Netflix, 23 Ekim 2020 tarihinde yeni bir dizi yayınladı: The Queen’s Gambit

Walter Tevis‘in 1983 basımı aynı isimli romanından uyarlanan mini dizi, 7 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 48-68 dakika aralığında değişiyor. Bir dönem draması olan dizinin senaryosunu Scott Frank ve Allan Scott beraber kaleme almışlar. Scott, ayrıca yönetmen koltuğunda oturan isim konumunda. Yapımcı kadrosunda ise Frank ve Scott dışında William Horberg de yer alıyor. Yazar kadrosunda da ayrıca Walter Tevis bulunmakta.

Dizi ismini, aynı isimli satranç hamlesinden almakta.

Dizinin çekimleri Kanada’nın Ontario şehri ile Almanya’nın Berlin şehrinde yapılmış.

Hikayeyi 1967 yılından bir sahneyle açıyoruz. Ana karakterimiz Beth Harmon bu zaman diliminde bir yetişkin. Hareketli geçen bir gecenin ardından bir satranç müsabakasına yetişmeye çalışıyor Beth. Sonrasında ise Beth’in satrançla olan hikayesinin başladığı döneme, yani onun çocukluk yıllarına gidiyoruz ve hikayeyi en başından izlemeye başlıyoruz.

Beth, henüz 9 yaşındayken öksüz kalıyor ve yetkililer tarafından kimsesizler yurduna yerleştiriliyor. Kimsesiz kız çocuklarının hem eğitim aldıkları hem de konakladıkları bu yurtta yurdun hademesi (Bill Camp) sayesinde satrançla tanışıyor Beth. Onun bodrum katında kendi kendine oynadığı oyunları uzaktan izleyerek satranç hakkında az buçuk bilgi sahibi olduktan sonra da işi pratiğe dökmeye ve çok geçmeden de satranç konusunda dikkat çekici işlere imza atmaya başlıyor.

Beth’in dünyanın en iyi satranç oyuncusu olma arayışı içerisindeki tutku dolu mücadelesini izleyeceğimiz dizide Beth karakterini çok zeki, başına buyruk ve sosyal açıdan biraz garip gibi ifadelerle tanımlayabiliriz. Beth’in oyununu geliştirmesine yardımcı olduğunu düşündüğü için bağımlılık kazandığı bir sakinleştirici hap sorunu mevcut ayrıca. İlerleyen yaşlarında bu sorunun çeşitli şekillerde devam ediyor olma ihtimali de mevcut gibi görünüyor.

Beth Harmon karakterinde SplitThe VVitch: A New-England FolktaleMorganThoroughbreds gibi sinema filmleri dışında Atlantis, The Miniaturist ve Peaky Blinders dizilerinden de hatırlanabilecek Anya Taylor-Joy‘u izliyoruz. Karakterin çocukluğuna ise Isla Johnston hayat veriyor.

Kadronun geri kalanına şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Bu da ilk bölümünü izleyip başından memnun ayrıldığım dizinin fragmanı: