chicago_pd_backgroundChicago’nun itfaiyecileri ile 2012 yılında başlayan yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor. Yayıncı kanal NBC seriden oldukça memnun kalmış olacak ki uzun yıllardan beri ortak birçok işe imza attığı yaratıcı-yapımcı Dick Wolf‘tan yeni uzantıların siparişini ardı ardına vermeye devam ediyor. Malum şu an şehrin doktorları ile tanıştığımız Chicago Med‘ten sonraki son uzantı Chicago Justice ile bu sefer şehrin avukatları ve savcıları ile yakında tanışmış olacağız. Onlardan çok önce ilk uzantı Chicago P.D sayesinde şehrin gözüpek polisleri ile tanışmıştık. Şimdi gelin onları biraz daha yakından tanıyalım.

960Chicago Fire’ın ilk sezonunda şehrin kural tanımaz kirli polis dedektifi Hank Voight (Jason Beghe) ile sıkça karşılaşmıştık. Onun haricinde yine Chicago Fire’ın sağlık memuru Gabriella‘nın kardeşi Antonio Dawson (Jon Seda) da diğer dedektifimiz olarak sık sık konuk oyucu pozisyonunda bulundu. Bu iki karakter, Chicago P.D’nin kadrosuna direk dahil olurken diğer yan karakterleri ve dizinin genel hatlarını tanımamıza yardımcı olacak Chicago Fire’ın 1×23 bölümünü izledik. Gelecek olan tepkileri tartma yöntemi ile çekilen bu bölümlerde birçok yan karakter elenirken elimizde kala kala Kevin Atwater’ı canlandıran LaRoyce Hawkins kaldı. Bu oyuncu, istikrarlı bir şekilde halen dizinin kadrosunda bulunuyor.

NBC’de birçok işe imza atmış sevilen yapımcı Dick Wolf, dizilerinde ortak bölüm çekmeyi sevdiğinden Chicago P.D’nin de diğer dizileri ile hem karakterlerin hem de konularının kesiştiği bölümleri oldu. Daha önce bu konu hakkında Şikago Sülalesine Giriş Rehberi adı altında ayrıntılı bir bildiri paylaşılmıştı.

Dick Wolf’un Law and Order serisinin son halkası Law and Order SVU‘nun katılımıyla, diğer Chicago serilerinin kesiştiği ortak bölümler ise (sırasıyla) şöyle:

Law & Order: SVU 15×15 || Chicago PD 01×06
Chicago Fire 02×20 || Chicago PD 01×12
Chicago Fire 03×07 || Law & Order: SVU 16×07 || Chicago PD 02×07
Chicago Fire 03×13 || Chicago P.D. 02×13
Chicago Fire 03×21 || Chicago PD 02×20 || Law & Order: SVU 16×20
Chicago Fire 04×10 || Chicago Med 01×05 || Chicago P.D. 03×10
Law & Order: SVU 17×14 || Chicago PD 03×14

Not: Dizi çekimleri başlamadan evvel oyuncular, emekli SWAT timleri ve gerçek polisler tarafından  üç aylık eğitime tabi tutulmuşlar.

151109-news-chicagopd

Hikayenin ana kahramanı, Chicago Polis Departmanı İstihbarat Birimi’nin başı olan Hank Voight. Kuralları kitabına göre değil de kafasına göre uygulayan bir polis, her zaman agresif ve bu onun çalışma şeklidir. Bu karakter yapısıyla Chicago Fire’da kendisini oldukça kötü bir adam olarak tanıdık. Oğlu alkollü araç kullanırken bir kazaya karışınca, kaza anında olaya müdahale eden itfaiye biriminin başındaki Casey‘den şikayetçi olmaması konusunda ricacı olmuştu. Fakat Casey kaza sırasında belden aşağısı felç olan çocuğun durumunu da göz önünde bulundurarak şikayetini geri çekmemişti. Bunun üzerine Voight, hem Casey hem de nişanlısını -önce rüşvet daha sonra fiziksel tehditlerde başta olmak üzere- birçok yöntem ile onları rahatsız etmişti.

Chicago P.D ile birlikte detaylarını Chicago Fire’ın ilk sezonunda bulabileceğiniz nedenlerle Voight hapishaneden çıkıp şehrin en önemli işlerinden olan 21. İstihbarat Birimi’nin başına geçmiştir. Bu atamaya polis departmanındaki amiri dahil pek çok kişi pek anlam verememiştir. Sicili kabarık Voight’un bu işi nasıl aldığı çok geçmeden belli olacaktır. Şehrin büyük suçlularını alaşağı etmek için İç İşleri’nden önemli bir isimle anlaşmıştır.

* İstihbarat birimi elde ettiği ipuçlarını takip ederek şehrin en azılı suçluların peşinde gece gündüz demeden soluksuz bir kovalamaca içindedir. Suçlunun kim olduğunun gizemi ile kafaları meşgul etmeyen dizi, bu haliyle hareketli aksiyonu ile izleyicileri kendine bağlamayı amaçlıyor. Bu birime destek olan bir adet de devriye ekibimiz bulunuyor.

collage_fotor

* Erin Lindsay: Henüz küçük yaşlarda babasının istismarına maruz kalmış, annesinin uyuşturucu alışkanlığı kendisine de sirayet etmiştir. 14 yaşına kadar çeşitli küçük suçlardan 5 defa tutuklanmıştır. Sonraları Voight ve karısı onu yanlarına alıp 16 yaşına kadar evlerinde ağırlamışlardır. Voight ile aralarında yaptıkları anlaşma ile geçmişinin izlerini silmeye gayret gösterip onun da yardımıyla önce polis teşkilatı ve akabinde de istihbarat biriminin kadrosuna katılmış.

