FX, 2011 yılında Lights Out isimli bir drama yayınladı. Aile draması, suç draması ve spor draması türlerini harmanlayan dizi, 13 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 39-43 dakika aralığında değişiyor.

Dizinin yaratıcısı Justin Zackham. Yapımcı koltuğunda ona Stuart Zicherman, Carter Harris, Warren Leight ve Ross Fineman gibi isimler eşlik etmiş.

0.6 reyting oranı ve 1.487.000 izleyici sayısıyla açtığı sezonu 0.4 reyting oranı ve 880.000 izleyici sayısı ortalamasıyla tamamlayan dizi, ilk sezonunun ardından iptal edilmiş.

KONU

Patrick ‘Lights’ Leary, kariyerinde zirvede olduğu bir dönemde trajik bir şekilde kaybettiği bir maçın hemen sonrasında karısının endişeli bir şekilde çektiği “Ya bu işi bırakacaksın ya da evliliğimiz bitecek.” restinin ardından emekli oluyor. Aradan beş yıl geçiyor ve Patrick’in kazandığı paralar suyunu çekmiş durumda. Patrick de karısına verdiği sözü tutup boksa dönmeden para kazanmanın yollarını arıyor. Yanlış kararlar almaya, yalanlar söylemeye, başını belaya sokmaya başlıyor ve hikayemiz gelişiyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Patrick ‘Lights’ Leary (Holt McCallany): Yakın zamanda dementia (demans) hastası olduğuna dair bir teşhis konulan karakterimiz, bir yandan sağlık sorunları, bir yandan maddi problemler, bir yandan yıpranan aile ilişkileri, bir yandan da aldığı yanlış kararların sonuçlarıyla yüzleşmeye başlayacak.

Aktörü Mindhunter ve Golden Boy gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

Theresa Leary (Catherine McCormack): Patrick’in eşi. Biraz bencil bir kadın olduğunu söylemek mümkün. Şu sıralar doktor olmaya çalışıyor.

Aktrisi Temple, Genius ve Midnight Man gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

Johnny Leary (Pablo Schreiber): Patrick’in erkek kardeşi. Aynı zamanda menajeri ve işlettikleri spor salonundaki ortağı. Paraların suyunu çekmesinde onun da büyük payı var.

Aktörü American Gods, Defending Jacob, The Brink ve A Gifted Man gibi dizilerden tanıyoruz.

Man with a Plan ve Crowded dizilerinden tanıdığımız Stacy Keach‘u Patrick’in babası ve aynı zamanda antrenörü rolünde izliyoruz. Homeland, House of Cards ve The District gibi dizilerden hatırlanabilecek Elizabeth Marvel ise Patrick’in bir restoran işleten kız kardeşi Margaret Leary karakterine hayat veriyor.

Patrick’in ona karşı en ilgili ve en akıllı evladı olan ortanca kızı Daniella karakterine Banshee dizisinden hatırlanabilecek Ryann Shane hayat veriyor. Patrick’in en büyük kızı Ava karakterini Search Party ve Men at Work dizilerinden hatırlanabilecek Meredith Hagner canlandırıyor. En küçük kızı Katie rolünde ise Fringe dizisinden anımsanabilecek Lily Pilblad‘ı izliyoruz.

Kadroda ayrıca Reg E. Cathey, Billy Brown ve Bill Irwin gibi isimler yer alıyor.

Dizinin henüz ilk 2 bölümünü izlemiş bulunuyorum. Kaliteli bir iş olduğunu söyleyebilirim. IMDB puanı da an itibarıyla 8.0 bu arada. Hikayesi sıkmadan izletiyor kendini. Sunumu da gayet iyi. Karakterleri de fena sayılmaz. İzlenebilitesi var anlayacağınız.