Showtime geçtiğimiz Eylül ayında bizleri yeni bir drama ile buluşturdu: American Rust.

Philipp Meyer‘in aynı isimli romanından uyarlama olan dizimizin mutfağında Oscar adaylı senarist, yazar, oyuncu, yapımcı Dan Futterman, Jeff Daniels, Michael De Luca, Adam Rapp ve Paul Martino bulunmaktadır.

Eylül ayında yayın hayatına başlayan dizinin şu ana kadar 6 bölümü yayınlandı ve sezonu 10 bölüm sürecek. İkinci sezonla ilgili henüz bir haber yok.

Pennsylvania’da Rust Belt kasabasında eski bir polis çalışanının öldürülmesi sonrası kasabanın şerifi Del Harris olayı çözmek için işe koyulur. Suç olaylarının da yoğun yaşandığı bir kasabada bulduğu deliller ilk başta sevgilisinin oğlunu göstermektedir. Del, çocuğun cinayetle suçlanacağını düşünerek öncelikle onu korumaya çalışır fakat işler hiç de umduğu gibi gitmeyecektir.

Del Harris (Jeff Daniels)

Polis departmanında uzun zamanlardır çalışmaktadır. Kasabanın yerli halkından birisi sayılır ama fazla sevilmeyen birisidir. Körfez Savaşı gazisidir ve o zamandan kalma bazı sorunları da bulunmaktadır. Grace’e duygusal olarak kendini bağlı hissetmektedir ve bu yüzden oğlunu da korumak için elinden geleni yapacaktır.

Emmy ödüllü oyuncuyu The Newsroom, The Comey Rule, Godless ve The Looming Tower dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Grace Poe (Maura Tierney)

Kocasının ilgisizliğinden sıkılmış olan Grace, Del ile kaçamak yaşamaktadır. Hayattaki en büyük dayanağı olarak oğlunu görmektedir. Terzi olarak çalışmaktadır ama artık sağlığı da işini yapmasına engel olmaya başlamaktadır.

Oyuncuyu Your Honor, The Affair ve The Good Wife dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Billy Poe (Alex Neustaedter)

Grace’in oğlu. Sorunlu bir geçmişi bulunan Billy birini dövmekten suçlanıp bir süre hapse girer, ardından denetimli serbestlik ile serbest kalır. Yaşanan polis cinayeti sonrası şüpheler onu göstermektedir, tekrardan hapse dönme tehlikesi yaşamaktadır. Yakın arkadaşı Isaac’in kardeşine aşıktır.

Oyuncuyu Colony dizisinden hatırlayabilirsiniz.


Isaac English ( David Alvarez)

Kardeşi kasabadan gittikten sonra bakıma muhtaç babasına bakma sorumluluğunu üstlenmiştir, geleceği ile ilgili endişeli ve yaşadığı hayattan oldukça sıkılmıştır. Billy ile yaşadığı bir olay sonrasında kasabayı terk eder.

Oyuncunun ilk ciddi dizi işi.


Virgil Poe (Mark Pellegrino)

Grace’in kocasıdır. Oğlu ve karısından bağımsız kendi kafasına ve çıkarına göre yaşayan birisidir. Alkolik ve serseridir.

Oyuncuyu Supernatural, 13 Reasons Why, The Tomorrow People, Quantico ve Lost dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Henry English (Bill Camp)

Yürüme engelli olan ve bir süre önce eşini kaybeden Henry hayattan ümidini kesmiş ve kendini sadece içkiye vermiştir.

Oyuncuyu The Queen’s Gambit, The Night Of, The Looming Tower ve The Outsider dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Lee English (Julia Mayorga)

Henry’nin kızıdır. Üniversitede zengin birisiyle tanışıp evlenerek kasabadan gitmiştir ve fakir hayatından kurtulmuştur. Ancak geçmişi peşini bırakmamaktadır ve hayatıyla ilgili ikilemde kalmıştır.

Oyuncunun ilk işi.


SON SÖZ

American Rust, yavaş bir tempoda aksa da benim sezonun en beğendiğim ve severek izlediğim dizilerden birisi oldu. Başrol ikilisini oldukça seviyorum ve özellikle Jeff Daniels’ın diziyi çok güzel taşıdığını söylemeliyim. Bu dizi aslında bana geçen sene izlediğimiz Your Honor dizisini çok fazla hatırlatıyor. Neden diye soracak olursanız, o dizi gibi bu da aslında dışarıdan HBO dizisi gibi duran bir Showtime dizisi. Sanıyorum Showtime her sene böyle HBO dizilerine benzeyen bir diziyi bizlerle buluşturacak. Farklı tarz olduğu için Your Honor ile kıyaslamam çok mümkün değil ama ondan daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Başrolleri ve genel olarak HBO’nun  bu tarz dizilerini seviyorsanız tavsiye edebilirim. Benim için şimdiden bu senenin en iyileri arasına koyabileceğim bir dizi oldu.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Daha önce dizi hakkında burada yorum yapılıyordu.