Karakteri canlandıran Sophia Bush‘u en iyi One Tree Hill'den hatırlıyoruz.

*Antonio Dawson: İstihbarat Birimi’nin Voight’tan sonra gelen ikinci amiri pozisyonunda bulunuyor. Voight’un aldığı kararları en fazla sorgulayan kişi olarak, ekipte bu yönüyle bir denge unsuru rolü oynuyor. Evli ve iki çocuk babası Dawson’ın ailesi ile bağları oldukça kuvvetlidir.

nup_158858_0593

Adam Ruzek – Alvin Olinsky

Deneyimli dedektif Alvin Olinsky ve çaylak polis Adam Ruzek, istihbarat birimi içinde gizli polis görevindedirler. Operasyonlarda pozisyonları itibarı ile suçlulara kılık değiştirerek olabildiğince yaklaşırlar.

* Voight ile Olinsky’nin eskilere dayanan bir dostlukları vardır. Bu geçmişlerinde beraber kirli bir takım işlerin içinde de bulunmuşlardır. Seri boyunca geçmiş hatıraları, ara ara kapılarını çalıp ziyaret edecektir. Olinsky, Voight’un tarzını ekipte en fazla benimsemiş üyedir. Sınırların zorlandığı anlarda vicdan muhasebesi yapmıyor değil. Bu arada ekibin tek askeri geçmişe sahip üyesidir.

2013_1205_chicagopd_bio_archiekao_500x500_acSheldon Jin

İstihbarat biriminin teknoloji ve takip uzmanıdır. Bu tür ekiplerin olmazsa olmaz bir parçası olarak, ekibin diğer üyeleri suçluların peşinde koşarken bilgisayarda onları izleyerek mevcut konumları ile ilgili hedefe ne kadar yakın oldukları hakkında bilgi verir. Telefon dinlemeleri, gizli kamera montajları onun görevidir..

 

 

 

 

48d5b4unoye7xhxtkzxies37qqt

Kim Burgess- Kevin Atwater

Bu iki devriye memuru, istihbarat birimine dışarıdan sürekli destek olurlar. Araları oldukça iyi olan bu iki yakın arkadaş, bir gün kendilerini birimin içinde hayal etmektedirler. Bu konuda aralarında bir rekabetten ziyade iyi olan kazansın mantığı var.

Not: Daha önce Chicago Fire’ın 1×23’üncü bölümünde tanıtılan dizinin, devriye polis memurları rollerini Kelly Blatz ve Tania Raymonde oynuyorlardı. Daha sonra ise kadro değişikliği ile bu roller Marina Squerciati ve zaten o bölümün içinde ama farklı bir rolde olan LaRoyce Hawkins‘e geçti.

179161Trudy Platt

Trudy için 21. Bölge’nin beyni dersek yanlış bir ifade kullanmış sayılmayız. Devriyelerin sevk ve idaresinden sorumlu Çavuş Trudy, binanın içine adımınızı attığınızda ilk karşılacağınız insanlardan biridir. Etrafta ne olup bittiğinden ve her şeyden haberi vardır, uçan kuş ondan kaçamaz. En büyük eğlencesi de Burgess ve Atwater ile uğraşıp çarklarına çomak sokmak onlarla olabildiğince alaycı takılıp eğlenebilmektir. Bunları yaparken yarı şaka yarı ciddi takılır. Bunu çok iyi yaptığından o an hangi modda olduğunu kestiremezsiniz, ayak uydurayım derken sağlam fırça da yiyebilirsiniz.

Trudy zengin bir aileden geliyor. Babasını polis olmak için uzun bir süre ikna etmek zorunda kalmış. Sonunda ailesinin onayını alamasa da mesleğe atılmış. Masa başı işine geçmeden önce devriye polis memuruymuş ve Antonio Dawson’ın eğitiminden sorumluymuş. İkili dedektiflik sınavlarından başarılıyla geçtikten sonra, Trudy açısından bir talihsizlik olur ve görevi sırasında kalçasından vurulur. Bu olaydan sonra masa başı işine geçmek zorunda kalmış.

nup_158919_4744

İlk bölümlerin atmosferi ile sert bir dizi imajı veren Chicago P.D. bu halini ilk sezon boyunca korudu. Serinin diğer dizilerine göre klişelerin nispeten daha az, ikili ilişkilerin romantik rüzgarlarını pek hissetmediğimiz yoğunlukta bir sezon izledik. Bu haliyle başarılı bir sezon geçirdiğini söyleyenlerin sayısı hiç az değil.

İlerleyen sezonlarda dizi biraz daha romantik mevzuları, çok yoğun olmasa da aile dramalarını içine katmaya başladı. Dick Wolf dizilerinin klişeliğine de işte bu bölümlerde ulaştı. Tabii yererken yerin dibine de sokmuyoruz. Halen piyasada bulunan bir dolu polisiye diziden daha iyi durumda olduğunu düşünüyorum. İzlemek isteyenlere iyi seyirler…