2015 yapımı bir mini dizinin tanıtımıyla sizlerleyiz bugün: The Book of Negroes

GİRİZGAH

Kanada kanalı CBC yapımı bir dizi olan The Book of Negroes. ABD’de ise BET kanalında yayınlanmış. Kanada’da birçok ödül organizasyonunda adaylıklar ve ödüller elde eden dizinin ABD’de de Critics Choice Ödülleri’nde adaylıkları bulunuyor.

The Book of Negroes, Lawrence Hill‘in Someone Knows My Name isimli romanından uyarlanmış. Dizinin senaryosunu Clement Virgo ile Hill beraber kaleme almışlar. Dizinin yönetmenliğini de Virgo üstlenmiş. Virgo’ya yapımcı koltuğunda Damon D’Oliveira, Daniel Iron, Bill Niven, Margaret O’Brien, Lance Samuels ve Carrie Stein gibi isimler eşlik etmiş.

43-44 dakikalık 6 bölümden oluşan The Book of Negroes, kölelik temalı bir dönem draması olma özelliğini taşıyor.

KONU

Hikayeyi 1807 yılında açıyoruz. Aminata Diallo isimli Afrikalı bir kadın, İngiltere’nin başkenti Londra’da parlamentoda hayat hikayesini anlatıyor. O hikayesini anlatmaya başlar başlamaz da kendimizi onun hikayesinin başladığı yıllarda yani çocukluk yıllarında buluyoruz. Gine’deki köyünde kendisini çok seven ebeveynleriyle beraber mutlu bir hayatı olan bu Afrikalı küçük kızın hayatı kökünden değişmek üzeredir. Kendi milletinden olan köle taciri insanlar tarafından ebeveynleri katledilir ve kendisi de esir alınır. Damgalanır ve bir köle olarak satılmak üzere ABD’ye gönderilir. Aminata’nın bundan sonraki hayatı çok büyük zorluklarla mücadele ederek geçecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden bahsettiğimiz Aminata Diallo karakterine Quantico ve The Mentalist dizilerinden hatırlanabilecek Aunjanue Ellis hayat veriyor.

Aminata, küçük yaşlardan itibaren ebe olan annesiyle beraber doğumlara gidermiş ve bu sayede de doğum yaptırmayı öğrenmiş. Oldukça akıllı biri olan Aminata, 2 Afrika dili dışında İngilizceyi de çok iyi bir şekilde konuşmayı, okumayı ve yazmayı öğrenmiş küçük yaşlarda. Hem bu özelliği hem de ebelik bilgisi ona hayatı boyunca yardımcı olacaktır.

Aminata, çok büyük badireler atlatsa da hayata tutunma gücünü kendinde bulan, bir gün özgür olma ve ana vatanına geri dönme hayalleri kuran, sadece kendini değil etrafındaki insanları da önemseyen biri.

Aminata Diallo karakterinin çocukluğuna ise Between dizisinden anımsanabilecek Shailyn Pierre-Dixon hayat veriyor.

Aminata ile küçük yaşlarda tanışan, Aminata’yı kaçırıp köle olarak satan kişilerin yanında bulunsa da tıpkı Aminata gibi ABD’ye köle olarak gönderilen Chekura karakterini Shoot the Messenger, Mary Kills People, She’s Gotta Have It ve Rookie Blue gibi dizilerden tanıdığımız Lyriq Bent canlandırıyor.

Chekura ve Aminata, çok kötü şartlarda tanışsalar da aralarında bir bağ oluşuyor ve yıllar sonra yeniden bir araya geliyorlar.

Chekura karakterinin çocukluğuna ise Siya Xaba hayat veriyor.

Aminata’yı küçük yaşta satın alan gaddar bir çiftlik sahibi olan Robertson Appleby karakterinde Frontier, Bitten, Mary Kills People ve ReGenesis gibi dizilerden tanıdığımız Greg Bryk‘i izliyoruz.

Aminata’yı Appleby’den satın alan İngiliz vatandaşı bir Yahudi olan Solomon Lindo karakterine Frontier, Republic of Doyle ve Caught dizilerinden hatırlanabilecek Allan Hawco hayat veriyor.

Lindo’nun Appleby’ye oranla Aminata’ya daha iyi davrandığını söyleyebiliriz. Oldukça sıcakkanlı bir kadın olan karısı Rosa Lindo (Amy Louise Wilson) ise Aminata’ya arkadaş gibi davranıyor.

Aminata ile Amerika’daki iç savaş yıllarında tanışan, bir taverna işleten, özgür bir Afrikalı olan Sam Fraunces karakterinde ise Radio, Men of Honor, Boat Trip gibi sinema filmleri dışında American Crime Story ve American Horror Story dizilerinden de yakinen tanıdığımız ünlü aktör Cuba Gooding Jr.‘ı izleme şansı elde ediyoruz.

Aminata’nın iç savaş yıllarında tanıştığı, sağduyulu ve centilmen bir İngiliz rütbeli asker olan John Clarkson karakterini Mad Dogs, Press, World Without End ve Apple Tree Yard gibi dizilerden hatırlanabilecek Ben Chaplin canlandırıyor.

Sezon içerisinde ayrıca Louis Gossett Jr., Cara Ricketts, Dwain Murphy, Sandra Caldwell, Joel Thomas Hynes, Stephan James, Mouna Traoré ve Jane Alexander gibi isimler de karşımıza çıkıyor.

YAZARIN NOTU

Türün bir başka örneği olan Roots kadar iyi bir dizi olduğunu iddia edemem ama eli yüzü düzgün bir dizi olmuş The Book of Negroes. En çok sevdiğim bölümü Aminata’yı canlandıran çocuk oyuncunun ön plana çıktığı ilk bölümdü diyebilirim. Chekura takıntısı bazen rahatsız edici boyutlara ulaşsa da genel olarak fena bir karakter olmamış Aminata.

Fena olmayan bir hikayesi ve iyi bir kadrosu var dizinin. Akıcı ve sürükleyici de. Türü sevenlerin şans verebileceği bir mini dizi olmuş.

FRAGMANLAR