Jessie Burton‘ın 2014’te çıkan ve Türkçe’ye Minyatürcü adıyla çevrilen çok satan ilk romanı The Miniaturist, BBC One için televizyona uyarlanıyor.

Anya Taylor-Joy (Atlantis, Split), Romola Garai (The Hour) ve Alex Hassell, üç bölümlük dizinin başrol oyuncuları olarak karşımıza çıkacaklar. Paapa Essiedu (A Midsummer Night’s Dream), Hayley Squires (I, Daniel Blake) ve Emily Berrington (Humans), dizide rol alacak diğer oyuncular. Guillem Morales (Inside No. 9), dizinin yönetmenliğini yapacak. Roman John Brownlow (SylviaFleming) tarafından senaryolaştıracak.

Babasının ölümü üzerine, Hollanda’nın taşra bölgesindeki yaşamları kötüye giden ve annesi borca batan Nella Oortman (Anya Taylor), 1686’nın soğuk bir sonbahar gününde, saygın tüccar Johannes Brandt’ın (Alex Hassell) karısı olarak yeni bir hayata başlamak üzere Amsterdam’a gelir. Johannes, Amsterdam’ın ünlü kanallar bölgesinde, dönemin en lüks konaklarından birinde, garip ablası Marin (Romola Garai), ablasından daha garip hizmetçisi (Berrington) ve ondan da garip bir karakter olan uşağı (Essiedu) ile birlikte yaşamaktadır. Yakışıklı, zengin, tuttuğunu koparan, kibar ama mesafeli bir adam olan Johannes, daima çalışma odasında ya da ambarındaki bürosunda zaman geçirmekte, Nella’yı soğuk, sivri dilli, kız kardeşi Marin’le baş başa bırakmaktadır.

Johannes, Amsterdam’ın o döneminde, şehrin zenginleri arasında moda olduğu üzere karısına yaşadıkları evin minyatürünü hediye eder. Ev ne kadar gösterişli, ne kadar detaylı, ne kadar pahalıysa evin hanımı için o denli büyük bir prestij söz konusudur. Hediyesini dayayıp döşemek isteyen Nella, bir minyatürcünün yardımına başvurur. Gizemli bir sanatçı olan bu kişinin minik eserleri, gerçek yaşamdaki karşılıklarını ürkütücü ve beklenmedik şekillerde yansıtmaktadır.

Nella evlerinin sıradışı gizemlerini keşfederken, tüm ev halkını bekleyen tehlikeleri anlamaya ve onlardan korkmaya da başlar. Bu baskıcı ve dindar toplumda, farklı olmak toplumun ahlaki dokusu için bir tehdittir ve Johannes gibi zengin bir adam bile güvende değildir. Onları bekleyen kaderi sadece bir kişi görüyor gibidir. Minyatürcü onların kurtuluşunun anahtarı mı yoksa yıkımlarının mimarı mı olacaktır?

Kaynak 123

Jessie Burton ile yapılan röportajı okumak isteyenleri buraya alalım.