FX kanalının yetişkinlere yönelik hazırlamış olduğu bir komedi animasyon olan Archer, yayın hayatına 17 Eylül 2009’da yayınlanan pilot bölümüyle başladı. Dizi daha sonra resmi onayını alıp 17 Ocak 2010 tarihinden itibaren düzenli olarak yayınlanmaya başladı. Şu ana kadar 7 sezonu yayınlanan dizinin 1. ve 7. sezonları 10’ar, diğer 5 sezonu ise 13’er bölümden oluşmakta olup, her bölüm 20 – 22 dakika uzunluğundadır. Kanal dizi için bu seneki Comic Con’da her biri sekizer bölümden oluşacak olan 8, 9 ve 10. sezon onaylarını da verdi.

Dizini yaratıcısı, daha önceden Frisky Dingo ve Sealab 2021 gibi animasyonların da yaratıcısı olan Adam Reed’tir.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

IMDb   Facebook   Wikipedia   Twitter

KONU 

Dizi kısaca, ISIS (International Secret Intelligence Service – Uluslararası Gizli İstihbarat Servisi) adlı istihbarat şirketinin ajan ve casuslarının günlük hayatları, aralarındaki ilişkiler ve katıldıkları tehlikeli görevleri anlatmaktadır. Dizide aksiyon dolu sahneler çok olduğu gibi, karakterlerin aralarında geçen diyaloglar ve bu anlarda tanık olduğumuz komik sahneler daha ağır basmaktadır. Argo kelimelere ve ince esprilere çok sık yer verildiği için daha çok yetişkinlere yönelik bir animasyon olduğunu söyleyebiliriz.

KARAKTERLER

sterling_archer_standing_pose

Sterling Archer

Diziye ismini veren karakterimiz dünyanın en ölümcül casusudur. Bir nevi James Bond’tur. Annesi tarafından yönetilen ISIS adlı istihbarat şirketi için gizli ve tehlikeli görevlere çıkan Archer, aslında hiçbir şeyi ciddiye almayan, patavatsız ve vurdumduymaz bir insandır. Annesiyle sürekli bu nedenlerden dolayı atışmaktadır. Kadınlara, alem yapmaya ve eğlenmeye çok düşkün olup çevresindeki insanları aşağılamayı ve onlarla alay etmeyi de çok sever. Ancak Arhcer bir o kadar da eğlenceli bir karakterdir. Dizinin en komik karakteri olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca dizide sadece annesi ona “Sterling” diye hitap ederken, diğer insanlar kendisine “Archer” diye hitap ederler.

Karakteri seslendiren kişi H. Jon Benjamin gerçekten çok etkileyici bir ses tonuna sahip diyebiliriz. Bazen sadece konuşma şekliyle insanı güldürmeyi başarıyor. Oyuncu ayrıca Bob’s Burgers ve Family Guy için de seslendirme yapmıştır.

 

malory_archer

Malory Archer

Sterling Archer’ın annesi ve ISIS şirketinin yöneticisidir. Archer karakteristik özelliklerinin çoğunu annesinden almış diyebiliriz. Oğlu gibi o da çalışanlarıyla alay etmeyi seven biridir ve şirketinin imkanlarını kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmez. Oğluyla da pek ilgilenmez. Şirketle ilgi bir sorun yaşandığında ise genelde oğlunu suçlar. Şirketle çalışan önemli şahsiyetlere karşı yakınlık göstermeyi de ihmal etmez. Böyle durumlar tabii ki oğlunun da tepkisini çeker. Oğlu ile aralarında geçen bu atışmalar çok eğlencelidir.

Karakteri seslendiren oyuncu Jessica Walter’ı Arrested Development’taki rolü ile tanıyoruz.

lana_kane

Lana Kane

Şirketteki en iyi kadın ajandır. Archer gibi yetenekli ve cesur bir ajandır, hatta bazı konularda ondan daha iyidir. Ama sürekli ikinci planda kalır ve bu durumdan çok rahatsızdır. Archer’ın eski sevgilisidir ve şirkette çalışan Cyril ile birliktedir. Bu üç kişi bir araya geldiğinde hep bu ilişki durumunda konuşurlar. Archer ile birlikteyken onunla hiç anlaşamadığından şikayet eder ve Archer’ın yaptığı kötü şeyleri yüzüne vurmayı sever. Uzun boyu ve normalden büyük olan elleri nedeniyle bu konuda şakalara maruz kalır hep.

