğerlerine sezonun geneline yayılacakmış gibi duran bir “olay” sonrasında katılıyorlar. Böylece bir oradan bir buradan derken araya kişisel meseleleri de katarak ekipçe ilerliyorlar.


CSI: Las Vegas evvel zaman içinde kalbur saman içinde TRT’de “Kanıt Peşinde” ismiyle yayınlanırdı. Ben de o zamandan seriye bağlanan birisi olarak devam dizilerine de sarmıştım. CSI: New York’u rahmetli Cnbc-e yayınlardı hatta. İzleyici kitlesinin genel yaş ortalaması yüksek olduğu için onlara bilgisayarla ilk kez tanımışlar gibi muamele yapan, bunun da etkisiyle anca 2 sezon süren Cyber’a bile elimden geldiğince katlandım.

Dolayısıyla CSI: Las Vegas’ın ekrana dönmesi gayet hoşuma gitti. Hali hazırda ekrana gelen 2 bölümü de izledim. Bölümlük cinayetler harikalar yaratmasa da yeterli geldi. Sezonun geneline yayılacak ana konu ise şimdiye kadar daha ilgi çekici ilerledi. Eski karakterlerin bir kısmını koruduğu için de memnunum tabii ki. Serinin dizilerini bilenler için nostalji olması açısından da başarılı bir geri dönüş bana kalırsa. Ancak (belki) tam da bu sebepten dolayı yeni ekip eskinin bir miktar gerisinde kalıyor (olabilir). Ama alışılmaz karakterler değiller, bu tarz diziler için normal kalibrede oyuncuları ve karakterleri bulmuşlar.

Yalnız şunu da eklemiş olayım gelmişken; CSI-NCIS-Law and Order gibi polisiyenin önemli yapı taşlarından olan dramaların (artık) eski usul kaldığı da aşikar. Daha doğrusu dijitalin daha ağır bastığı, izleyicinin televizyondan gün geçtikçe uzaklaştığı, ortalama reytinglerin de bağlantılı olarak düştüğü bir dönemdeyiz. Bu iklimde, hem de bölümlük olan ulusal kanal polisiyelerinin “yeni” izleyicinin ilgisini ne kadar çekebileceği tartışılır tabii. Ama CBS’in bu tarz dramalarla izleyici topladığı da malum. FBI’a 3. diziyi, NCIS’a yeni diziyi katan kanalın CSI’ı diriltmesi bir açıdan normal bile hatta. Buradan gerisi de nihayetinde zevkler-renkler usulü izleyiciye kaldı nasılsa/her türlü.

CSI: Vegas ‘her şey yolunda giderse 2. sezonla devam ederiz’ tarzında 10 bölüm / tek sezon hazırlandı bu arada. Bu yüzden kaldığı yer itibarıyla bütün bir sezon olacağı düşüncesindeyim. Umarım 2. sezonu da olur ve diğer eski oyuncular/karakterler de bir şekilde konuk olarak gelirler.

Durum böyleyken böyle yani… Bölümlük polisiye severlere, CSI’ı merak edenlere, nostalji isteyenlere tavsiye olabilir. İzleyeceklere iyi seyirler.