Friday Night Lights

3 Ekim 2006 tarihinde NBC’de yayın hayatına başlayarak 9 Şubat 2011 tarihine kadar 5 sezon (76 bölüm) evlerimize konuk olmuş olan bir diziyi tanıtmak istiyorum sizlere. H.G. Bissinger‘in 1990’da çok satanlar listesine girmiş olan kitabı, 2004 yılında önce sinemaya uyarlanıyor. Sonrasında NBC ve Peter Berg‘ün işbirliği ile dizi olarak ekranlara gelmeye başlıyor.

Dillon Panthers

İlk bölüm radyoda yayın yapan iki spor yorumcusunun konuşması eşliğinde başlıyor ve küçük kasabamızdan kısa kısa bölümler gösteriliyor. Dizinin konusu, Dillon Lisesi futbol takımı Dillon Panthers oyuncuları ve kasaba sakinlerinin hayatı. Kasabanın en büyük gurur kaynağı bu futbol takımı ve takımın hep başarıdan başarıya koşmasını istiyorlar. Hikayemiz de yeni sezon öncesinde takımın başına getirilen yeni koç ile birlikte başlıyor ve özellikle koç ve takımdaki belli başlı oyuncuların hikayesiyle devam ediyor.

Gözünü aç! Kalbini koy! Kaybetmek yok!

Gözünü aç! Kalbini koy! Kaybetmek yok!

Karakterler:      

Kyle Chandler

 

Eric Taylor:

6 senelik kariyerinde ilk defa bir lise takımının başında görev alıyor Koç Taylor. Üzerindeki baskı çok fazla ve göreve ilk geldiğinde çoğu kişi tarafından doğru kişi olup olmadığı sorgulanıyor. Bakalım bu baskının altından kalkabilecek mi? Koç Taylor’ı King Kong, Grey’s Anatomy ve son olarak Bloodline’da izlediğimiz Kyle Chandler canlandırıyor.

 

 

 

 

Tami Taylor:

Koç Taylor’ın eşi ve en büyük destekçisi Tami Taylor. Dizinin başlarında zamanını evde geçirse de kısa süre içerisinde Dillon Lisesi’nde rehber öğretmen olarak işe giriyor. Tami Taylor’ı 24, American Horror Story: The Murder House ve Nashville dizilerinden tanıdığımız Connie Britton canlandırıyor.

 

 

 

 

 

Julie Taylor:

Eric ve Tami Taylor’ın 16 yaşındaki çirkin ayaklı (dzinin bir sahnesinde söyleniyor. :D ) kızları Julie. Liseye yeni başlıyor ve bazı bölümlerde ergenliğin de verdiği asi tavırlar sergiliyor. Julie’yi Star-Crossed dizisinden tanıdığımız Aimee Teegarden canlandırıyor.

 

 

 

 

 

 

Buddy Garrity:

Buddy Garrity, takımın en büyük hayranı. Panthers ile yatıp Panthers ile kalkıyor desem yalan olmaz. Kasabada bir araba galerisi var. Koç Taylor ile de iyi bir ilişkileri var. Takıma finansal destek oluyor, ama sadece bu destekle kalmıyor. Kimin oynaması gerektiğiyle ilgili sürekli önerilerde bulunuyor. Buddy Garrity, Brad Leland tarafından canlandırılıyor.

 

 

 

 

Jason Street #6#:

Takımın yıldız oyun kurucusu (Quarterback – QB1) Jason, Koç Taylor’ın en çok güvendiği isim. Herkesin profesyonel olup NFL’de (Amerikan Ulusal Futbol Ligi) boy göstereceğine kesin gözüyle baktığı bir oyuncu. Ancak ilk bölümde oynanan maçta gerçekleşen bir olaydan ötürü Jason futbolu bırakmak zorunda kalıyor. Street’i, Hart of Dixie ve The Good Wife dizilerinde rol almış oyuncu Scott Porter canlandırıyor.

 

 

 

 

 

Lyla Garrity:

Dillon Lisesi’nin popüler olan amigo kızlarından birisi Lyla Garrity. Aynı zamanda Buddy Garrity’nin büyük çocuğu ve Jason Street’in sevgilisi. Başından en çok olay geçen kişilerden de birisi. Lyla’yı Parenthood ve Almost Human dizilerinde rol almış güzel oyuncu Minka Kelly canlandırıyor.

 

 

 

 

 

Matt Saracen #7#:

Takımın ikinci oyun kurucusu (QB2) durumundayken Jason’ın başına gelen olay dolayısıyla kendini bir anda as takımda bulur. Babası orduyla birlikte Irak’tadır. Matt de hasta olan büyükannesi ile birlikte yaşamaktadır. Bir yandan büyükannesi ile ilgilenirken diğer taraftan okul ve futbolla uğraşmaktadır. Ayrıca çalışarak evi de geçindirmektedir. Matt Saracen, Zach Gilford tarafından canlandırılıyor.

 

 

 

 

 

Tim Riggins #33#:

Takımın alkol sorunu olan savunmacısı (fullback) Tim Riggins. Jason Street’in en yakın arkadaşı. Çalışmayı sevmemesine ve alkolik olmasına rağmen iyi bir oyuncu. Tim Riggins’i; X-Men Origins: Wolverine‘de Gambit rolünde oynayan ve ayrıca Haziran ayında geri dönecek True Detective dizisinin ikinci sezonunda rol alacak olan Taylor Kitsch canlandırıyor.

 

 

 

 

Brian “Smash” Williams #20#:

Takımın yıldız koşucusu (Running back) Smash Williams. Eğlenceli ve neşeli bir kişiliği var. Her maçtan önce tüm takımı toplayıp dua etmesi ve devamlı kendinden üçüncü şahıs olarak bahsetmesi meşhurdur. En büyük hayali NFL’de oynamaktır. Smash; Grey’s Anatomy’de de rol almış olan Gaius Charles tarafından canlandırılıyor.

 

 

 

 

Son Söz:

Drama ve sporu birbirine çok iyi harmanlamış bir dizi. Ülkemizde çok fazla bilinmemesine rağmen çoğu kişiye Amerikan futbolunu sevdirebilecek dizilerden biri olduğunu düşünüyorum. Bazı bölümlerinde gerçek hayattan insanlar (sporcular, koçlar ve yerel halk) rol almıştır. Maçlarda sanki kendi takımınız oynuyormuş gibi heyecanlanıyorsunuz ve çekimler oldukça başarılı. Kesinlikle herkesin şans vermesi gereken bir dizi. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler dilerim.

“Gözünü aç! Kalbini koy! Kaybetmek yok!”

https://www.youtube.com/watch?v=gU6pKnGJTwM