Karakteri seslendiren oyuncu Aisha Tyler, karşımıza daha önce Criminal Minds ve Ghost Whisperer dizilerinde çıktı.

 

 

cyril_figgis

Cyril Figgis

Lana’nın sevgilisi olan Cyril, şirketteki arka plan işlerle uğraşır, ajanların hesaplarını filan kontrol eder. Archer ile olan eski ilişkisi nedeniyle sevgilisiyle sürekli tartışır. Hatta dizinin başlarında kendisi de ajan olmaya çalışıp, bir nevi kendini ispatlamak istemiştir. Ancak bu konuda pek başarılı olduğu söylenemez. Onu bazen de kendi ofisinde yemek yaparken görürüz.

Karakteri Chris Parnell seslendirmektedir.

woodhouse

Woodhouse

Sterling Archer’ın İngiliz uşağıdır. Archer’ın çevresindeki herkes gibi kendisi de onun aşağılamalarından ve alaycı sözlerinden payına düşeni fazlasıyla alır. Archer’ın annesinin eski bir arkadaşıdır ve ona iyi davranan tek kişi Malory Archer’dır diyebiliriz. Sürekli efendisine hizmet eder, onun getir götür işlerini yapar, hatta takım elbiselerini bile o giydirir. Bu kadar sadık olmasına rağmen hak ettiği değeri görmez.

Karakteri seslendiren oyuncu George Coe, Kramer vs. Kramer ve Blind Date gibi filmlerde yer almış ve 2015 yılında vefat etmiş.

 

pam_poovey

Pam Poovey

Şirketin insan kaynaklarında çalışan Pelin Hanım’dır kendisi. Dedikoducu ve pis boğazlığıyla tanınan Pam, sürekli kilosuyla dalga geçilen ve şişman şakası yapılan biridir.

Karakteri seslendiren oyuncu Amber Nash, daha önce Frisky Dingo adlı animasyon için seslendirme yapmıştır.

cheryl_tunt01

Cheryl Tunt

Malory Archer’ın sekreteri olan Cheryl, dizide genelde farklı adlarla çağrılır ve masasındaki isim levhasını da kendi kafasına göre arada değiştirir. Bu isimlerden en çok kullanılanı da “Carol”dır. Dizinin başlarında Archer’ın sarkıntılıklarına maruz kalsa da bu durum sonradan azalmıştır.

Karakteri seslendiren oyuncu Judy Greer, daha önce Arrested Development ve Married dizilerindeki rolleriyle karşımıza çıktı.

 


ÖDÜLLER

  • Dizi 2014, 2015 ve 2016 yıllarında “En İyi Animasyon” dalında Emmy adayı olup 2016 yılında bu ödülü kazanmıştır.
  • 2012, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında çeşitli dallarda Annie Awards adaylıkları.
  • 2013 ve 2014 yıllarında çeşitli dallarda Behind the Voice Actors Awards adaylıkları ve ödülleri.
  • Critics Choice Television Awards ödüllerinde En İyi Animasyon Dizisi dalında 4 ödül ve 1 adaylık.

 

TIRIVIRI BİLGİ

  • Archer’ın çalıştığı ISIS (International Secret Intelligence Service – Uluslararası Gizli İstihbarat Servisi), 5. sezondan sonra CIA ile birleştirildi. Bunun nedeni, bizim IŞİD olarak bildiğimiz terör örgütünün İngilizce kısaltmasının da ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) olması ve o dönemde ortaya çıkmasıdır.

 

SON SÖZ

Archer, benim çok geç keşfettiğim ve gayet komik bulduğum bir dizi. Diziye alışmam ilk başlarda biraz zor oldu. Değişik bir mizah anlayışı var ve çok hızlı yapılan esprileri takip etmek biraz zor olabiliyor. Ancak dizinin bu havasına alışınca gayet eğlenceli bulacağınızdan eminim. Bu sitede izleyen çok var mı bilmiyorum ama daha önce diziyle ilgili pek fazla yorum yapılmamış galiba. Ben de bu dizinin de tanıtımı olması ve siteye ufak bir katkı yapmak açısından elimden geldiğince bu yazıyı hazırlamaya çalıştım. Dizinin halihazırda 7 sezonu ve onay almış 3 sezonu varken başlamanızı tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler. Buraya da 1. sezon fragmanını bırakıyorum:
https://www.youtube.com/watch?v=EB-mWJ7f0_I