Belki de bu boşluktan tek kaçış gerçekte kim olduğunuzu bilmektir.

HBO Europe’un Polonya suç draması Blinded by the Lights‘ın mini tanıtımına hoş geldiniz.

Geçtiğimiz yıl 27 Ekim’de HBO GO üzerinden yayınlanan dizi Polonya’da yerel en çok izlenen diziler arasına girmeye başarmış. İlk sezonu 8 bölüm sürmüş ve bölüm süreleri ise 1’er saat. Ayrıca dizi Polonyalı yazar Jakub Żulczyk‘in yazdığı bir romana dayanıyor ve dizinin yaratıcısı da kendisi. Yönetmen koltuğunu ise Krzysztof Skonieczny‘e emanet etmişler.

Başrollerinde Kamil Nozynski, Jan Frycz, Marzena Pokrzywinska ve birçok Polonyalı oyuncu bulunuyor. Dilerseniz dizinin tüm oyuncularına buradan bakabilirsiniz. Dizinin konusu ise kısaca şu şekilde:

Kuba (Kamil Nozynski), gece kulüplerine, partilere, ünlülere, yozlaşmış polislere, politikacılara ve Varşova’nın en karanlık tarafına uyuşturucu satan kişilerden biridir. Bu durumdan kurtulmak istemektedir. Hayatının 7 gününü en ince ayrıntısına kadar planlamıştır. Ancak işler planladığı gibi gitmez ve hayatının kontrolünü kaybetmeye başlar. Varşova şehrinin onun için başka planları vardır. İşte bir kokain satıcısının hayatının 7 günlük 8 bölümden oluşan hikayesi.

Dizinin tanıtımını çok fazla uzun tutup bazı noktalarda keyfinizi kaçırmak istemedim doğrusu. Dizinin en güzel tarafı da zaten başrolün nasıl bir karakter olduğu, o yüzden karakter tanıtımını doğru bulmadığımdan mini tanıtım hazırladım. Bir de tabii ki bu tür konulu dizilerde uzun uzun yazmayı gerek duymuyorum. Neredeyse her hafta suç temalı bir dizi çıkıyor ama onlardan ayrılan bir tarafı var elbette. Dizinin başlığının, yani ”Yağmur yağdır ve bu şehri boğ!” kısmının deneyecekler için sürpriz olmasını istiyorum zaten. Dizinin sürpriz tarafı da orası.

Diziyi ben beğendim, eli yüzü düzgün bir iş olmuş. Aksiyonu da tam yerinde, fazla abartılı gelmedi bana. Kanal HBO olunca zaten hangi ülke olursa olsun oyuncuları yeterli seviyede çıkartmayı başarıyor karşımıza. Benim listeme nasıl girdi derseniz, 1 ay önce hemen az üstteki Marzena Pokrzywinska’nın dizi fotoğrafı ile girdi. Üzerine biraz araştırdım, genel yorumlar da güzel olunca kısa sürede bitirdim.

İzlediğim ikinci Polonya dizisi oldu. O yüzden dil konusunda pek sorun yaşadığımı söylemem. Gerçi farklı ülkelerin dizilerini en azından kendi sevdiğim türde yakalayınca izlemeyi seviyorum. Şans vermek size kalmış ama unutmayın, türü seven için tavsiye edilir. Bir de dizi Amerika’da da yayınlanmış olabilir. Yayınlanacak diye bir yazı gördüm ama HBO GO Türkiye’ye açık olmadığından girip bakmakla veya yayınlandı mı diye araştırmakla pek uğraşmadım. Sadece oturdum ve izledim. İzlemeyi düşünenler için iyi seyirler diliyorum.