Yaşamın bizi köşeye sıkıştırması dışında hiçbir ortak yanımız yoktu!

Yine bir HBO Europe dizisinin tanıtımına hoşgeldiniz. Bu sefer de gözlerimizi Hırvatistan’a Zagreb şehrine çeviriyoruz.

Alternatif dizilerin giderek arttığı bu dönemlerde farklı farklı ülkelerin karşımıza güzel bir yapım ile çıktıklarını görüyoruz. Bu yapımlar genellikle eskisinden daha fazla kişiye ulaşabiliyor ve kendisini beğendiriyorlar. Yakın bir gelecekte veya yıllar sonra dünya haritasına baktığınız zaman şu ülkenin dizisini izlemedim diyebileceğiniz bir ülke belki de kalmayabilir. Dizi sektörü giderek her ülkede daha da artıyor daha da gelişiyor. Oturup izlemeye başladığınız anda beğendim bu diziyi diyebiliyorsunuz artık. Uspjeh de bu projelerden biri.

Dizinin HBO GO’da tüm bölümleri 6 Ocak’ta yayınlandı ve ilk sezonu 6 bölüm sürmüştür. Dizinin bölüm süreleri 43 dakika ile 55 dakika arası değişiyor. Yine bir suç draması. Dizi ayrıca eskiden birbirinden ayrılmayan ülkelerin, yani tek adıyla Yugoslavya ülkeleri Hırvatistan’ın ve Sırbistan’ın ortak yapımı. Bu dizide de Yugoslavya kökenli oyuncular bulunmakta.

Dizinin yaratıcısı Danis Tanovic. Başrollerinde ise Uliks Fehmiu, Iva Mihalic , Tara Thaller, Toni Gojanovic ve Fargo’nun üçüncü sezonunda yan karakterlerden birini oynayan Goran Bogdan var. Dilerseniz dizinin tüm oyuncularına buradan bakabilirsiniz. Dizinin konusu ise kısa ama öz şekilde bahsetmek gerekirse:

Dizinin Konusu

Şiddetli bir olayın sonucu beklenmedik şekilde biter. Birbirine yabancı dört kişinin hayatları birbirleriyle kesişir. Hayatlarını bu olay sonrası kontrol altına aldıklarını düşünürler ama yaşananlar istedikleri gibi gelişmeyecektir.

 

Dizi Karakterleri

 

Kristijan Mihletic (Kiki)

Jana ile evlidir ve astım hastası Ivor adında küçük erkek çocukları vardır. Özünde iyi bir insandır ama her iyi insana olduğu gibi hayatı tepetaklak olup her şeyini kaybetmeye başlamıştır. Önce işinden kovulmuş ondan sonra yetmezmiş gibi evlerine haciz gelmiştir. Aynı zamanda karakterimiz bize başarılı olmanın altı adımını anlatmaktadır. Karakteri Hırvat doğumlu Toni Gojanovic canlandırmaktadır.

Haris

İnşaat şirketinin patronudur.  Zagreb için önemli bir proje üzerinde çalışmaktadır. Ancak bu projede çözüm üretilemeyen sonu felaket ile bitebilecek sıkıntılar vardır. Sorunları görmezden gelen yatırımcılar kendisinden bu inşaatı yapmasını istemektedir.  Şirketi kurduğundan beri sadece bu yatırımcılara çalışmıştır. Geçmişi biraz kirlenmiş ve karanlıktır. Karakteri Sırp doğumlu Uliks Fehmiu canlandırmaktadır.

Blanka

Babası ile yaşamakta ama onunla geçinememektedir. Biraz çılgın biraz sürtük diye tabir edebileceğimiz bir karakterdir. Zengin bir iş adamının oğlu ile sevgilidir. Karakteri Hırvat doğumlu Tara Thaller canlandırmaktadır.

Vinka

Ivo ile evli ve Tea adında küçük kız çocukları vardır. Bankada çalışan karakterimizin aldığı terfinin ilk günü akıl almaz bir iş başına gelir. Kızını araba ile okula götürürken arkadan vuran bir araçla küçük bir kaza geçirmiştir. Vuran arabanın sahibi ortada bir sebep yokken Vinka’yı dövmeye başlar. Karakteri Hırvat doğumlu Iva Mihalic canlandırmaktadır.

Ivo Janjić

Zagreb Şehir Planlama Departmanı’nda çalışmaktadır. Vinka’nın kocası ve evliliklerinde sorunlar baş göstermektedir. Bazen Vinka’ya iğneleyeci laflar söylemektedir. Diziyi Fargo dizisinin 3. sezonunda yan karakterlerden birini canlandırmış Bosna’lı oyuncu Goran Bogdan canlandırmaktadır.

Inspektorica Kalic

Vinka’nın yaşadığı akıl almaz olaydan sonra bu olayı araştırmaya başlayan kadın bir polistir. Karakteri Hırvat doğumlu Marija Skaricic canlandırmaktadır.

Yazarın Görüşü

2019 yılı içinde izlemeye başladığım, beğendiğim ve beklentimi karşılamış ikinci alternatif proje oldu benim için. Hatta 2019’da başlamış birkaç Amerikan yapımı dizi haricinde birçoğundan daha fazla hoşuma gittiler diyebilirim bu iki yapım için. Diğeri yakın bir zamanda mini tanıtım yaptığım Polonya dizisi Blinded by the Lights. Her iki dizinin de kendi içlerinde hem kendi ülkeleri adına hem de HBO Europe adına iyi proje olduklarını düşünüyorum.

Dizinin çekimlerinden, oyunculardan ve konusundan gerçekten çok memnum kaldım. Bazı bölümlerde ara ara temposunun düştüğünü hissettirdi ama her bölüm kendini eninde sonunda sevdirmeyi başardı. Hatta bazen hiç beklemediğim, üzüldüğüm şeyler de oldu diyebilirim. Sezonda bazı şeylerin sonuca vardığını belirtmek isterim ama 2. sezon için malzeme bıraktıklarını da söyleyebilirim. Siteyi takip eden birçok kişinin bu diziyi seveceğini düşünüyorum. 2. sezon olursa ki olur bence, “Diğer sezonda görüşmek üzere.” ve “Kaçırılmaması gereken bir dizi.” diyorum. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler.